تورم مسکن در پایتخت کاهش یافت/بازار مسکن آرام است

بانک مرکزی اعلام‌ کرد: فشارهای تورمی بازار مسکن از تیر ماه امسال با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌ شده درباره افزایش عرضه مسکن، کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است.

به گزارش اکونگار به نقل از بانک مرکزی، تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت در فصل‌های اول و دوم ۱۴۰۲ بوده است. در همین زمینه، در سه ماهه نخست امسال متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر دارایی‌ها به‌ویژه نرخ ارز در بازار غیر رسمی، سکه طلای طرح جدید و خودرو، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه شد.

در مجموع درباره تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در بهار سال ۱۴۰۲ می‌توان عنوان کرد تداوم رشد متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده و در عین حال کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگی‌های بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

جدول

رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع مسکن تهران در تابستان

براساس این گزارش، از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده درباره افزایش عرضه مسکن، از فشارهای تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است.

مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان باشیم؛ به گونه‌ای که رشد مزبور در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل منفی ۲.۲، منفی یک و منفی ۶ دهم درصد بوده است.

مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران پس از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی، دوباره با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است. در عین حال حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

جدول

لازم به ذکر است گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سایت بانک مرکزی از دی ماه سال ۱۴۰۱ تا مهرماه ۱۴۰۲ به روزرسانی شد و از اینجا قابل دسترس است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه