گزارش میدانی رویترز از فاجعه انسانی جنگ

غزه، شهر بی‌دفاع / نه اقتصادی باقی مانده نه امنیتی

خبرنگاران رویترز گزارش دادند که در غزه یک فاجعه اجتماعی- اقتصادی در حال وقوع است.

به گزارش اکونگار به نقل از رویترز، حمله زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل به نوار غزه، که با حمله برون مرزی حماس در 7 اکتبر آغاز شد، تحولات و ویرانی‌هایی را در فلسطین به جای گذاشت که تا به حال در این منطقه محصور دیده نشده بود.

گزارش پیش روز، روایت خبرنگاران رویترز تا پایان روز 12نوامبر(20آبانماه) و آخرین تخمین‌های سازمان‌های بین‌المللی درباره تأثیر اجتماعی-اقتصادی  جنگ بر وضعیت غزه است.

مسکن

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) به نقل از داده‌های بخش مسکن و خدمات عمومی فلسطین، اعلام کرد که حملات اسرائیل بیش از 41000 واحد مسکونی را ویران کرده و به بیش از 222000 واحد مسکونی آسیب رسانده است. در مجموع، طبق گزارش‌ها، حداقل 45 درصد از واحدهای مسکونی غزه آسیب دیده یا تخریب شده‌اند.

خبرنگاران رویترز در غزه می‌گویند که تخریب در مقیاس بزرگ است. یک خبرنگار اسرائیلی که توسط ارتش اسرائیل به شهر بیت حانون غزه برده شد، روز یکشنبه گزارش داد که «به سختی یک ساختمان قابل سکونت پابرجا مانده است» بر اساس آمار بیش از 52000 نفر قبل از جنگ در این شهر زندگی می‌کردند.

ویرانی غزه

بیمارستان‌ها و مدارس

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA)روز 12 نوامبر، در گزارشی اعلام کرد که طبق گزارش‌ها، 279 مرکز آموزشی آسیب دیده‌اند که بیش از 51 درصد کل این مراکز را تشکل می‌دهد و هیچ یک از 625000 دانش آموز غزه قادر به دسترسی به آموزش نیستند.

به گفته این سازمان، بیش از نیمی از بیمارستان‌های غزه و نزدیک به دو سوم مراکز مراقبت‌های بهداشتی اولیه از کار افتاده و 53 آمبولانس آسیب دیده‌اند. تمامی 13 بیمارستان در شهر غزه و شمال غزه دستور تخلیه را از ارتش اسرائیل دریافت کرده‌اند.

آب و فاضلاب

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA)اعلام کرد که مصرف آب از زمان شروع جنگ 90 درصد کاهش یافته است. دو خط لوله از سه خط لوله آب از اسرائیل هنوز کار می‌کنند، با این حال 50 درصد نشت از خط لوله اصلی بین رفح، در مرز مصر و شهر جنوبی خان یونس، که بسیاری از پناهجویان از شمال از آنجا گریخته‌اند، وجود دارد و اکثر 65 پمپ فاضلاب غزه از کار افتاده بودند

امنیت غذایی

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) گفت که ذخایر گندم غزه برای 12 روز کافی است، اما تنها آسیاب فعال در این منطقه به دلیل قطع برق نمی‌تواند گندم را به آرد تبدیل کند. گفته می‌شود هیچ ذخایری از روغن نباتی، حبوبات، شکر یا برنج باقی نمانده است.مردم به طور متوسط 4 تا 6 ساعت در صف بودند تا نصف سهمیه نان معمولی را دریافت کنند.

کمک‌های بشردوستانه

قبل از درگیری روزانه به طور متوسط 500 کامیون مواد غذایی و کالا وارد غزه می‌شد. همه واردات پس از 7 اکتبر متوقف شد و تنها در 21 اکتبر از سر گرفته شد. از آن زمان تا 10 نوامبر، در مجموع 861 کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه وارد غزه شده بودند.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه