عمرآپارتمان‌های پرتقاضای تهران چقدراست؟

داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در فروردین امسال، بیشترین تعداد معامله آپارتمان مسکونی در تهران برای واحدهایی بوده که حداکثر پنج سال عمر داشتند.

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران؛ خرید خانه در تهران به دلیل افزایش قیمت‌های پی در پی برای طیفی از خانوارهای این شهر به یک چالش جدی تبدیل شده است. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که به واسطه تغییراتی که در این بازار ایجاد شده، واحدهای کم‌متراژ متقاضی بیش‌‌تری پیدا کرده‌اند.

بانک مرکزی در گزارش تازه خود، آماری از عمر واحدهای معامله‌شده در تهران طی فروردین امسال ارائه کرده است. بر اساس این گزارش، در شروع امسال فقط معامله خانه‌هایی با عمر 11 الی 15 سال نسبت به فروردین سال قبل افزایش یافته و تعداد معاملات در خانه‌هایی با عمر بنای کمتر و بیشتر با کاهش مواجه شده است. شدیدترین اُفت معاملات نیز مربوط به خانه‌های 6 الی 10 ساله بوده است.

همچنین، در فروردین امسال خانه‌هایی که نوساز محسوب می‌شوند و حداکثر پنج سال عمر دارند، بیشترین سهم را از معاملات مسکن به خود اختصاص داده‌اند. سهم این خانه‌ها نسبت به فروردین سال 1402 نیز افزایش یافته است. پس از آن، بیشترین سهم از معاملات مربوط به خانه‌هایی با عمر بیشتر از 20 سال بود. بنابراین،‌ به نظر می‌رسد مشتریان مسکن در حال حاضر یا طالب خانه‌های نوساز یا طالب خانه‌های بسیار قدیمی هستند و خانه‌هایی با سن 6 تا 20 سال کمتر مورد توجه آن‌هاست.

بررسی معاملات مسکن در تهران از منظر عمر بنا

در فروردین امسال و در شهر تهران در مجموع یک هزار و 508 واحد مسکونی معامله شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در شروع امسال، بیش‌ترین تعداد معاملات مربوط به خانه‌های نوساز با عمر حداکثر پنج ساله بود. در واقع، 454 خانه با این سن در تهران معامله شده است. این تعداد نسبت به مدت مشابه در سال قبل، 9 درصد کمتر شده است. این در حالی است که اُفت معاملات این عمر بنا در فروردین سال 1402 نسبت به 1401 نزدیک به 50 درصد بود. همین مسئله نشان می‌دهد که کاهش معاملات خانه‌های نوساز آرام‌تر شده است.

نکته جالب توجه این است که در رتبه دوم، خانه‌هایی با عمر بیش‌تر از 20 سال قرار گرفته‌اند که 370 واحد از آن‌ها در فروردین امسال معامله شده است. این تعداد نسبت به مدت مشابه در سال قبل 18 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در فروردین 1402 نسبت به فروردین 1401، تعداد معاملات این واحد‌ها نزدیک به 40 درصد کاهش یافته بود. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که سرعت اُفت معاملات در این واحدها کم شده است.

کمترین تعداد معاملات نیز مربوط به خانه‌های 6 تا 10 سال ساخت بوده که تنها 203 واحد از آن‌ها در طول یک ماه ابتدایی سال معامله شده است.

بنابر‌این، در یک نگاه کلی می‌توان گفت که در فروردین امسال، تعداد معاملات در واحد‌هایی با عمر 6 الی 10 سال بیش‌تر از سایر خانه‌ها در مقایسه با فروردین سال گذشته کاهش یافته است. در مقابل، تعداد معاملات در خانه‌هایی با عمر 11 تا 15 سال افزایشی بود.

030301

کدام خانه‌ها بیش‌ترین سهم از معاملات را رقم زدند؟

بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که در فروردین 1403، خانه‌هایی با عمر حداکثر پنج سال بیشترین سهم را از کل خانه‌های معامله شده در تهران داشته‌اند. به عبارت دقیق‌تر، این خانه‌ها سهم 30 درصدی از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. نکته جالب توجه این است که در رتبه دوم، خانه‌های بالاتر از 20 سال قرار گرفته‌اند. این خانه‌ها سهم 24.5 درصدی از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین متقاضیان خرید خانه در تهران یا به سمت خانه‌های نوساز و یا به سمت خانه‌های به مراتب قدیمی‌تر و با عمری بیش‌تر از 20 سال متمایل بوده‌اند.

مقایسه این سهم‌ها با سال 1402 نشان می‌دهد که سهم خانه‌هایی با عمر حداکثر پنج سال در فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل افزایش یافته است. این سهم در خانه‌هایی با عمر 6 الی 10 سال با کاهش روبه‌رو بوده است. سهم خانه‌های 11 الی 15 سال نیز نسبت به فروردین سال قبل افزایش یافته و از 15 درصد به 18 درصد رسیده است.

0303011

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان