کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «اکونگار»:

مونتاژ خودروی برقی چینی‌ در ایران، افتخاری ندارد/ سرهم بندی قطعات خارجی تولید نیست

یک کارشناس صنعت خودرو در ارزیابی برنامه‌های سکاندار وزارت صمت درخصوص خودروهای برقی گفت: مونتاژ و یا واردات یک‌سری خودروی برقی به ما نکته مثبتی را اضافه نمی‌کند، تا به حال خودروی چینی درون‌سوز مونتاژ می‌کردیم از این به بعد هم سالی صد هزار دستگاه خودروی برقی مونتاژ می‌کنیم.

به گزارش اکونگار، وزیر صمت در جدیدترین اظهارنظر درباره خودروهای برقی از تولید این خودروها در نیمه نخست سال آینده طبق قول خودروسازان خبر داده و گفته که خودروسازان اصلی این کار را آغاز کرده‌اند.

به نظرمی‌رسد در نبود یک برنامه مدون برای صنعت خودرو، این بار خودروسازان روی خودروهای برقی متمرکز شده‌اند تا نظر وزیر را جلب کنند، حال باید منتظر ماند و دید با نزدیک شدن به مهلت زمانی که علی‌آبادی گفته است خودروسازان چه خودرویی را از پستوی خود درآورده و عرضه خواهند کرد. 

مباحثی مانند آلودگی هوا و میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی سبب شده تا  برندهای مطرح خودروسازی در دنیا در چند دهه اخیر به سمت برقی‌سازی خودروها حرکت کنند و در این میان رقابت شدیدی نیز شکل گیرد. هرچند خودروی برقی انتخاب بهتری برای کاهش مشکلات زیست‌محیطی به ویژه برای شهرهایی مانند تهران است، اما تمرکز یکباره و اصرار بر اجرای آن در شرایطی که صنعت و بازار خودرو با چالش‌های متعددی دست به گریبان است، سوال برانگیز و با انتقاداتی مواجه شده است.

میلاد بیگی

در همین زمینه میلاد بیگی، کارشناس صنعت خودرو در ارزیابی مواضع وزیر صمت درخصوص خودروی برقی به خبرنگار«اکونگار» گفت: مسئله‌ای که بسیار مهم است و نیاز به بازخوانی دارد این است که اساسا مفهوم تولید چیست و آیا ما به واردات یک‌سری مجموعه قطعات و سرهم‌بندی آنها در داخل اسمش را تولید می‌گذاریم و این مراد ما از لفظ تولید است وقتی که آن را عنوان می‌کنیم.

بیگی ادامه داد: موضوع مهم این است که ما چه توقع و چه برنامه‌ای برای تولید خودروی برقی در ایران داریم و می‌خواهیم در کجای زنجیره ارزش دنیا قرار بگیریم، وگرنه صرفا مونتاژ و یا واردات یک‌سری خودروی برقی به ما نکته مثبتی را اضافه نمی‌کند. تا به حال خودروی چینی درون‌سوز مونتاژ می‌کردیم از این به بعد هم سالی صد هزار دستگاه خودروی برقی مونتاژ می‌کنیم. این اگر افتخاری هم داشته باشد، برای ما نیست، برای تولیدکننده چینی است که می‌خواهد در ایران خودرو تولید کند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: بنابراین باید به این سوال پاسخ دهیم که در کدام قسمت زنجیره ارزش خودروی برقی در منطقه و یا در دنیا می‌خواهیم قرار بگیریم و این مهمترین مسئله‌ای است که باید انتظار داشته باشیم وزارتخانه آقای علی‌آبادی به آن بپردازند و صرف تولید و یا مونتاژ خودروی برقی برای ما فضیلتی محسوب نخواهد شد.

بیگی تصریح کرد: نه این که بحث‌های مرتبط با ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های خودروی برقی مهم نباشد، اما این مسائل قابل حل است و سوال اصلی این است که بعد از شیفت فناوری در صنعت خودرو بعد از چندین دهه و یا یک سده، آیا می‌خواهیم همچنان مشابه صد سال گذشته با صنعت خودرو برخورد کنیم، برخورد ما در صد سال گذشته به این شکل بوده که آورده‌ایم مصرف کرده‌ایم و بعد از سالها رفته‌ایم سراغ این که می‌توانیم تولید هم کنیم که فهم ما از تولید، مونتاژ بوده، آیا باز می‌خواهیم همان مسیر را برویم یا نه تصمیم داریم که در زنجیره تامین ارزش، در بخشی از تولید و صادرات در منطقه نقش ایفا کنیم.

این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این که این سوالات اساسی باید الان که در آغاز گام برداشتن به سمت خودروهای برقی هستیم از سوی سیاست‌گذار پاسخ داده شود، گفت: اصلا می‌توانیم به صورت استراتژیک وارد رابطه با چین شویم، به‌طوری که بخشی از این خودروها در ایران تولید و به منطقه صادر شود و یا از پلتفرم آنها استفاده کنیم و مدل‌های مورد نظر خودمان را گسترش دهیم.

شارژ خودروهای برقی

به گزارش «اکونگار»، تاکید بر مفید بودن خودروهای برقی، از تولید خودروی برقی حمایت می‌کنیم، خودروهای برقی سال آینده به مردم عرضه خواهند شد، تمرکزمان بر خودروهای برقی است، تعرفه واردات خودروهای برقی صفر است، حمل و نقل عمومی در تهران برقی می‌شود، ارز ۱۰۰ هزار خودروی برقی تامین شد، ایستگاه‌های شارژ خودروی برقی را در هفته دولت افتتاح می‌کنیم، این عبارات صرفا بخشی از اظهارنظرهای عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص خودروی برقی است.

قبل از روی کارآمدن علی‌آبادی خبری از ساخت و واردات خودروی برقی نبود، اما حالا خودروی برقی به کلیدواژه‌ای در عرصه خودروسازی کشور تبدیل شده و علی آبادی هم حامی سفت و سخت آن برای اجراست.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه