دورهمی خودروکاران ایرانی بر سر سفره هیبریدسازان چینی

دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو در حالی برگزار شد که تنش های سابق میان وزارت صمت و خودروسازان کاهش چشمگیری داشته است تا جایی که شرکت های خودروسازی مجاب شده اند جدیدترین فعالیت های خود در خصوص «طرح مبهم» افزایش تولید خودروهای الکتریکی را در معرض دید عموم قرار دهند.

به گزارش اکونگار به نقل از انصاف نیوز،  نمایشگاه تحول صنعت خودرو در تقویم رویدادهای تجاری صنعتی کشور، سابقه طولانی ندارد و در واقع از ابداعات و ابتکارات سیدرضا فاطمی امین، وزیر پیشین صمت بود که اتفاقا نتیجه هم داد و به عمر وزارت او ۶ ماهی افزود.

تابستان سال ۴۰۱، یکی از داغ ترین بحث های مجلس، بحث خودروسازی بود و نمایندگان مختلف، از مواضع مختلف به وضعیت خودرو اعتراض و وزیر را تهدید به استیضاح می کردند. در این کش مکش ها، وزارت صمت برای این که نشان دهد در دوره مدیریت فاطمی امین، تحولات ژرفی در حوزه خودرو رقم خورده است، نمایشگاه «تحول صنعت خودرو» را با شعار «طرحی نو در اندازیم» ترتیب دادند. این نمایشگاه در شهریور ماه برگزار شد اما خبرهای غیررسمی حاکی از آن بود که برخی خودروسازان خصوصی، تمایلی به مشارکت در نمایشگاه و در واقع حمایت از فاطمی امین نداشته اند و با حداقل ظرفیت در نمایشگاه حاضر شده اند و اعتراض خود به فشارهای وزارتخانه را هم به برخی وکلای مجلس منتقل کرده اند.

به هر حال فاطمی امین دو ماه پس از برگزاری نمایشگاه، در آبان ۴۰۱ استیضاح شد و با دفاعی که از عملکرد خود در حوزه خودرو به عمل آورد، توانست از نمایندگان دوره یازدهم رای اعتماد مجدد بگیرد.

ماجرای شاسی بلندها و چند ماجرای دیگر از جمله تنش های شدید میان وزارتخانه و برخی شرکت های خصوصی خودروسازی، در نهایت بار دیگر فاطمی امین را به جلسه استیضاح کشاند و او در جلسه دهم اردیبهشت ۴۰۲ از کار برکنار شد.

جانشین فاطمی امین، عباس علی آبادی از شرکت نیروگاهی معظم مپنا به ستاد وزارت متولی صنعت و معدن، و البته تجارت و بازرگانی رفت. او توانست در مدت کوتاهی، رابطه شکراب وزارتخانه با خودروسازان خصوصی را بهبود ببخشد و فضا را آرام کند.

اما علی آبادی هم انگیزه های کافی برای برگزاری نمایشگاه تحول صنعت خودرو داشت و بنابراین دومین دوره، نه ۱۲ ماه که ۱۴ ماه پس از دوره اول، چهارشنبه تا جمعه گذشته (۲۴ تا ۲۶ آبان) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برپا شد.

نمایشگاه اما هنوز هویت مشخصی پیدا نکرده است و معلوم نیست تمرکزش بر تحول، چه اقداماتی را در چه بازه زمانی شامل می شود. عجالتا این نمایشگاه را می توان یک دورهمی خودروسازان تلقی کرد.

تحول؛ شاید خودروی برقی

به نظر می رسد مهم ترین انگیزه تیم جدید مدیریت وزارت صمت از برپایی نمایشگاه تحول، پیش بردن طرح مبهم افزایش تولید خودروی الکتریکی در کشور باشد.

مشهودترین عامل تمایز این نمایشگاه با دیگر نمایشگاه های خودرو، وجود خودروهای برقی در غرفه همه خودروسازان بود تا نشان دهد صنعت خودروسازی ایران حداقل از لحاظ تئوری و آشنایی با مباحث روز، از دنیا عقب نیست.

ایران خودرو با ریرا و هایمای الکتریکی و سایپا با مدل هایی از چانگان و اطلس الکتریکی حامل این پیام بودند که خودروسازان دولتی، ظرفیت هایی برای واردات و در گام بعد تولید خودروی برقی در خود ایجاد کرده اند و شرکت های خصوصی مانند بهمن موتور، مدیران خودرو، کرمان موتور و… نیز هر کدام، دو سه خودروی تمام الکتریکی یا هیبریدی (موتور با عملکرد دوگانه بنزین-برق) را به عنوان جدیدترین اقلام سبد محصولات شان به نمایش درآورده بودند.

لاین الکتریکی نمایشگاه اما به خودروهای سواری محدود نبود و مدل هایی از خودروهای تجاری، کامیونت و تریلی و اتوبوس الکتریکی نیز توسط دیگر شرکت ها عرضه شده بود.

تمایل برگزارکنندگان نمایشگاه تحول به برجسته سازی سیاست جدید وزارت صمت در سوق دادن صنعت به سمت واردات و تولید خودروهای الکتریکی نشانه های دیگری هم داشت از جمله این که با وجود غیبت موتورسیکلت سازها، چند مدل از سیکلت های برقی در نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داشت. برای نمونه بهمن موتور به عنوان مالک ایران دوچرخ، شرکت قدیمی تولید دوچرخه و موتور سیکلت، ۵ مدل از سیکلت های الکتریکی خود را در گوشه ای از غرفه اش به نمایش گذاشته بود و شرکت نیرو موتور، که خود را نماینده موتورسازی مشهور یاماهای ژاپن معرفی می کند، چند موتور سیکلت برقی تازه را در غرفه خود به نمایش گذاشته بود.

 چین، چین و باز هم چین

حالا جمهوری خلق چین، بزرگ ترین شریک صنعت خودروی ایران است، تقریبا بدون رقیب. این است که گردهم آیی دست اندرکاران ایرانی تولید و مونتاژ و واردات خودرو، بیشتر نمایش دستاوردها و برندینگ محصولات کارخانه های چینی است و عجیب آن که برخی محصولات یک تولیدکننده چینی در یک شرکت ایرانی عرضه می شود و محصول دیگری از همان برند، توسط شرکت ایرانی دیگری به فروش می رسد!

از دیگر رسانه ها
دیدگاه