بررسی تکنوفاند نماد «قهکمت»

قهکمت یکی از بزرگترین تولید کننده های شکر در ایران است که در سال گذشته بیش از ۶۲ هزار تن شکر تولید کرده است.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصاد آنلاین؛ این شرکت سهامی کارخانه قند همدان در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۳۷ تاسیس و در اداره ثبت شرکتهای همدان به ثبت رسید و در سال ۱۳۵۱ بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام نوع شرکت به سهامی خاص و نام آن به قند هگمتان تغییر یافت و در سال ۱۳۷۳ بر اساس مصوبه مجمع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و در سال ۱۳۷۴ سهام شرکت از سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

بالاترین سود خالص قندی‌ها! / بررسی تکنوفاند نماد قهکمت

در حال حاضر قیمت هر کیلو شکر در کشور بین ۲۸ (فروش فله‌ای) تا ۳۵ (بسته بندی) هزار تومان است این در حالی است که نرخ هر کیلو شکر بسته بندی در سال گذشته ۲۳ هزار تومان بود. جنگ روسیه و اوکراین قیمت جهانی شکر را در جهان دچار نوسان کرده است. هر کیلو شکر در روزهای مشابه سه ماه گذشته یعنی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ با رقم ۲۴.۴۹ دلار داد و ستد شده بود که در مقایسه با قیمت امروز شکر، بیانگر افزایش ۹.۱ درصدی یا ۲.۲۳ دلار است. تغییر قیمت شکر نسبت به سال گذشته یعنی چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ با رقم ۱۸.۰۹ دلار داد و ستد شده بود که در مقایسه قیمت روز جاری، بیانگر افزایش ۴۷.۷ درصدی یا ۸.۶۳ دلار است. براساس پیش بینیهای OECD و FAO، مقدار تولید شکر در جهان از ۱۷۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ به ۱۸۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید . پیش بینی می شود که مصرف شکر با نرخ ملایم نزدیک به %۰.۹ تا سال ۲۰۳۱ رشد داشته باشد، البته سرانه مصرف تقریبا ثابت و برابر ۲۲ کیلوگرم در سال باقی بماند. در صورت شرایط جوی مناسب احتمال افزایش تولید شکر در هند و تایلند وجود دارد.

گزارش پیشین با موضوع به بهانه افزایش قیمت شکر؛ بررسی تمام نمادهای این گروه + معرفی شرکت‌های مستعد رشد! با موضوع  به بهانه افزایش قیمت شکر؛ بررسی تمام نمادهای این گروه + معرفی شرکت‌های مستعد رشد! به بررسی گروه قندی و سود خالص و سایر ایتم های شرکت های  گروه قندوشکر پرداخته شده است که تا حد مناسبی روند عملکرد شرکت‌ها را نمایش دهد. مشخص است که قهکمت توانسته عملکرد خیره کننده ای را در ثبت سود خالص نسبت به هم گروهی های خود ثبت کند. لذا بر آن شدیم تا معرفی مختصری از این شرکت به همراه تحلیل تکنیکال و روند سوداوری آتی آن داشته باشیم.

معرفی قند هکمتان با نماد قهکمت

 قهکمت یکی از بزرگترین تولید کننده های شکر در ایران است که در سال گذشته بیش از ۶۲۰۰۰ تن شکر تولید کرده است. این شرکت سهامی کارخانه قند همدان در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۳۷ تاسیس و در اداره ثبت شرکتهای همدان به ثبت رسید و در سال ۱۳۵۱ بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام نوع شرکت به سهامی خاص و نام آن به قند هگمتان تغییر یافت و در سال ۱۳۷۳ بر اساس مصوبه مجمع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و در سال ۱۳۷۴ سهام شرکت از سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

محصولات شرکت شامل شکر ، تفاله خشک، تفاله تر، ملاس می باشد.

فرایند تولید شکر از چغندر

در چرخه تولید قند و شکر مهمترین گام، تامین نهادههای اولیه آن یعنی چغندرقند و نیشکر است، به همین دلیل این صنعت وابستگی بسیار شدیدی به بخش کشاورزی دارد و تواناییها و پتانسیل های موجود در زمینه زراعت این محصولات مستقیما روی این صنعت تاثیرگذار است. همیشه نرخ چغندر بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نرخ گندم قیمت گذاری میشود وتعیین قیمتها توسط شورای تخصصی قیمت گذاری صورت میگیرد.

تولید شکر از چغندر

ظرفیت اسمی  مصرف چغندر ۳۰۰۰ تن در روز و تصفیه شکر خام ۵۰۰ تن در روز است.

قهکمت و فروش منتهی به مردادماه ۱۴۰۲

شرکت در مدت ۵ ماهه منتهی به مردادماه ۱۴۰۲ حدود ۷۱۱ میلیارد تومان درآمد از فروش محصولات خود بدست آورد که حدود ۱۴۵ میلیارد تومان این مبلغ مربوط به فروش در مردادماه است.

 مبلغ فروش شرکت نسبت به ۵ ماهه سال گذشته خود حدود ۱ درصد کاهش داشته است.

بررسی عملکرد صنعت قند و شکر در مردادماه

 عملکرد ماهانه مرداد ۱۴۰۲نسبت به مرداد ۱۴۰۱

قصفها فروش ۳۷میلیارد تومانی : افت -۵۵%

قهکمت فروش ۱۴۵میلیارد تومانی : افت -۵۰%

قچار فروش ۴۸میلیارد تومانی : افت -۳۲%

قشهد فروش ۴۸میلیارد تومانی : رشد ۳۴۹۰%

قمرو فروش ۱۱۴میلیارد تومانی : رشد ۴۳۶%

قپیرا فروش ۷۲میلیارد تومانی : رشد ۵۱۵%

قنیشا فروش ۴میلیارد تومانی : رشد ۲۸۳%

قشکر فروش ۶میلیارد تومانی : افت -۹۱%

قشیر فروش ۵۶میلیارد تومانی : رشد ۲۱%

قثابت فروش ۱میلیارد تومانی : افت -۶۸%

قلرست فروش ۵میلیارد تومانی : رشد ۴۳۸%

با دید نموداری پیش بینی روند پیش روی سهم به این صورت است:

نمای هفتگی و روزانه سهم را داریم.

سایکل کلی سهم یک دیامتریک می باشد. حال در قالب یک مثلث (F) طی دوسال از مرداد ۹۹ تا اواخر ۱۴۰۱ تمام شده و در الگوی محتمل دیامتریکی یا سیمتریک  هستیم. حال لگ صعودی (G) بوده و ریز موج E از آن از کف  مهم تبدیل سطح مقاومت به حمایت قرمز رنگ در محدوده ۸۰۰ شروع شده  و انتطار داریم هدف های مهم ۱۴۰۰ و سپس ۱۸۰۰ تومان پیش روی سهم باشد.

سهام قند هکمتان قهکمت

دیدگاه