شناسه خبر: ۲۵۵۳
لینک کوتاه کپی شد

بهترین انتخاب برای نمای ساختمان؛ چوب پلاستیک های بدون شوره و رنگ پریدگی

گروهی از محققان کشور با فناوری نانو موفق به طراحی چوب پلاستیک هایی برای نمای ساختمان شدند که هم وزن کمی دارد و هم ضد شوره و رنگ پریدگی است.

بهترین انتخاب برای نمای ساختمان؛ چوب پلاستیک های بدون شوره و رنگ پریدگی

به گزارش اکونگار و به نقل از دنیای اقتصاد، محققان کشور موفق به تولید چوب‌پلاستیک‌هایی از جنس پلیمر و نانو شدند که در نما‌‌‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فرخ رویا نیکمرام، مجری طرح چوب نانو در این باره اظهار کرد: این طرح را در راستای رفع چالش‌‌‌های نمای ساختمان در کشور اجرایی کردیم زیرا یکی از چالش‌‌‌های نما‌‌‌های ساختمانی شوره زدن است.

وی گفت: اگر از این مواد در نمای خارجی ساختمان‌‌‌ها استفاده شود شوره می‌‌‌زند و رنگ‌‌‌پریدگی نیز از دیگر چالش‌‌‌های آن است.

وی گفت: در این راستا طرحی را با عنوان چوب‌پلاستیک اجرایی کردیم که وزن سبکی دارد و در نما‌‌‌های ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مجری این طرح با بیان اینکه پایه چوب پلاستیک‌های موجود در بازار از ضایعات درختان است و برای تهیه آنها نیاز به چوب است، گفت: ازاین‌‌‌رو به‌‌‌منظور رفع این چالش‌‌‌ها و حفظ محیط‌‌‌زیست، اقدام به تولید چوب‌پلاستیک‌هایی بر پایه چوب آجیل‌‌‌هایی چون پسته، بادام، گردو و فندق و همچنین یک نوع پلیمر و ماده نانویی کردیم.

به گفته وی، مواد اولیه چوب پلاستیک‌های تولیدشده در کشور موجود است و نیازی به واردات مواد از خارج نیست.

وی ادامه داد: استاندارد‌‌‌های ملی برای این محصول به‌‌‌منظور کاربرد در نمای خارجی دریافت شده ضمن آنکه تست آتش آن نیز پاس شده و تست آتش چوب‌پلاستیک تولیدشده در این فرآیند هم‌‌‌تراز بهترین برند‌‌‌های چوب‌پلاستیک در بازار است.

نیکمرام گفت: بر اساس اعلام سازمان نظام‌‌‌مهندسی استفاده از سنگ و شیشه در نمای خارجی ساختمان‌‌‌ها به دلیل مخاطرات آن، ممنوع است و این در حالی است که هر مترمربع چوب‌پلاستیک‌های تولیدشده ۱۰ کیلوگرم است ازاین‌‌‌رو با وزن کمی که دارد بهترین گزینه برای نمای ساختمان است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر