وعده افزایش تولید و صادرات شیر خشک در ۶ ماهه دوم امسال

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی گفت: بنابر آمار سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن شیرخشک در کشور تولید می‌شود که ۷۰ تا ۸۰ هزار تن آن مصرف تولید داخل است.

به گزارش اکونگار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیاوش سلیمی، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی گفت: همه ساله با افزایش تولید شیرخام در نیمه دوم سال روبرو هستیم و طبیعی است که مازاد شیرخام وارد کارخانجات شیرخشک شود و تولید شیرخشک در کشور افزایش یابد.

به گفته او، با کاهش صادرات ناشی از عدم اصلاح نرخ پایه گمرکی و افزایش تولید با دپوی ۳۵ تا ۴۰ هزارتنی شیرخشک در واحدها روبرو شدیم که در نهایت این امر منجر به تاخیر در پرداخت مطالبات دامداران می شود.

سلیمی ادامه داد: بنابر آمار در ۶ ماهه دوم سال، تولید شیرخشک نسبت به ۶ ماهه نخست سال ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش می یابد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی نیاز سالیانه شیرخشک کشور را ۷۰ تا ۸۰ هزارتن اعلام کرد و افزود: بنابر آمار سالانه بالای ۲۰۰ هزارتن شیرخشک در کشور تولید می شود که مازاد آن باید صادر شود.

او درباره آخرین وضعیت صادرات شیرخشک گفت: در نیمه نخست سال به طور متوسط ۱۱ تا ۱۲ هزارتن شیرخشک صادر شده است که در نیمه دوم سال باید ۲۰ درصد به این میزان اضافه شود که متاسفانه به سبب مشکلات رفع تعهد ارزی و بالابودن نرخ پایه گمرکی این امر امکان پذیر نیست و در نهایت منجر به سرگردانی دامداران می شود.

سلیمی تصریح کرد: اگر ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزارتن شیرخشک تولیدی در سال به بازارهای هدف صادر شود، تولیدکنندگان دیگر با مشکل دپوی شیرخشک در واحدها روبرو نیستند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه