اختصاص 200 میلیون دلار برای بازسازی و نوسازی صنعت دارو

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از موافقت وزارت صمت برای اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار به منظور بازسازی صنعت دارو گفت: این بازسازی و نوسازی باید بر اساس نیاز و کمبود دارو و همچنین ترندهای تکنولوژی اولویت‌بندی شود.

به گزارش اکونگار به نقل از ایفدانا؛ محمد پیکانپور، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در نشست هم اندیشی چالش‌ها و راهکارهای پیش روی صنعت دارو سازی با بیان اینکه امسال با تلاش و زحمات تمامی اعضای زنجیره تأمین بسیاری گزارش‌های کمبود دارو کم شده است، گفت: برخلاف سال گذشته توانستیم جلوی کمبودهای حادی که سال گذشته وجود داشت را بگیریم، امیدواریم با همکاری‌های مختلف، پاییز را هم بدون هیچ کمبودی پشت سر بگذاریم.

او در ادامه اظهار کرد: پرداخت منابع ارزی اگرچه امسال مطلوب نبود اما نسبت به سال‌ گذشته وضعیت بهتر بوده است. بیش از ۱.۴ میلیارد دلار تخصیص‌های دارو و مواد اولیه بود که ۵۰۰ میلیون دلار آن پرداخت شد. همچنین ۵ ماهه اول امسال ۱۵۳ میلیون دلار برای شرکت‌های مواد اولیه تخصیص پیدا کرده است.

راه اندازی ۳۱ خط تولید داروی جدید در کشور

پیکانپور با بیان اینکه امسال ۳۱ خط جدید تولیدی راه‌اندازی شده است، گفت: در نتیجه آن اکنون ۶۹ داروی new to market و نزدیک ۴۵ مولکول دارویی جدید که قبلا در بازار وجود نداشت، وارد بازار شده است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو همچنین در رابطه با وضعیت داروهای مشتق از پلاسما نیز افزود: ارسال پلاسما در پنج ماهه نخست به  ۳۴۰ هزار لیتر رسیده در حالیکه در کل سال گذشته ۳۳۰ هزار لیتر به خارج از کشور ارسال شده بود، افزایش پلاسمای ارسالی ما این نوید را می‌دهد که وضعیت فاکتورهای مشتق از پلاسما بهتر شود.

او در ادامه با اشاره به مباحث مختلف در رابطه قیمت‌گذاری دارو نیز گفت: در حوزه قیمت گذاری، برخی از شرکت‌ها اعتراض داشتند که با آنها جلسه برگزار و اسناد مختلف بررسی شد و سعی کردیم با شرکت‌های مختلف همکاری کنیم.

کاهش ۴۰ درصدی قیمت داروهای تک نسخه ای

پیکانپور با اشاره به الکترونیکی شدن مراحل ثبت درخواست داروهای تک نسخه ای و عدم نیاز به مراجعه حضوری به سازمان غذا و دارو، یادآور شد: ضمن کاهش زمان تأمین داروهای تک نسخه‌ای‌ از ۴ ماه به یک ماه ،قیمت آن نیز حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

او همچنین با اشاره به اهمیت صرف اعتبارات اختصاص داده شده به حوزه دارو در همان حوزه نیز گفت: گزارش‌هایی وجود دارد که برخی از شرکت‌های پخش منابعی که در اختیار آنها گذاشته شده است را بیش از اندازه به حوزه مکمل اختصاص داده‌اند.

طرح دارویار جزو هزینه‌های اجتناب ناپذیر دولت قلمداد شود

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه درخواست داده‌ایم که اعتبارات طرح دارویار جزو هزینه‌های اجتناب ناپذیر دولت قلمداد شود، افزود: امیدواریم علاوه بر این موضوع دولت از سازمان برنامه و بودجه بخواهد که اعتبارات طرح دارویار یعنی عدد مصوب شده را به صورت منظم پرداخت کند.

او در رابطه با آخرین وضعیت ذخیره راهبردی دارو نیز گفت: حاکمیت قبول کرده است که حدود ۸۳۵ قلم از ۳۵۰۰ قلم دارو در لیست داروهای استراتژیک قرار بگیرد و منابع برای آن اختصاص داده شود.

پیکانپور در رابطه با منابع لازم برای بازسازی و نوسازی صنعت داروسازی افزود: وزارت صمت پذیرفته است که ۲۰۰ میلیون دلار را برای بازسازی و نوسازی صنعت در اختیار حوزه دارو قرار بدهد. از  تولیدکنندگان دارو درخواست کرده‌ایم که الگوی پیشنهادی خود را ارائه دهند منابع ما محدود بوده و نیاز است که نخست با توجه به کمبود دارو و دوم ترندهای تکنولوژی اولویت بندی شود.

دیدگاه