کاهش سود سه ماه شرکت‌های تولید توربین/ باد انرژی بادی می‌خوابد؟

فعالان حوزه انرژی بادی بر این باورند که در شرایط حاضر سه عامل تورم، نرخ بهره و افزایش نرخ استهلاک و ناتوانی شرکت های تولید توربین در عمل به تعهدات، باعث شده تا سود این شرکت ها کاهش یابد.

به گزارش اکونگار به نقل از بازار، اکثر شرکت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر با توجه به تداوم تنگناهای زنجیره تامین، تعداد زیاد نقص‌های تولیدی در توربین‌های تولید شده توسط شرکت‌ها و همچنین افزایش قیمت، از کاهش سودآوری در سه ماهه جاری رنج می‌برند. به عبارت دیگر شرکت های فعال در این حوزه به ویژه انهایی که در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ آغاز به کار کرده اند و اکنون در پایان و یا نیمه راه هستند، سهم عوامل خارجی را به درستی در قیمت تمام شده پروژه های خود در نظر نگرفته بودند.

اگر چه تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تا با تقاضای روزافزون جهانی برای انرژی پاک همگام شوند اما کاهش سود این شرکت ها عمدتا درنتیجه افزایش هزینه‌های تولید است که بیشتر متاثر از نرخ تورم جهانی و افزایش تامین هزینه های مالی است. هر چند که ظاهرا انرژی های تولید شده از سوی توربین های بادی با یک معضل جدی تری نیز مواجه شده اند و آن بروز نقص خارج از پیش بینی های مجریان و بهره برداران فعال در این صنعت است.

نقص‌های ساخت در بخش انرژی های تجدید پذیر به عنوان دومین عامل جدی کاهش سود دهی شرکت های فعال در این بخش از انرژی های تجدیدپذیر ذکر شده است. به تازگی دیده شدن نواقص و افزایش هزینه نرخ استهلاک در صنعت توربین‌های بادی باعث شده تا این انرژی تجدید پذیر به لحاظ بروز نواقص هزینه بر در صدر قرار گیرد. با این حال شرکت‌های فعال در حوزه تولید انرژی از باد برای سرعت بخشیدن به سرعت تولید و افزایش اندازه توربین‌ها به رقابت می‌پردازند.

شاید بارزترین نمونه آن مشکلات تولیدی باشد که شرکت گمیسا «Gamesa» یکی از زیرمجموعه‌های گروه آلمانی «زیمنس انرژی» با آن مواجه است و این مشکلات باعث شده تا این شرکت پیش بینی سود خود را برای امسال کنار بگذارد. علاوه بر شرکت زیمنس انرژی درخواست حمایت به ارزش ۱۵ میلیارد یورو (۱۶ میلیارد دلار) از بانک ها و دولت آلمان کرده بود که اوایل این هفته با تعدیل این ادعا اعلام کرد که قصد دارد ۷.۵ میلیارد یورو از مبلغ مورد نیاز را خود تامین کند، در حالی که بانک ها ۱۲ میلیارد یورو را متقبل خواهند شد.

به عبارت بهتر زیمنس عملا ترجیح داده تا با توجه به نرخ های بهره موجود که در اثر تورم بالا رفته بیشتر از سرمایه در اختیار خود استفاده کند تا لااقل بخشی از هزینه تامین مالی پروژه ها را کاهش دهد.

هشت شرکت بزرگ در بخش انرژی های تجدیدپذیر در نیمه اول سال جاری دچار کاهش ارزش دارایی های خود شده اند و مجموع این کاهش هابه ۳ میلیارد دلار رسید و به ویژه پروژه های انرژی بادی در معرض شرایط ناپایدار قرار دارند

شرایط ناپادار در انرژی های تجدیدپذیر

آلیانز ریسرچ در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد توضیح داد که هشت شرکت بزرگ در بخش انرژی های تجدیدپذیر در نیمه اول سال جاری دچار کاهش ارزش دارایی های خود شده اند.

مجموع این کاهش ها در این دوره به ۳ میلیارد دلار رسید و به ویژه پروژه های انرژی بادی در معرض شرایط ناپایدار قرار دارند.

در حالی که کل بخش از هزینه های بالای ساخت و ساز و تامین مالی و زنجیره تامین و موانع کنترل کیفیت رنج می برد، تورم و نوسانات قیمت جهانی انرژی هزینه پروژه های انرژی بادی را افزایش داده و نگرانی هایی را در مورد امکان سنجی آنها در خصوص قیمت تمام شده و نرخ بازدهی ایجاد کرده است.

شرکت دانمارکی اورستد نیز هفته گذشته اعلام کرد که توسعه دو پروژه انرژی بادی فراساحلی در ایالات متحده را متوقف کرده است و به دلیل کاهش ارزش دارایی های خود ۵.۶ میلیارد دلار ضرر کرده است. رقیب آن، شرکت وستاس « Vestas» اما توانست به سود قبل بدون احتساب مالیات و نرخ استهلاک سود ثبت کند. سود در نظر گرفته شده ۷۰ میلیون یورو (۷۴.۷۳ میلیون دلار) در سه ماهه سوم اعلام شده است با این حال این شرکت نیز پیش بینی خود را در مورد سرمایه گذاری و حاشیه سود برای کل سال جاری به دلیل تأثیر عوامل خارجی تعدیل کرده است.

در انتظار برای تغییر مسیر اقتصاد جهانی

هنریک اندرسن، مدیرعامل شرکت وستاس « Vestas» دو روز پیش در بیانیه‌ای به شبکه سی ان بی سی «CNBC» گفت: بازار اخیرا شاهد یک نقطه عطف بوده است، اما خود بازار است که در نهایت برنده‌ها و بازندگان را تعیین می‌کند.

وی توضیح داد که وضعیت کنونی منجر به توقف کامل توسعه انرژی بادی نخواهد شد اما نمی توان چشم خود را بر وضعیت موجود بست ولذا در صورت تغییر شرایط کلی اقتصادی اجرای پروژه هایی که در حال حاضر برنامه ریزی هستند؛ اجتناب ناپذیر است.

جیکوب پدرسن، تحلیلگر ارشد بازار در سیدبانک، نیز توضیح داد که بخش بزرگی از مشکلاتی که اکنون وجود دارد مربوط به اجرای پروژه‌هایی است که شرکت‌ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برنده شدند. به گفته او اجرای تعهدات این پروژه ها در نتیجه افزایش تورم و افزایش نرخ‌های بهره از آن زمان تاکنون، گران تر شده است.

قیمت توربین‌های بادی از سال ۲۰۲۰ تا کنون به‌طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است

افزایش تا ۳۰ درصدی توربین های بادی

پدرسن اضافه کرد: شرایط کنونی نیازمند ارزیابی مجدد دیدگاه سیاسی از هزینه‌های طرح‌های گذر از انرژی های فسیلی به سمت انرژی‌های پاک است. به عنوان مثال، قیمت توربین‌های بادی از سال ۲۰۲۰ تا کنون به‌طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است. همچنین به دلیل افزایش قیمت توربین های بادی، نرخ بهره و تاثیر بر هزینه گذار به انرژی پاک، مانع بزرگی برای بخش تولید انرژی بادی دریایی در نظر گرفته شده است.

شواهدی برای باد موافق از سوی سیاستمداران

در عین حال در ماه مهر (اکتبر) کمیسیون اروپا برنامه اقدام جدیدی را برای بخش انرژی بادی با هدف افزایش قابل توجه ظرفیت تولید این بخش ارائه کرد. پدرسن معتقد است که این شواهدی است که روند ارزیابی مجدد توسط سیاستمداران در حال انجام است، اما نتایج آن فوری مشخص نخواهد شد زیرا تولیدکنندگان توربین ندارند وتوسعه دهندگان پروژه ها بودجه لازم را برای افزایش سرمایه گذاری به میزان لازم برای دستیابی به اهداف تصمیم گیرندگان در دست ندارند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه