بهره برداری از واحد ۱۵۰۰ تنی کنسانتره مس «مهرابین فولاد»

کارخانه کنسانتره مس در منطقه درونه شهرستان بردسکن با حضور استاندار خراسان رضوی و دیگر مسئولان استانی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش اکونگار و به نقل از معدن 24، یعقوب‌علی نظری، استاندار خراسان رضوی در آیین بهره‌برداری از این طرح، بیان کرد: کارخانه کنسانتره مس در جریان اقتصادی استان اثرگذار است و اکتشاف، استخراج و فرآوری ظرفیت‌های معدنی، یک مزیت ویژه در خراسان رضوی به شمار می‌‎آید.

وی افزود: در این حوزه، اگرچه بردسکن یک پهنه خاص و با ظرفیت محسوب می‌شود اما خیلی روی آن تمرکز نشده است که باید بر ظرفیت‌های این منطقه تمرکز بیشتری شده تا استعدادها به فعلیت تبدیل شوند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه از نظر مس، سیلیس، فولاد و آهن، ظرفیت‌های مهمی در بردسکن وجود دارد، تاکید کرد: باید یک بسته صنعتی و معدنی خاص بردسکن تهیه شود و با تمرکز روی چند مورد، کار ویژه‌ای صورت پذیرد.

امیررضا رجبی، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم عنوان کرد: بر اساس طرح‌های تحولی استان، دو کارخانه مس و دو معدن دیگر در این منطقه طی سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه بردسکن دومین قطب معدنی خراسان رضوی است، ادامه داد: رگه‌هایی از معدن آهن نیز در این منطقه شناسایی شده که در مراحل تکمیلی شناسایی است و محصولاتی از این منطقه به خارج از کشور نیز صادر می‌شود. در بردسکن ۱۲ واحد فرآوری شامل هشت واحد مس، دو واحد طلا و دو واحد آهن وجود دارد که طرح تامین زیرساخت برق موردنیاز مجموعه‌های آن به پیمانکار سپرده شده است.

کارخانه کنسانتره مس شامل واحد تولید فول‌پتاسیم مس به ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ تن، با سرمایه‌گذاری پنج هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال بوده که با همت بخش خصوصی تامین شده است. این طرح نیازمند ۲.۵ مگاوات برق بوده که ۵۰۰ کیلووات آن تامین شده است و مجموع ذخیره ماده معدنی مس آن برابر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است.

 

دیدگاه