شناسه خبر: ۲۱۴۷
لینک کوتاه کپی شد

اتصال سومین واحد بخار نیروگاه ارومیه به شبکه برق کشور

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی گفت: سومین واحد بخار 160 مگاواتی نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با حجم سرمایه‌گذاری 128 میلیون یورو به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

اتصال سومین واحد بخار نیروگاه ارومیه به شبکه برق کشور

به گزارش اکونگار به نقل از پاون؛ محمد رمضانی، معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه با سنکرون این واحد ظرفیت تولید برق این نیروگاه به یک هزار و 478 مگاوات افزایش یافته است، افزود: با بهره‌برداری از واحد سوم بخش بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه ضمن رشد راندمان عملی نیروگاه به 46 درصد، سالانه 261 میلیون مترمکعب برای هر واحد و در مجموع سه واحد 785 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه سومین واحد بخار این نیروگاه با حجم سرمایه‌گذاری 128 میلیون یورو احداث شده است، ادامه داد: در دوران ساخت این واحد به طور متوسط 600 نفر به صورت مستقیم و یک‌هزار و 500 نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت بوده‌اند.

رمضانی افزایش پایداری شبکه برق شمال غرب کشور را از جمله مزیت‌های ساخت واحدهای بخار این نیروگاه برشمرد و افزود: این نیروگاه با هدف بهبود پایداری و کاهش خاموشی در شمال غرب کشور، امکان استقرار صنایع انرژی بر با توجه به وجود تولید بیشتر برق در منطقه، اشتغال‌زایی در دوران ساخت و دوران بهره‌برداری درآذربایجان‌غربی با مشارکت شرکت تدبیرسازان سرآمد در شهرستان ارومیه احداث شده است.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی اظهار کرد: احداث بخش بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه بر مبنای بند 19 قانون بودجه سال 92 کل کشور براساس مکانیزم بازگشت سرمایه از محل صرفه‌جویی سوخت است بدین صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از به بهره‌برداری رسیدن واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌گردد.

او افزود: پس از به بهره‌برداری رسیدن واحد‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت شده و علاوه بر استفاده بهینه از سوخت و جلوگیری از هدررفت ثروت ملی،‌ مساله حفظ محیط زیست و امکان توسعه صنایع در استان آذربایجان‌غربی نیز در این پروژه مدنظر قرار گرفته است.

نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با برخورداری از 6 واحد گازی و سه واحد بخار با ظرفیت یک‌هزار و 478 مگاوات به عنوان یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین واحدهای تولید برق غرب کشور در کیلومتر 35 جاده ارومیه به مهاباد احداث شده است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر