نماینده مجلس: از هفته آینده اسامی دریافت کنندگان «شاسی بلند» منتشر اعلام می شود

نماینده مردم قصرشیرین در مجلس می‌گوید: بنده خودروی شاسی بلند دریافت نکردم و چنین خبری صحت ندارد.

به گزارش اکونگار به نقل از منیبان، ساعاتی قبل خبری مبنی بر لیست نمایندگان دریافت کننده خودرو در کانال‌های تلگرامی منتشر شد، در میان اسامی نمایندگانی که این رسانه‌ها مدعی شدند خودرو دریافت کردند نام شهریار حیدری نیز به چشم می‌خورد.

در واکنش به این خبر شهریار حیدری، نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی، ضمن تکذیب خبر مذکور گفت: بنده خودروی شاسی بلند دریافت نکردم و چنین خبری صحت ندارد.

او با تأکید بر اینکه منتشر کنندگان خبر اسامی نمایندگان دریافت کننده خودروی شاسی بلند به دنبال فشار رسانه‌ای هستند، افزود: بعضاً برخی به دنبال فشار رسانه‌ای هستند، عده‌ای به دنبال شانتاژ کردن هستند و هر روز یک مسئله را مطرح می‌کنند.

حیدری در پاسخ به اینکه مجلس تصمیم دارد چه زمانی اسامی نمایندگان دریافت‌ کننده خودروهای شاسی بلند را اعلام کند، تصریح کرد: مجلس شروع شود از هفته آینده اسامی نمایندگان دریافت کننده خودروهای شاسی بلند اعلام می‌شود.

به گزارش اکونگار، چندی پیش احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون شورا‌های مجلس در نطقی به دریافت خودروهای شاسی بلند توسط نمایندگان مجلس پرداخت. 

این صحبت‌ها با واکنش‌های بسیار تند و تیزی از سوی نمایندگان رو به رو شد. رییس مجلس در واکنش به این موضوع عنوان کرد که پیگیر ماجرا است و آن را شفاف سازی خواهد کرد. 

از سوی دیگر رسانه‌های مختلفی لیستی از نام نمایندگانی که شاسی بلند دریافت کرده‌اند منتشر کرد که بیشتر نمایندگان آن را تکذیب کردند. 

موضوع شاسی بلندهای نمایندگان از سوی نهادهای قضایی پیگیری شد و به دلیل شکایت نمایندگان از احمد علیرضابیگی، این نماینده مجلس به مراجع قضایی خوانده شد. 

پیگیری رسانه‌ها هم از افراد مختلف نتایج متفاوتی به دنبال داشت. عده‌ای موضوع را تکذیب و عده دیگری به شدت آن تایید می‌کردند. پرونده خودروهای رانتی نمایندگان مجلس، کنش‌ها و واکنش‌های بسیاری داشت. 

حجت‌الاسلام حسن درویشیان‌، بازپرس ویژه رئیس جمهوری روز ۱۲ اردیبهشت درباره‌ آخرین اخبار پیگیری‌ پرونده‌ واگذاری رانتی خودرو به نمایندگان مجلس  ایرنا گفت: با کارسازی یکی از مسئولان وقت مجلس نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو به قیمت کارخانه و بدون قرعه‌کشی به تعدادی از نمایندگان اقدام شده است.

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد اصفهان هم روز ۱۸ اردیبهشت در مورد تکذیب خبر واگذاری خودرو به نمایندگان توسط هیات رییسه و هیات نظارت بر نمایندگان، گفت: اسامی نمایندگانی که خودرو دریافت کرده اند دست خود هیات رئیسه و هیات نظارت است. عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها افزود: اینکه هیات رییسه رد کرد درست نیست چراکه این خودرو که رانت است به نمایندگان داده شده است. او ادامه داد: ۵۷ نماینده که برخی از آنها برای خودشان نگرفته‌اند و برخی برای اقوام، دوستان و آشنایان گرفته‌اند. برخی برای امامان جمعه یا فرماندارشان گرفته‌اند و از این جهت این نمایندگان بی‌گناه هستند. در واقع امام جمعه گفته من ماشین ندارم و برای وی گرفته است البته پنج نماینده هم‌به نام خودشان خودرو گرفته‌اند.

حسین جلالی، نماینده رفسنجان هم روز ۱۹ اردیبهشت در گفت‌وگو با «اعتماد» با تایید خبر گفته بود: رئیس مجلس نه‌تنها از ماجرای واگذاری خودروهای شاسی‌بلند به نمایندگان با خبر بود، بلکه خودش با نحوه واگذاری‌ها موافقت کرده است.

در چند وقت اخیر تب ماجرای پر سروصدای دریافت شاسی بلندها توسط نمایندگان مجلس فروکش کرده بود۷ تا اینکه دوباره احمد علیرضا بیگی دوباره بر موضوع خودروهای رانتی نمایندگان تاکید کرد و عنوان کرد که ۳۰۰ دستگاه شاسی بلند به روش متقلبانه و خارج از ضوابط به نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی داده شده است. 

احمد علیرضابیگی درباره جنجال شاسی بلندها در مجلس گفت: موضوع این است که نماینده مجلس در معرض یک توطئه‌ای قرار گرفته و معاون مجلس به او زنگ زده و گفته که برای شما این ماشین‌ها را در نظر گرفتیم و شرطشان این است که باید به اسم داماد، عروس، شوفر و رئیس دفترتان باشد.

وی ادامه داد: این کار در یک فرآیند مجرمانه اتفاق افتاده یعنی یک شرکتی به نام رادین مبین غرب با بهمن موتور قرارداد امضا کرده که ارکان این شرکت دو دختر هستند که در کوهدشت لرستان در حال چوپانی هستند. در این شرکت یکی مدیرعامل و دیگری رئیس هیئت مدیره است و با یک سرمایه ثبتی صد هزار تومانی این شرکت را تاسیس کردند که بعدا معلوم شد این دو دختر اصلا روحشان هم از این قضیه خبر ندارد، اما از کارت ملی این‌ها استفاده شده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس بیان کرد: این‌ها با شرکت بهمن موتور قرارداد سیصد دستگاه شاسی بلند امضا کردند. همان شاسی بلندهایی که به نمایندگان مجلس، خانواده‌هایشان و مدیران مجلس داده شده است.

علیرضابیگی اظهار کرد: این سیصد دستگاه در یک فرآیند متقلبانه به نمایندگان، کارکنان و مدیران داده شده و الان باید کشف شود که موضوع چه بوده و با چه نیتی این کار صورت پذیرفته و امضای معاون مجلس پای این قرارداد و دستور واگذاری چه کار می‌کند.

وی ادامه داد: چرا کسی از بهمن موتور سوال نمی‌کند به چه اعتباری آمدی سیصد دستگاه خودرو را در حالی که معامله و واگذاری خودرو خارج از سامانه عمومی واگذاری خودرو ممنوع است آن را واگذار کردی؟

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: چرا نماینده ملت که این تخلف را آشکار کرده باید یک سال حبس بکشد. هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بر چه مبنایی چنین تصمیمی گرفت که تریبون نماینده را ببندید و خودش را هم به دادگاه بفرستند و دادگاه هم به یک سال زندان محکومش کند.

وی اضافه کرد: حکم بنده نقض نشده و الان منتظر رای دادگاه تجدیدنظر هستم. این مصونیت پارلمانی چه شد؟ اصل ۸۴ و اصل ۸۶ قانون اساسی چه شد؟

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس تصریح کرد: از ابعاد مختلف تاثیر این ماجرا را شاهد هستیم. چرا باید با نماینده مجلس این طور رفتار شود و چرا در این چهار ماه هیچ چیز معلوم نشده است. من که تمام مدارک و مستندات را دادم و منتشر کردم و در اختیار مردم هم هست چرا نمی‌خواهند واقعیت مشخص شود.

علیرضابیگی بیان کرد: هئیت نظارت بر رفتار نمایندگان امتحان خیلی بدی پس داد. بستن میکروفون نماینده و اینکه مصونیت پارلمانی نماینده را بردارند و به دادگاه معرفی کنند و بگویند اظهاراتش کذب بوده در صورتی که حالا مشخص شده اظهارات درست بوده، اما حالا به واسطه همین اظهارات، متهم به نشر اکاذیب شدم و حکم یک سال زندان به من دادند.

وی ادامه داد: من باید به دادگاه بروم تا ببینم چه می‌گویند و هیئت نظارت باید از نظر خود عدول کند که اظهارات بنده کذب نبوده و در چارچوب وظایف نمایندگی بوده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس تصریح کرد: اگر این موضوع در چارچوب وظایف نمایندگی نبود پس چه بوده؟ آیا کار شخصی بنده بوده؟ این کاری که بنده انجام دادم در چارچوب وظایف نمایندگی و بدیهی‌ترین کاری بوده که من انجام دادم. من دیدم که این ماشین‌ها را دارند در مجلس پیاده می‌کنند و اینجا هم استیضاح وزیر صمت در جریان بود. من حق دارم بپرسم که این موضوع چه بوده است.

 

دیدگاه