تزریق پول صندوق ملی توسعه هم گره گشا نشد / بازار قرمز پوش به تعطیلات رفت

در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس با ریزش ۱۰ هزار واحدی به یک میلیون و ۹۷۰هزار واحد رسید.

به گزارش اکونگار، در آخرین روز کاری هفته بازار سرمایه با موج منفی فعالیت خود را آغاز کرد. سرخ پوشی 83درصدی بازار در ابتدای معاملات نوید یک روز پرنوسان را برای بورس می‌داد.در ابتدای معاملات گروه‌های خودرویی و انبوه سازی بیشترین عرضه را داشتند که حدود 90درصد نمادهای این دو گروه قرمز بودند.

بیشتر حجم معاملات به کدام نمادها رسید؟

درجریان معاملات روز جای، نمادهای شستا، خساپا، فاذر، خودرو، ثاخت، خگستر و کرمان بیشترین حجم معاملات را داشتند.

همچنین نمادهای ثفارس، اهرم، خکاوه، خساپا، پالایش، ثاخت، ثشاهد و شپنا بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

ریزش 10هزار واحدی شاخص کل

در پایان معاملات امروز، شاخص کل با کاهش بیش از 10هزار واحد به یک میلیون و 970هزار واحد رسید و شاخص هموزن هم با کاهش 9961واحدی همراه بود که به 660هزار و 235واحد رسید.

در انتهای معاملات امروز نمادهای حکشتی، خودرو، فملی، خساپا، فارس و وبملت در صدر منفی سازان شاخص کل بودندو تک نماد مثبت اخابر بود. 

برترین صنایع بورسی امروز کدامند؟

خودرو، انبوه سازی و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 444میلیارد تومان، 333میلیارد تومان و 240میلیارد تومان برترین صنایع امروز در بازار سرمایه بودند که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

درجریان معاملات امروز ارزش معاملات خرد به رقم 3736میلیارد تومان رسید و تعداد نمادهای منفی در پایان روز 619 و تعداد نمادهای مثبت 179 بود.

 حقیقی‌ها در پایان معاملات امروز ۷۸۷ میلیارد تومان پول از بورس خارج کردند.سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۱.۷ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۶.۸ میلیون رسید.

تزریق مستقیم پول بازار را نجات نمی‌دهد

عرفان کاظم‌زاده، کارشناس بازارسرمایه در این رابطه به «اکونگار» گفت: از ابتدا تا میانه معاملات 3درصد نمادها بازار در صف فروش و 2درصد نمادها در صف خرید قرار داشتند. ادامه صف فروش در نمادهای خودرویی موج منفی را از این گروه به تمامی بازار تسری داد.

وی افزود: در میانه معاملات سهم حقوقی‌ها در خرید افزایشی شد و همین موضوع به کاهش التهاب منفی بازار تاثیر گذاشت. خرید 380میلیاردی حقوقی‌ها در جریان معاملات امروز، منجر به کاهش تحرکات منفی در بازار شد و نمادهای منفی از 600 به 476 تقلیل یافت.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: یکی از نکات اصلی و مهم بازار امروز، قدرت نمایی حقوقی‌ها بود. با افزایش خرید در میان حقوقی‌ها کاهش فروش اتفاق افتاد و ریزش شاخص کمی کنترل شد. به عبارتی این روزها حقیقی‌ها تمایلی به سرمایه‌گذاری در بازار ندارند.

وی با اشاره به اینکه بازار با یک تردید سرمایه‌گذاری رو به رو شده است، عنوان کرد: در سطوح مختلف کشور ریسک‌های بازارسرمایه به خصوص از سمت دولت بالا رفته و موجب وضعیت نابسامان بازار و حالت رنج و منفی شده است که باتوجه به عدم وجود سیگنالی مثبت احتمال می‌رود این وضعیت تداوم داشته باشد.

کاظم‌زاده در ادامه گفت: متاسفانه کنترل بازار و ترزیق پول و یا حمایت‌های غیراصولی نمی‌تواند وضعیت را بهبود ببخشد. روندی که بازار سرمایه در پیش گرفته است بسیار پرنوسان است.

وی تصریح کرد: چراکه دخالت در بازارسرمایه اصلا علمی و اصولی نست بازار اگر زیر ارزش ذاتی و یا بالاتر از آن باشد، باید مسیر درست را انتخاب کند. با فرمان و دستور و تزریق پول نمی‌توان وضعیت را بهبود بخشید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: واقعیت این است که هنوز هیجان بازار تخلیه نشده. اگر  کنترل‌ها کنار گذاشته شود، بازار سرمایه نوسانات این چنینی را تجربه نمی‌کند. درحالیکه در دو روز گذشته بازار به لطف تزریق پول از سوی صندوق توسعه رشد کرد و این رشد دوام چندانی نداشت.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه