پاییز سرد بورس / شورای عالی کانون بانک‌های خصوصی به داد گروه بانکی رسید

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با کاهش ۰.۱۱ درصدی مواجه شد و به سطح ۲ میلیون و ۲۶ هزار واحدی رسید.

به گزارش اکونگار، شاخص کل بورس امروز با کاهش 2هزار و 300 واحدی به 2میلیون و 026واحد رسید. شاخص هموزن نیز با افزایش 2هزار واحدی به 703هزار و 951واحد رسید.

در جریان معاملات امروز، نمادهای فارس، فولاد، اخابر، تاپیکو و وغدیر در صدر منفی‌سازان بودند.معامله‌گران در این بازار بیش از ۳۰۸هزار معامله به ارزشی بالغ بر ۵۰هزار و ۲۶۲میلیارد ریال انجام دادند.

صنایع تاثیرگذار روی شاخص کل

گفتنی است که صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، مخابرات ایران، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه‌گذاری غدیر، ایران خودرو و پتروشیمی شازند بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس ایجاد کردند.

علاوه بر این شاخص کل فرابورس ۱۴۰واحد رشد یافته و در رقم ۲۵هزار و ۸۴ واحد متوقف شد. فعالان در این بازار بیش از ۲۱۵ هزار معامله به ارزشی بالغ بر ۱۱۰هزار و ۶۷۳میلیارد ریال انجام دادند.

صنایع تاثیرگذار بر فرابورس

لازم به ذکر است که صبا فولاد خلیج فارس، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، پلیمر آریاساسول، پتروشیمی مارون، پویا زرکان آق‌دره و صنایع مادیران بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس ایجاد کردند.

نمادهایی با بیشترین ارزش صف فروش و خرید

نمادهای وآتوس، چنویا، فنرژی،رفاه،سدشت و شتهران بیشترین ارزش صف فروش و نمادهای کرومیت، فصبا، وکادو،پلاست،گشان و کفرا بیشترین ارزش صف خرید را به ثبت رساندند.

ارزش معاملات صنایع

گروه‌های انبوه سازی، خودرو و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 276میلیارد تومان، 198میلیارد تومان و 174میلیارد تومان برترین صنایع امروز بازار سرمایه بودند.

ارزش معاملات خرد چقدر شد؟

در جریان معاملات امروز، ارزش معاملات خرد بازار سهام به ۴۴۰۰ میلیارد تومان رسید. از این مقدار ۲۶۰۰میلیارد تومان متعلق به بورس، ۱۳۰۰ میلیارد تومان متعلق به بازار فرابورس و ۵۰۰‌ میلیارد تومان متعلق به صندوق‌های سهامی بوده است.

حقیقی‌ها در پایان معاملات امروز ۱۷ میلیارد تومان پول به بورس وارد کردند که سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۴.۸ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۱۹.۸ میلیون تومان رسید.

فشار از گروه بانکی برداشته شد؟

در این رابطه، پوریا خالدی، کارشناس بازار سرمایه به «اکونگار» گفت: در جریان معاملات امروز، فشار از روی گروه‌های بانکی کمتر شد که دلیل این موضوع نامه مهم رییس شورای عالی کانون بانک‌های خصوصی بود. به نظر می‌رسد با این نامه جریمه‌هایی که وزارت اقتصاد برای بانک‌ها در نظر گرفته بود، منتفی شود. خود این موضوع کمی از فشارها کاست و برخی نمادهای بانکی امروز سبز شدند.

وی با اشاره به ریزش 2هزار واحدی شاخص کل گفت: یکی از دلایل عمده وضعیت کنونی بازار سرمایه، رکود اقتصادی کشور است. رکود اقتصادی تاثیر مستقیمی روی صنایع دارد، وقتی صنایع در رکود به سر می‌برند نمی‌توان انتظار یک بازار پویا را داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه، خودرویی‌ها این روزها وضعیت مناسبی دارند، اظهار داشت: درحال حاضر تنش و یا سیگنال منفی به این گروه وارد نشده و طبیعی است که شاهد رشد آنها باشیم، اما مدیران باید بدانند که با ریزش جدی سهام، سرمایه‌های مردم از دست می‌رود.

وی ادامه داد: وقتی مردم حجم قابل توجهی از بازار ضرر ببنند، به طور طبیعی ریسک‌های احتمالی را به جان نمی‌خرند و ما روزانه شاهد کمتر شدن حجم معاملات و ورود پول حقیقی در بازار هستیم.

خالدی گفت: سرمایه‌های بادوام مانند مسکن و خودرو در سالهای اخیر افزایش قیمت چشم‌گیری داشتند و این موضوع می‌تواند فرصت مناسبی را برای جذب سرمایه‌های خرد به بورس فراهم کند، اما عملکرد بازار به گونه‌ای بود که اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب نکرد و منجر به خروج بیشتر حقیقی‌ها و از دست رفتن این فرصت شد.

وی در پایان تصریح کرد: وضعیت بازار سرمایه نمود واقعی اقتصاد کشور است. درحالی که اقتصاد در یک رکود عمیق به سر می‌برد و صنایع با یک خبر و یا تکانه داخلی و خارجی آسیب می‌بینند، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که وضعیت بازار سرمایه مطلوب و کم ریسک باشد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه