شناسه خبر: ۱۸۵۵
لینک کوتاه کپی شد

بورس امروز کدام سمت را انتخاب می‌کند؟/ پیش بینی بازار سهام امروز 24 بهمن 1401

روز گذشته نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بازار با خروج پول حقیقی مواجه بودند و در مقابل نمادهای گروه «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» بیشترین جذب سرمایه حقیقی را داشتند.

بورس امروز کدام سمت را انتخاب می‌کند؟/ پیش بینی بازار سهام امروز 24 بهمن 1401

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران؛ بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز دوشنبه می‌روند که روز یکشنبه شاخص‌های  بازار سهام  نزول کردند. برای  پیش بینی  بورس  امروز  –دوشنبه 24 بهمن- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز یکشنبه شاخص کل 12 هزار و 110 واحد ریزش کرد و شاخص کل هم‌وزن 4 هزار و 714 واحد نزول کرد. همچنین  شاخص کل  فرابورس  182 واحد پائین آمد و  شاخص هم وزن  فرابورس افت 761 واحدی داشت. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 216 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 425 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 34 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 66 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت معادن منگنز ایران (کمنگنز)، شرکت‌ سرمایه گذاری اعتبار ایران (واعتبار) و شرکت درخشان تهران (پدرخش) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در  فرابورس  نیز شرکت ریل سیر  کوثر  (حسیر)، شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس) و شرکت  سرمایه گذاری مسکن  زاینده رود (ثرود) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای وساخت (شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران)، خزر (شرکت فنرسازی زر) و وسینا (بانک سینا) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (فتوسا)، شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (فگستر) و شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود (زبینا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات یکشنبه، 72 نماد صف خرید داشتند و 79 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 26 درصدی به 181 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 45 درصد افزایش یافت و 611 میلیارد تومان بود.

بیشترین صف خرید و فروش بورس 23 بهمن

در پایان معاملات نماد چکارن (شرکت کارتن ایران) با صف خرید 23 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از چکارن، نمادهای غنوش (شرکت نوش مازندران) و پدرخش (شرکت درخشان تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد غدانه اختصاص داشت که ارزش صف فروش آن 13 میلیارد تومان بود. پس از غدانه، نمادهای حفارس، ثفارس، حآفرین و میهن بیشترین صف فروش را داشتند.

معاملات 23 بهمن

پیش بینی بورس امروز

دیروز شاخص کل  بورس تهران  پس از دو روز بار دیگر ریزش کرد و تا سطح یک میلیون و 545 هزار واحد پائین آمد. در روزی که 66 درصد نمادها قرمزپوش بودند، فارس، شپدیس، فملی، شپنا، شستا و  پارسان  بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. 

در چنین شرایطی برای پانزدهمین روز پی در پی روند خروج  پول حقیقی  تکرار شد. دیروز 370 میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه 67 درصد بیشتر شده است. بیشترین خروج سرمایه حقیقی نیز به نمادهای فولاد، فملی، شستا، شبندر، فارس، حخزر، وغدیر، وبصادر، بوعلی و اردستان اختصاص داشت.

در میان صنایع نیز گروه‌های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و پالایشی‌ها (فراورده‌های نفتی و کک) بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را داشتند. در مقابل گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات بیشترین  ورود پول حقیقی  را ثبت کرد. 

علاوه بر افزایش خروج پول حقیقی،  ارزش معاملات  خرد نیز به سطح 4 هزار و 22 میلیارد تومان ریزش کرد که کمترین رقم در 2 ماه اخیر است. افت 9 درصدی معاملات خرد –نسبت به روز کاری قبل- نشان از تعمیق رکود در بازار دارد. 

بنابراین با روندی که بازار در روز گذشته داشت، به نظر می‌رسد امروز نیز شاهد عرضه حقیقی و خروج سرمایه باشیم.

بیشترین ورود و خروج پول حقیقی 23 بهمن

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر