پیش بینی بورس در گفت‌وگوی «اکونگار» با کارشناس بازار سرمایه

اعتماد سازی در بازار قوی نیست / سومین روز سبزپوشی بورس؛میان‌پرده یا ادامه‌دار؟

شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با رشد ۰.۷۷ درصدی مواجه شد و به سطح ۲ میلیون و ۳۰هزار واحدی رسید.

به گزارش اکونگار، بازار سرمایه صبح امروز با یک روند آرام کار خود را آغاز کرد و شاخص کل با افزایش 560 سبزخود رونمایی شد. این روند در میانه معاملات ادامه داشت و افزایش تقاضا با یک روند مثبت رو به رو بود.

در پایان معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل با رشد 14هزار واحدی به 2میلیون و 030هزار واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با افزایش 5هزار واحدی به 684هزار و 837واحد رسید.

نمادهای شپنا، شپدیس،تاپیکو،شبندر،شتران،همراه و رمپنا در صدر مثبت سازان شاخص کل امروز قرار گرفتند.

صنایع برتر بازار امروز

گروه‌های خودرو، شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 365میلیاردتومان، 351میلیاردتومان و 336میلیارد تومان برترین صنایع امروز بودند که بیشترین معامله را به خود اختصاص دادند.

سبقت نمادهای مثبت از منفی

در جریان معاملات امروز ارزش معاملات خرد به رقم 4323میلیارد تومان رسیده است و تعداد نمادهای مثبت امروز در بازار 508 و تعداد نمادهای منفی 302بوده است.

نمادهای وآتوس، فنرژی، چنویا، خفولا، وسدید،شستان، غمارگ و قنقش بیشترین صف فروش را در معاملات امروز به خود اختصاص دادند.

نمادهای ذوب، فاذر، کسرا، ثامان، خکاوه،پلاست،وآذر، فارک هم بیشترین صف خرید را در بازار امروز داشتند.

نمادهای پرقدرت در بازار امروز

در بازار امروز 81درصد نمادهای گروه فلزات اساسی مثبت بود. حجم معاملاتی این گروه به 542سهم رسید و ارزش معاملاتی از رقم 260میلیارد تومان گذشت.

بیشترین ارزش معاملات مربوط به نمادهای ذوب با 90میلیارد تومان، فولاد 30میلیاردتومان و فرود16میلیارد تومان بود.

«ذوب» صف فروش را ذوب کرد

یکی از نکات مهم بازار امروز صف خرید طولانی برای نماد ذوب بود که تقریبا صف فروش را ذوب کرد.

تداوم سبزپوشی نمادهای خودرویی

گروه خودرویی در بازار امروز وضعیت مطلوبی داشت وحجم معاملاتی این گروه به 725میلیون سهم رسید و ارزش معاملاتی آن از رقم 262میلیارد تومان عبور کرد.

بیشترین ارزش معاملات مربوط به نمادهای خگستر با 59میلیاردتومان، خودرو 24میلیاردتومان و خاهن22میلیاردتومان بود. 68درصد نمادهای این گروه در جریان معاملات امروز مثبت بود.

هیجان جنگ غزه هنوز از بازار تخلیه نشده

در این رابطه محمد امین فرجاد، کارشناس بازار سرمایه به «اکونگار» گفت: اعتمادسازی به بازار چندان مطلوب نیست و حقیقی‌ها با یک دلهره وارد بازار می‌شوند. به نظر می‌رسد هنوز هیجان و موج منفی ناشی از جنگ غزه و آثار آن از بازار تخلیه نشده است.

وی با اشاره به اینکه تعیین نرخ 4هزار تومانی برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها یکی از دلایل رشد بازار بود، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود این روند ادامه داشته باشد و در روزهای آینده هم بازار روند رو به رشد خود را ادامه داده و تا سطح 2میلیون و 40هزار رشد کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در روند بررسی بودجه 1403 میزان کسری بودجه سال هم مشخص می‌شود، گفت: کسری بودجه همیشه روی نرخ ارز تاثیر می‌گذارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که افزایش نرخ ارز در سه ماهه پایانی سال محتمل است.

وی ادامه داد: بسیاری به این موضوع تاکید دارند که افزایش نرخ ارز منجر به رشد بورس می‌شود. درحالی که شرکت‌های وابسته به واردات با رشد نرخ ارز دچار چالش می‌شوند و تعداد نمادهایی که وابسته به صادرات هستند و با افزایش نرخ ارز رشد می‌کنند، چندان چشمگیر نیست.

فرجاد با تاکید بر اینکه با نزدیک شدن به پایان سال، ممکن است دولت پایه پولی را کم کند، گفت: اگر پایه پولی به نقدینگی نزدیک شود، سود بانکی کاهش یافته و به صرفه نیست، در نتیجه سرمایه‌های خرد بازهم به صورت هیجانی وارد بورس می‌شوند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: چالش جدی اینجاست که وقتی سرمایه‌گذاران به صورت هیجانی وارد بازار می‌شوند، با کوچکترین تلاطم بازار را با سرعت ترک می‌کنند. تخلیه هیجانی بازار منجر به سقوط چشمگیر شاخص می‌شود.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه