شناسه خبر: ۷۵۶
لینک کوتاه کپی شد

بورس به تحریم‌های جدید آمریکا واکنش نشان داد / پیش بینی بازار سهام امروز 20 تیر 1401

از دست رفتن مرز یک میلیون و 500 هزار واحد که تحلیل‌گران تکنیکی آن را سطح حمایت شاخص می‌دانستند می‌تواند اثر روانی مهمی بر بازار داشته باشد.

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران؛ بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز گذشته شاخص کل بورس باز هم نزول کرد. برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه 20 تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. دیروز شاخص کل کاهش 4 هزار و 94 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 2 هزار و 688 واحد افت کرد. شاخص کل فرابورس نیز 91 واحد پائین آمد. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 176 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 434 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 29 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 71 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت سیمان کرمان (سکرما)، شرکت سرما آفرین (لسرما) و شرکت زر ماکارون (غزر) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ تبرک (تبرک)، شرکت عمران و توسعه شاهد (ثعمرا) و شرکت تولید و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای ختور (شرکت رادیاتور ایران)، ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا) و وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند)، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) و شرکت دامداری تلیسه نمونه (تلیسه) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه‌ی 18 میلیارد تومانی بسته شد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 120  میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 76 درصد افت کرد و در رقم 26 میلیارد تومان ایستاد.

جدول صف های بورس

بیشترین تقاضاها

در روز شنبه نماد لسرما (شرکت سرما آفرین) با صف‌ خرید 13 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لسرما، نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار) و خچرخش (شرکت چرخشگر) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) تعلق داشت که ارزش آن 15 میلیارد تومان بود. پس از وساپا، نمادهای غنوش، فتوسا، غدشت و دانا بیشترین صف فروش داشتند. 

پیش بینی بورس امروز 

روز شنبه کانال یک میلیون و 500 هزار واحد پس از دو ماه از دست رفت و روند خروج سرمایه حقیقی برای هجدهمین روز متوالی ادامه داشت.

از دست رفتن مرز یک میلیون و 500 هزار واحد که تحلیل‌گران تکنیکی آن را سطح حمایت شاخص می‌دانستند می‌تواند اثر روانی مهمی بر بازار داشته باشد. 

روز شنبه اغلب نمادهای بزرگ بازار قرمزپوش بودند، خصوصا گروه‌های ریالی نزول بیشتری داشتند. فارس، فملی، میدکو، وبملت، وتجارت، شستا، وبصادر، خساپا، وساپا، رمپنا، کالا، خودرو، ورنا و فخوز نمادهای بزرگ بورس بودند که موجب افت شاخص کل شدند. سه گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری»، «بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی» و «خودرو و ساخت قطعات» بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام باز هم افت کرد و به 2 هزار و 848 میلیارد تومان رسید که همچنان در سطح پائینی قرار دارد. همچنین برای 355 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بورس خارج شد و در میان نمادها بپاس، دی، شستا، شپنا، خودرو، فملی، شتران، وبملت، فارس و ومعادن بیشترین خروج پول را داشتند. 

در چنین شرایطی اخبار سیاست خارجی و تحرکات دیپلماتیک نیز امیدوار کننده نیست خصوصا اینکه زمزمه‌هایی مبنی بر تحریم‌های جدید، پلن دوم (B) بایدن و ناتوی خاورمیانه شنیده می‌شود. بنابراین دور از انتظار نیست که با توجه به شکسته شدن مرز 1.5 میلیون واحدی شاخص بورس جو کلی بازار سهام منفی‌تر از روزهای گذشته شود. 

جدول بیشترین ارزش صف خرید و فروش بورس

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر