نزول سوددهی لبنیات پاک

شرکت لبنیات پاستوریزه پاک با وجود اینکه درآمد قابل توجهی کسب کرد به دلیل افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها به کمترین میزان سودخالص در سه ماهه بهار دست یافت.

به گزارش اکونگار، شرکت لبنیات پاستوریزه پاک که با نماد غپاک در بازار سرمایه شناخته می‌شود صورت‌های مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ را در کدال منتشر کرده است.

بررسی اطلاعات و صورت‌های مالی غپاک در کدال نشان می‌دهد که این شرکت  در 3 ماهه نخست سال جاری توانست حدود یک هزار و 438 میلیارد تومان از فروش انواع بستنی، خامه، دوغ، شیر، ماست، پنیر، شیرخشک، کره، کشک و سایر درآمد کسب کند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 140 درصد رشد داشته است. پس از کسر هزینه بهای تمام شده درآمدها، سود ناخالص 47 میلیارد تومانی برای غپاک رقم خورد که رشد 8 درصدی را در فصل بهار گزارش می‌کند.

لبنیات پاک در بهار سال جاری موفق به ثبت سود عملیاتی 26 میلیارد تومانی شد که در مقایسه با بهار سال قبل 12 درصد کاهش را تجربه کرد؛ اما با کسر هزینه‌های مالی و افزایش سایر درآمدهای سه ماهه نخست به سود عملیاتی، سود فصل بهار شرکت به دست آمد که بر این اساس شرکت لبنیات پاستوریزه پاک در پایان بهار بالغ بر یک میلیارد تومان سود خالص شناسایی کند که در مقایسه با سال گذشته حدود 93 درصد کاهش داشته است.

حاشیه سود ناخالص در این دوره 3 درصد، حاشیه سود عملیاتی 2 درصد و حاشیه سود خالص 0 درصد است.

گفتنی است که حاشیه سود خالص غپاک نسبت به سال مالی گذشته 3 درصد و حاشیه سود ناخالص نیز 4 درصد کاهش داشته‌اند. شرکت لبنیات پاک در بهار سال جاری تنها موفق به تحقق 7 ریال سود خالص به ازای هر سهم شد. سود محقق شده  هر سهم در بهار 1401 عدد 113 ریال بود که اکنون شاهد افت 94 درصدی است.

 

 

دیدگاه