نزول سود«سرما آفرین» در گرمای بهار

بررسی گزارش 3 ماهه شرکت صنایع سرما آفرین ایران نشان می‌دهد که این شرکت در مسیر سوددهی موفق نبوده و روند نزولی را تجربه کرده است.

به گزارش اکونگار، شرکت سرما آفرین ایران گزارش بهاری خود منتهی به ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ را در کدال منتشر کرده است. صورت‌های مالی لسرما نشان می‌دهد که این شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری تنها توانست نزدیک به 29  میلیارد تومان از فروش انواع چیلر، فنکوئل، کندانسینگ یونیت، هواساز پکیج، کندانسور و از ارائه خدمات، درآمد کسب کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 15 درصد افت داشته است. پس از کسر هزینه بهای تمام شده درآمدها، سود ناخالص 8 میلیارد تومانی برای لسرما رقم خورد که کاهش 45 درصدی را در فصل بهار گزارش می‌کند.

صنایع سرما آفرین در بهار سال جاری تنها موفق به ثبت سود عملیاتی 4 میلیارد تومانی شد که در مقایسه با بهار سال قبل 67 درصد کاهش را تجربه کرد؛ اما با کسر هزینه‌های مالی و افزایش سایر درآمدهای سه ماهه نخست به سود عملیاتی، سود فصل بهار شرکت به دست آمد که بر این اساس لسرما تنها توانست در پایان بهار بالغ بر 8 هزار و 18 میلیون ریال سود خالص شناسایی کند که در مقایسه با سال گذشته حدود 88 درصد کاهش داشته است.

حاشیه سود ناخالص در این دوره 28 درصد، حاشیه سود عملیاتی 13 درصد و حاشیه سود خالص 3 درصد است.

گفتنی است که حاشیه سود خالص لسرما نسبت به سال مالی گذشته 21 درصد و حاشیه سود ناخالص نیز 15 درصد افت داشته‌اند. شرکت سرما آفرین در بهار سال جاری تنها موفق به تحقق 37 ریال سود خالص به ازای هر سهم شد. سود محقق شده هر سهم در بهار 1401 عدد 301 ریال بود که اکنون شاهد افت سنگین 88 درصدی است.

 

 

دیدگاه