انتقاد از بی‌توجهی انستیتو پاستور به واکسن آنفلوآنزای تولید داخل

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران گفت: متاسفانه انستیتو پاستور ایران تمایلی به استفاده از واکسن آنفلوآنزای تولید داخل نشان نمی‌دهد و صرفا از واکسن آنفلوآنزای وارداتی استفاده می‌کند.

به گزارش اکونگار به نقل از فانا؛ امین قبادی، عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران در نشست خبری دستاوردها و توانمندی‌های صنعت بیوتکنولوژی دارویی ایران در آستانه روز ملی داروسازی در پاسخ به سوالی درباره علت عدم تمایل انستیتو پاستور ایران به استفاده از واکسن آنفلوآنزای تولید داخل، گفت: انستیتو پاستور ایران یکی از افتخارات کشور است که در دنیا هم تعداد بسیار کمی از کشورها صاحب چنین انستیتویی هستند اما در جایی به رئیس‌جمهوری گفتم که به نظر می‌رسد انستیتو پاستور ایران ریشه فرانسوی خود را بیشتر از ریشه ایرانی خود دوست دارد.

انستیتو پاستور ایران واکسن آنفلوآنزای سانوفی فرانسه را می‌گیرد اما واکسن آنفلوآنزای ایرانی را نمی‌گیرد. مذاکرات زیادی هم با مسوولان انستیتو پاستور ایران داشتیم تا آنها را در این زمینه متقاعد کنیم اما متاسفانه قدیمی‌ترین مرکز واکسیناسیون کشور به برند خارجی واکسن آنفلوآنزا اطمینان بیشتری می‌کند. ما هرچقدر گفتیم که اگر به مدارک بیشتری درباره واکسن آنفلوآنزای ایرانی نیاز است، حاضریم ارائه کنیم اما مدرکی از ما درخواست نکردند.

او افزود: انستیتو پاستور ایران به طور سنتی دو مرکز تزریق واکسن در تهران (یکی در میدان پاستور و دیگری در میدان تجریش) دارد که از سال‌های دور به افرادی که می‌خواهند واکسن تزریق می‌کند. انستیتو پاستور ایران واکسن را از شرکت‌های پخش دارو تهیه می‌کند و هدف این دو مرکز بیشتر افرادی هستند که می‌خواهند از کشور خارج شوند و کشور مقصد نیاز به گواهی‌نامه واکسن از یک مرکز معتبر دارد که انستیتو پاستور ایران مرکز معتبر در کشور در این زمینه است.

قبادی خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوآنزای تولید داخل قبل از آغاز فصل پاییز تولید و توزیع شده است. امسال یک میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا را تولید کردیم. نیاز کشور سالانه حدود ۲/۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا است و توان تولید داخل دستکم سه میلیون دوز است. همچنین امسال مجوز واردات ۲/۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا صادر شده است.

دیدگاه