تولید دانش‌بنیان مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک در کشور

یک شرکت دانش‌بنیان موفق به بومی‌سازی دانش فنی و تولید مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک شد.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا؛ علی امیر ارجمند، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به استفاده از تجربیات و تخصص کسب شده در صنعت سرامیک، گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود و نیاز بازار در مسیر تولید محصولات دانش‌بنیان گام برداشتیم.

او با بیان اینکه با گام برداشتن در مسیر بومی‌سازی این مواد وابستگی به واردات تا حد قابل توجهی برطرف می‌شود، ادامه داد: از ابتدای ایجاد این صنعت، مواد اولیه از مسیر واردات تامین می‌شد، اما در سال‌های اخیر با اعمال تحریم‌هایی علیه ایران و افزایش قیمت دلار، مشکلات بزرگی برای صنعتگران به وجود آمد. برای رفع مشکل و همچنین عدم وابستگی به دیگر کشورها، تحقیقاتی در جهت بومی‌سازی دانش فنی تولید برخی مواد اولیه صورت گرفت که نتیجه آن تولید صنعتی مواد پیشرفته جایگزین زیرکن (Zircon) و مواد پیشرفته جایگزین اکسید روی شد.

ارجمند با اشاره به تولید محصولات این شرکت در گریدهای مختلف، افزود: محصولات دانش‌بنیان این شرکت در صنایع کاشی و سرامیک و صنایع وابسته کاربرد دارند. مصرف این مواد اولیه باعث کاهش بهای تمام شده محصولات سرامیکی شده و در عین حال کیفیت آنها را افزایش خواهد داد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: برخی از محصولات شرکت ما به‌ عنوان اختراع در اداره مالکیت فکری به ثبت رسیده‌اند. مواد اولیه مصرفی، فرمولاسیون و روش تولید انتخابی، باعث بهبود عملکرد و کاهش قیمت آنها شده است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، او هدف از تولید این محصولات را کاهش میزان وابستگی به واردات دانست و افزود: مواد اولیه مصرفی در این شرکت داخلی بوده و هیچ‌گونه وارداتی انجام نمی‌شود و علاوه برآن از واردات محصولات مشابه نیز جلوگیری می‌کند. قیمت مواد اولیه مشابه خارجی حداقل سه برابر محصولات این شرکت است. با بهینه‌سازی ترکیب، نوآوری و بهره‌گیری از جدیدترین روش‌های تولید، توانسته‌ایم محصولات را با کمترین قیمت به مشتریان خود عرضه کنیم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه