اجاره خانه در پردیس سر به فلک کشید/ گرانی شدید مسکن در راه است؟

اجاره های بالا در مناطق مسکونی شهر تهران عده زیادی را به سمت اجاره خانه در شهرهای جدید اطراف پایتخت سوق داده است. پردیس یکی از شهرهایی است که قیمت اجاره ملک و خرید برای تعداد زیادی از مردم اهمیت دارد. اما گزارش هایی از افزایش قیمت شدید در این منطقه وجود دارد.

به گزارش اکونگار، به نقل از تجارت‌نیوز، نیمه اردیبهشت نزدیک است و طبق روال هر سال، مستاجران نیز کوله‌بار خود را برای جابه‌جایی‌ها در فصل اجاره آماده می‌کنند.

هشدار اداره راه و شهرسازی تهران به متقاضیان مسکن ملی

همسو با رشد چشمگیر تورم طی سال‌های اخیر در شهر تهران، پردیس یکی از مقاصدی است که مستاجران و خریداران مسکن برای سکونت برمی‌گزینند؛ متقاضیانی که قدرت اقتصادی‌شان افت زیادی پیدا کرده و حالا دیگر توانی برای پیدا کردن خانه‌ای با معیارهای مد نظر خود ندارند.

اما بازار خرید و فروش و اجاره در شهر پردیس، با توجه به نزدیکی فصل اجاره، در چه شرایطی به سر می‌برد؟

قیمت اجاره مسکن در پردیس

بررسی‌های میدانی تجارت‌نیوز از بازار اجاره شهر جدید پردیس بیانگر آن است که جابه‌جایی‌ها تا اندازه‌ای به جریان افتاده است. یکی از مشاوران املاک فعال در شهر پردیس می‌گوید: «برخی فایل‌های خوش‌قیمت که در اپلیکیشن‌ها می‌گذاریم، تا شب اجاره می‌رود. جابه‌جایی‌ها کم‌کم دارد آغاز می‌شود.»

صاحب بنگاه املاک دیگری دراین‌باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: «مردم در این بازه زمانی یا به دنبال خانه جدید می‌گردند یا قیمت می‌پرسند تا بازار را بسنجند.»

مشاوران املاک همچنین می‌گویند در بین جست‌وجوگران کسانی هستند که تاکنون در تهران زندگی کرده‌اند و حالا به‌ دلیل افزایش اجاره‌ها در حال برآورد قیمت‌ها در پردیس و شهرهای اطراف هستند تا در صورت امکان به اطراف پایتخت نقل مکان کنند.

چشم‌انداز اجاره افزایشی است

مشاوران املاک فعال در شهر جدید پردیس علاوه بر این می‌گویند قیمت‌ها با توجه به روندی که تاکنون پیموده‌اند، افق دیدی افزایشی دارند.

یکی از این مشاوران می‌گوید: «قیمت اجاره در پردیس نسبت به قبل از سال نو روندی افزایش داشته است. برای مثال واحدهایی که در بهمن و اسفندماه حدود 6 میلیون تومان اجاره ماهانه‌شان بوده، اکنون اجاره‌شان به هفت میلیون تومان رسیده است.»

مشاور املاک دیگری این افزایش قیمت را تایید می‌کند و ادامه می‌دهد: «با آنچه از ابتدای سال اتفاق افتاده و همچنین هیجانات ناشی از افزایش قیمت دلار در چند ماه گذشته، بعید نیست امسال هم مردم تورم بالایی را در بازار اجاره تجربه کنند.»

کارشناسان معتقدند با توجه به چشم‌انداز تورم و قیمت دلار در کشور و همچنین وضعیت نابسامان بازار مسکن، امسال هم سال سختی برای مستاجران است و این قشر باید منتظر افزایش قیمت جدیدی باشند؛ افزایش قیمتی که سویه‌هایی از آن هم‌اکنون نیز خود را نشان داده است.

989

اکنون مستاجران برای اجاره یک واحد 87 متری در فاز 11 پردیس که ساخت آن به سال 1390 بازمی‌گردد باید ماهانه هفت میلیون تومان بپردازند. رهن این واحد نیز 100 میلیون تومان تعیین شده است.

همچنین بررسی‌ آگهی‌های این شهر نشان می‌دهد، اجاره یک آپارتمان 97 متری و پنج‌ساله مستلزم پرداخت 350 میلیون تومان برای رهن و دو میلیون تومان بابت اجاره ماهانه است.

وضعیت بازار مسکن در پردیس

بازار املاک پردیس در سال 1402 همسو با بازار مسکن تهران، درگیر رکودی عمیق بود. فعالان بازار مسکن این شهر در آن بازه می‌گفتند خرید و فروش تا حد چشمگیری کاهش پیدا کرده و تمام مالکان تقریباً دست نگه داشته‌اند تا ببینند در نهایت بازار به کدام سو حرکت خواهد کرد.

یکی از مشاوران فعال در بازر معاملات مسکن پردیس درباره وضعیت فعلی بازار به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بازار نسبت به پیش از عید رونقی نسبی پیدا کرده، اما نمی‌توان گفت رونق به بازار بازگشته است.»

171007933

او همچنین اظهار می‌کند: «با اخبار جنگ و افزایش قیمت دلار تعداد زیادی از خریداران فعلاً دست نگه داشته‌اند یا از فروش املاکی که پیش از این برای فروش گذاشته بودند منصرف شده‌اند.» صاحبان بنگاه‌های املاک معتقدند قیمت آپارتمان در پردیس نسبت به ماه‌های انتهایی سال 1402، روندی افزایشی پیدا کرده است.

صاحب یکی از بنگاه‌های املاک در این منطقه توضیح می‌دهد: «تا همین چند ماه پیش واحدهای غیرتحویلی را می‌شد با دو میلیارد و 100 میلیون تومان خریداری کرد، اما اکنون همان واحدها زیر دو میلیارد و 350 میلیون تومان پیدا نمی‌شود.» او ادامه می‌دهد: «ارزان‌ترین واحدهایی که در فاز 9 ساخته شده‌اند، اکنون کمتر از دو میلیارد و 600 میلیون تومان نیستند.»

بررسی آگهی‌های این منطقه نشان می‌دهد، مالک یک واحد 86 متری و ساخت سال 1400 در فاز 9، برای آپارتمان خود قیمتی حدود دو میلیارد و 600 میلیون تومان در نظر گرفته است. همچنین قیمت واحدی دیگر در فاز 11 که متراژ 87 متری و عمری سه‌ساله دارد، دو میلیارد و 780 میلیون تومان تعیین شده است.

در مجموع کارشناسان و فعالان حوزه املاک در کشور می‌گویند قیمت ملک و به تبع آن اجاره در کشور، طی ماه‌های آینده روندی افزایشی دارد. این در حالی‌ است که سیاست‌های دولت نیز در این عرصه تاکنون تاثیری نداشته و حتی در برخی موارد به بحرانی شدن شرایط نیز دامن زده است.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد