آمار رسمی از صادرات و واردات داروی ایران

مدیرکل اروپا و آمریکای سازمان توسعه‌تجارت ضمن اشاره به فعالیت حدود ۵۰ مرکز تجاری از صادرات سالانه ۱۰۰‌ میلیون دلار دارو خبر داد.

به گزارش اکونگار به نقل از مهر؛ احمد فیروزی، مدیرکل اروپا و آمریکای سازمان توسعه‌تجارت ایران نقش مراکز تجاری و خدمات ارائه‌شده توسط آنها را در توسعه روابط تجاری مهم و موثر توصیف کرد و گفت: مراکز تجاری در دولت سیزدهم نسبت به گذشته نقش مهم‌تری پیدا کرده‌‌‌‌‌‌‌اند. در راستای افزایش تجارت و بهبود خدمات‌‌‌‌‌‌‌دهی به تجار، ایجاد و تقویت این مراکز طی دو سال‌اخیر با جدیت ادامه پیدا کرده‌است.

او افزود: در حال‌حاضر حدود ۵۰ مرکز تجاری در اقصی‌نقاط جهان داریم و در برخی از کشورها بیش از یک مرکز تجاری فعالیت دارند. برخی از این مراکز تجاری طبق دستورالعمل مصوب سازمان توسعه‌تجارت، به‌صورت تخصصی مشغول به‌کار هستند و از این طریق خدمات متنوعی به فعالان اقتصادی ارائه می‌شود.

فیروزی ادامه داد: همکاری وزارت امور‌خارجه، اتاق مشترک ایران و لهستان، سفارت‌‌‌‌‌‌‌های نروژ و لهستان در تهران برای بالا بردن سطح روابط تجاری، فعالیت مراکز تجاری ایران در لهستان و نروژ فرصتی برای ایجاد شناخت کامل‎‌‌‌‌‌‌‌تر از بازار این کشورها و توسعه‌تجارت است.

او تصریح کرد: در این راستا دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه‌تجارت در سال‌۱۴۰۳ با هدف افزایش مبادلات تجاری رویدادهای تجاری متنوع از جمله تبادل هیات‌‌‌‌‌‌‌های تجاری، نشست‌های B۲B و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی بازار هدف را در دستور کار قرار داده‌است.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه‌تجارت ایران به بازار لهستان اشاره کرد و گفت: کشور لهستان ۴.۵میلیارد دلار صادرات و ۸.۵میلیارد دلار واردات دارو دارد و در حال‌حاضر عمده شرکای تجاری این کشور، کشورهای اروپایی هستند.

فیروزی با بیان اینکه لهستان و نروژ بازارهای نوظهوری برای شرکت‌های دارویی و دانش‌بنیان کشور محسوب می‌شوند، افزود: ما در زمینه دارو ۱۰۰‌میلیون دلار صادرات به جهان داریم که نیمی از این تجارت با کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد. همچنین ۵۰‌درصد از بیش از یک‌میلیارد دلار واردات داروی کشور نیز از شرکای تجاری اروپایی انجام می‌شود.

او با تاکید بر اینکه در کنار بازارهای سنتی باید به سمت متنوع‌‌‌‌‌‌‌سازی بازارهای صادراتی پیش برویم، ادامه داد: در تلاش هستیم در آینده چندین رویداد با تمرکز بر حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و گیاهان دارویی برای توسعه صادرات این اقلام به کشورهای لهستان و نروژ برگزار کنیم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان