۵۲ درصد مخازن سدها پر است

آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا ۲۱ مردادماه نشان می‌دهد ۵۲ درصد مخازن سدهای کشور پر شده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، میزان ورودی مخازن کل کشور از ابتدای سال آبی تاکنون معادل ۳۷ میلیارد و ۸۵۰ میلیون مترمکعب بوده که در قیاس با سال گذشته که عددی معادل ۲۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب بوده ۲۷ درصد رشد داشته است. همچنین میزان کل خروجی سدهای کشور نیز نسبت به سال قبل با ۲۷ درصد افزایش مواجه بوده است.

از طرف دیگر طبق آمار بهره‌برداری از سدهای مخزنی کشور تا ۲۱ مردادماه، ۵۲ درصد مخازن سدهای کشور پر شده است.

حجم آب موجود مخازن اکنون ۲۵.۴۶۰ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد نسبت به سال قبل که عددی معادل ۲۱۸۱ میلیارد مترمکعب بوده ۱۷ درصد افزایش یافته است.

وضعیت برخی از سدهای مهم کشور بیانگر این است که در ۳۲ سد نسبت به سال قبل با کاهش حجم مخزن مواجه هستیم، به طوری که در مجموع ۱۳ سد دریاچه ارومیه ۱۱ درصد، سدهای پنج‌گانه تهران ۵ درصد، در سد دوستی و طرق خراسان رضوی به ترتیب ۶۰ و ۶۵ درصد با کاهش حجم مخزن مواجه هستیم.

همچنین در سد ۱۵ خرداد حوزه قمرود ۲۹ درصد، در سد یامچی و سبلان استان اردبیل به ترتیب ۱۱ و ۲۵ درصد با کاهش حجم مخزن مواجه هستیم.

سد خداآفرین، ستارخان در استان آذربایجان شرقی به ترتیب ۲۴ و ۲۵ درصد کاهش حجم مخزن دارند و در سد آغ چای استان آذربایجان غربی  ۲۴ درصد حجم مخزن نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

در سه سد استقلال، شمیل و نیان و سد سرنی به ترتیب ۴۶، ۶۵ و ۶۶ درصد حجم مخازن کاهش یافته است. سد شهر بیجار استان گیلان ۷درصد، سد نهرین خراسان رضوی ۲۵ درصد، سد دامغان استان سمنان ۲۲ درصد و سد شیرین دره خراسان شمالی ۴۰ درصد با کاهش حجم مخزن مواجه است.

در سد وشمگیر، گلستان، بوستان، استان گلستان میزان حجم کاهش مخازن سد نسبت به سال قبل ۹۳ درصد، در سد درودزن، ملاصدرای، سلمان فارسی، رودبال داراب به استان فارس به ترتیب ۳،   و ۹۶ درصد با کاهش حجم مخزن مواجه هستیم.

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۲۰۸.۴ میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۳۴.۱ میلیمتر) ۱۴ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۰۱.۹میلیمتر) ۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد