واکنش‌ها به وعده‌های بورسی لاریجانی/ مشکل واقعی بورس را ببینید

علی لاریجانی شب گذشته با انتشار ویدیویی وعده‌ حل مشکلات بورسی را داد که با واکنش فعالان بازار همراه بود.

به گزارش اکونگار، پس از ثبت نام گسترده نامزدهای انتخاباتی برای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری،داغ شب گذشته بازار وعده‌های انتخاباتی داغ شده است. 

وعده لاریجانی برای حل مشکلات معیشتی/ نظر نامزد ریاست جمهوری درباره دلار چه بود؟

نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تمرکز بر مشکلات اقتصادی کشور وعده‌هایی در رابطه با حل مشکلات می‌دهند.

بورس یکی از بازارهایی است که در سال ۱۴۰۰ هم در صدر وعده‌های انتخاباتی قرار داشت و گویا نامزدهای سال ۱۴۰۳ هم به دنبال جذب بورسی ها هستند. 

لاریجانی هم وعده‌ حل مشکلات بورس را داد

علی لاریجانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش پاسخ به پرسش های کاربران به سوال کاربری درباره بورس پاسخ داد

وی با انتشار ویدیویی گفت: برای بهبود وضعیت بورس دولت و سیاست‌مداران لازم نیست کاری کنند بلکه یک سری کارها و دخالت ها را نباید انجام دهند. مثل قیمت‌گذاری دستوری، ناپایداری نرخ انرژی، وضع عوارض نابجا، سود بانکی نامتوازن

گفتنی است که لاریجانی با انتشار این ویدیو نوشت: ‌«راه حل مشکلات بورس عبور از مداخله گری دولت به زمینه سازی است.

درحالی که وعده بورسی علی لاریجانی در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های گسترده فعالان بازار همراه بود. هاتف سیدپور کارشناس اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت: 

نقدی بر دیدگاه دکتر لاریجانی درباره بورس

از 80نفری که برای انتخابات ثبت نام کرده اند شاید بشود 8نفر را گزینه جدی دانست که یکی از آنها آقای دکتر لاریجانی است.ایشان چراغی را روشن کرد که ما سالهاست همینجا برافروخته ایم؛ آنهم پاسخ به سوالات است.

این رویکرد را به فال نیک می گیریم و ستایش می کنیم و امیدواریم آقایان محترم چه قبل و چه بعد از انتخابات پاسخگویی بدون روتوش را جزو سلوک شخصی خودشان قرار دهند.

اما درباره پاسخ جناب لاریجانی چند نکته حائز اهمیت است:

1-پاسخ داده شده نسبتی به سوال نداشت. سوال درباره افت ارزش ذاتی بازار است و پاسخ درباره عدم مداخله دولت در بازار.لزوما عدم مداخله دولت در بازار منجر به بازگشت قیمت ها به ارزش ذاتی اش نمی شود!

2-ساده است درباره عدم مداخله دولت در قیمت گذاری دستوری ، یا نرخ انرژی سخن گفتن ولی اینها مال قبل از نشستن بر کرسی دولت است. روسای جمهور همین که پشت میز ریاست می نشینن واقعیت ها به آنها هجوم می آورد و آنها را مجبور می کند که یا حرفشان را پس بگیرند یا در سکوت به فراموشی بگذرانند.

عدم مداخله دولت در قیمت گذاری دستوری و مواردی مثل این... سویه دیگه ای هم دارد که همان آزاد سازی قیمت هاست. آیا واقعا آقای لاریجانی مایل به آزادی سازی قیمت هاست؟؟!! ما استقبال می کنیم که این اتفاق بیفتد ولی آزادسازی قیمت ها موجی بلندتر از مدارهای بورسی را هدف می گیرد و سایر پایگاه های رای را به چالش می اندازد. دقیقا به همین خاطر است که روسای جمهور بعد انتخابات حرفشان را عوض می کنند.

ضمن اینکه این اقدامات مستلزم هماهنگی های فرابخشی است و آقای لاریجانی زرنگ تر از این حرفاست که اینها را نداند مگر اینکه هدفش از این سخنان آن باشد که روی موج نارضایتی فعالان بورسی از شرایط موجود سوار شود و پایگاه رایی از این میان بجوید چنانکه سلفش جویید.

3-توصیه می کنم به اقای لاریجانی که درباره بورس از کسانی مشورت بگیرد که سابقه مدیریت اجرایی اقتصادی نداشته باشند چون آنها بخشی از مشکل هستند و نه بخشی از راه حل.

درک نادرست و ابتر آنها از بورس و نیروهای پیشرانش باعث اتلاف منابع عظیمی در طول سه سال گذشته شده است.

4-مشکل فعالان بورسی در درجه اول قیمت سهام شرکت هاست بعد نحوه تولید سودشان.

اگر رئیس جمهوری همین مسئله به ظاهر ساده اما فوق العاده مهم را درک کند، خواهد فهمید که اهرم را کجا باید بگذارد!

آقای لاریجانی از این ساده تر کسی به شما نخواهد گفت!

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان