متناسب‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان براساس ۹۰ درصد حقوق و مزایای شاغلین همتراز می‌شود

کمیسیون تلفیق تصویب کرد / افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق بازنشستگان طی ۳ سال

رمضانعلی سنگدوینی عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه از تصویب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش اکونگار، یکی از مشکلات اساسی بازنشستگان در سال‌های اخیر مشکلات معیشتی است. بازنشستگان معتقدند که حقوق بازنشستگی کفاف هزینه‌های زندگی آنها را نمی‌دهد. آنچه به واضح و مبرهن است در دو سال اخیر فاصله میان حقوق  بازنشستگان و تورم بسیار بیشتر شده، به ویژه برای بازنشستگان تامین اجتماعی.  سلطانی‌کیا،رئیس هیأت مدیره کانون عالی کارمندان دولتی بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی، ماه گذشته در رابطه با عقب افتادگی همسان سازی حقوق بازنشستگان گفته بود« یکی از مهم‌ترین مواد قانونی، ماده 96 قانون تامین اجتماعی است. طبق این ماده، حقوق بازنشستگان باید براساس نرخ تورم و هزینه‌های زندگی افزایش یابد. اگر سازمان از سال 86 - 87 ترمیم حقوق را برابر با نرخ تورم و سبد هزینه‌های زندگی انجام می‌داد و مشمولان را به دو گروه حداقل و سایر سطوح تقسیم نمی‌کرد و درصدِ افزایش را برای هر دو گروه یکسان بالا می‌برد، دیگر امروز نیازی به متناسب ‌سازی نبود. 

با این حال دولت مدت‌هاست که وعده همسان سازی حقوق بازنشستگان را داده و هفته گذشته رییس مجلس به آنها قول داد که موضوع را به نتیجه خواهد رساند.

تصویب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در کمیسیون تلفیق

به گزارش تسنیم، رمضانعلی سنگدوینی عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه از تصویب همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در این کمیسیون خبر داد.

وی گفت: طبق این مصوبه مقرر شد تا در سال اول اجرای برنامه هفتم 40درصد،‌ در سال دوم اجرا 30 درصد و سال سوم اجرای برنامه هفتم نیز 30 درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شود.

 طبق این مصوبه حقوق بازنشستگان هم‌رده شغلی کارکنان شاغل افزایش پیدا می‌کند. ضمن اینکه این مصوبه برای تبدیل شدن به قانون علاوه بر تصویب در جلسه علنی مجلس،‌ باید مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گیرد.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تا 90 درصد حقوق و مزایای شاغلین همتراز می‌شود

به گزارش خانه ملت، حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق برنامه هفتم در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان در طول برنامه هفتم توسعه گفت: این کمیسیون مصوب کرد که متناسب سازی حقوق بازنشستگان تا 90 درصد حقوق و مزایای شاغلین همتراز شود.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مصوبه این کمیسیون درباره حقوق افزایش حقوق بازنشستگان را تشریح کرد و گفت: متناسب‌سازی حقوق و مزایای بازنشستگان براساس ۹۰ درصد حقوق و مزایای شاغلین همتراز می‌شود.

وی با بیان اینکه متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری تا 90 درصد حقوق و مزایای شاغلین در سال های اول تا سوم برنامه انجام می پذیرد، تأکید کرد: این افزایش حقوق به شکلی رقم خواهد خورد که در سال سوم برنامه حقوق و مزایای بازنشستگان به 90 درصد حقوق و مزایای شاغلین دست پیدا کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این افزایش حقوق به ترتیب در سال اول برنامه 40 درصد، در سال دوم 30 درصد و در سال سوم نیز 30 درصد مابه التفاوت خواهد بود تا نهایتا حقوق و مزایای بازنشستگان به 90 درصد حقوق شاغلین برسد.

مصوبه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم درباره افزایش حقوق بازنشستگان

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مصوبه این کمیسیون درباره افزایش حقوق بازنشستگان را تشریح کرد.

محسن زنگنه در گفتگو با خانه ملت، با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان طی سال‌های اجرای برنامه هفتم توسعه گفت: کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه مصوب کرد که در طول سال‌های برنامه با تاکید بر سه سال اول به گونه‌ای میزان افزایش حقوق و درصد افزایش حقوق بازنشستگان نسبت به شاغلین صورت گیرد که حقوق بازنشستگان بتواند به ۹۰ درصد حقوق شاغلین همتراز دست پیدا کند.

وی افزود: فرمولی که در نهایت نمایندگان به آن رای دادند بدین ترتیب است که اگر فرض کنیم یک فاصله ای بین حقوق کارمند شاغل و بازنشسته وجود دارد و این فاصله ۱۰۰ است، مقرر شد که ۴۰ درصد در سال اول، ۳۰ درصد در سال دوم و ۳۰ درصد در سال سوم جبران شده تا نهایتا حقوق بازنشسته به ۹۰ درصد حقوق بازنشسته برسد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر ما بخواهیم حقوق بازنشستگان را در سال ۱۴۰۳ در کل کشور به ۹۰ درصد حقوق شاغلین برسانیم حدودا بین ۲۰۰ الی ۲۳۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم و طبیعی است که این منابع در یک سال امکان پذیر نیست. به همین خاطر ما یک فضای پلکانی را ترتیب دادیم که بتوانیم در سه سال به این رقم دست پیدا کنیم.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه