«اکونگار» گزارش می‌دهد

بازنشستگان در منگه مشکلات معیشتی/ نقض آشکار ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی از سوی وزارت کار

بازنشستگان کارگری معتقدند که دولت در سه سال اخیر به صورت واضح و جدی ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی را نادیده گرفته و با نقض این قانون حقوق بازنشستگان را حداقلی تعیین کرده است.

اکونگار، فهیمه اکبری صحت- در روزهای پایانی سال 1402 کارزاری از سوی فعالان کارگری و بازنشستگی برای اجرای صحیح ماده 96قانون تامین اجتماعی شدند. براساس این قانون سازمان تامین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر‌ از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیئت وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

سخاوتمندترین کشورها در پرداخت حقوق بازنشستگان/ بهشت مستمری بگیران بازنشستگی کجاست؟

عدم تناسب افزایش حقوق بازنشستگان با نرخ تورم

در سال 1402 حقوق بازنشستگان با افزایش 27درصدی رو به رو شد. درحالی که هزینه‌های زندگی و تورم کشور بر اساس آمارهای رسمی حدود 50درصد و براساس آمارهای غیر رسمی بیش از 60درصد اعلام شده بود.

اعتراض بازنشستگان به مبلغ نامتناسب افزایش حقوق با تورم راه به جایی نبرد و تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان به خصوص بازنشستگان بخش کارگری کاملا بی‌نتیجه ماند.  

راه‌اندازی کارزار برای اجرای ماده96 قانون تامین اجتماعی

فعالان حوزه بازنشستگی با استناد به ماده 96 قانون تامین اجتماعی معتقد بودند که دولت در سال‌های اخیر بر اساس افزایش فصلی تورم باید در میزان حقوق و دستمزد بازنگری کند، اما این خواسته بازنشستگان و راه‌اندازی کارزارها راه جایی نبرد.

موضع وزیر کار درباره افزایش 27درصدی حقوق بازنشستگان

درحالی که وزیر کار در اردیبهشت ماه 1402 اعلام کرد که افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس مُر قانون اعمال و همه افزایش حقوق‌ها انجام شده است.

به گفته وی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی، هر تکلیفی که مجلس یا دولت مصوب کنند را اجرایی می‌کنند، اما باید تصمیم‌های کلان کشور به گونه‌ای مصوب شوند که مدیران در هنگام اجرا مصوبات، با حدقل مشکلات مواجه شوند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان کارگری مقابل ساختمان وزارت کار

صبح امروز، 17تیرماه1403 تعدای از بازنشستگان کارگری با حضور در مقابل ساختمان وزارت رفاه درخواست اجرای صحیح ماده 96قانون تامین اجتماعی را داشتند.

نقض قوانین بازنشستگی از سوی وزارت کار

یکی از افراد حاضر در این تجمع به خبرنگار «اکونگار» گفت: ما کارگران بازنشسته تحت پوشش قانون کار هستیم، در قانون کار بر تناسب میان نرخ تورم و حقوق کارگران و بازنشستگان تاکید شده است، اما وزارت کار در سه سال اخیر با نادیده گرفتن شرایط معیشتی کارگران و بازنشستگان رسما قانون را زیرپا گذاشته است.

به گفته وی، وقتی کارگران تحت پوشش قانون کار هستند دیگر نیازی به تصمیمات دولت نیست، دولت باید بر اساس قانون عمل کند. در سال‌های اخیر وضعیتی پیش آمده که برای تعیین حقوق کارگران و بازنشستگان جلسات نمایشی متعدد از سوی وزارت کار برگزار و از فعالان این دو بخش برای تعیین حقوق دعوت می‌شود، اما نهایتا جلسات با رای دولت و بدون در نظر گرفتن شرایط کارگران و بازنشستگان است. دولت سیزدهم رسما ماده 96قانون تامین اجتماعی را در سه سال اخیر زیر پا گذاشته است.

حقوق 11میلیونی کفاف هزینه‌های زندگی بازنشستگان را نمی‌دهد

مرد میانسالی در گرمای تابستانی و در مقابل ساختمان وزارت رفاه با در دست داشتن کاغذ A4  که روی آن نوشته «اجرای ماده 96قانون تامین اجتماعی» از وضعیت معیشتی بازنشستگان کارگری می‌گوید« میزان حقوق بازنشستگان کارگری حدود 11 میلیون در ماه است. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که هزینه‌های زندگی حدود 30میلیون تومان در شهر تهران است. درحالی که بسیاری از بازنشستگان کارگری مستاجر بوده و از حداقل‌های رفاهی محروم هستند.

به گفته وی، وزارت کار اعلام کرده است که از اول فروردین 1403 تمامی مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تأمین اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۲ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری و کمتر از آن، به میزان کمتر از آن، به میزان 35درصد افزایش خواهد یافت. این درحالی است که نرخ تورم بر اساس آمارهای خود دولت بیش از 40درصد اعلام شده است. این مصوبه قانونی به صورت مستقیم نقض قوانین کار و بازنشستگی از سوی وزارت کار است.

دولت ملزم به اجرای قوانین کار و بازنشستگی است

بازنشسته دیگری که به دیوار وزارت کار تکیه داده و همراهان خود را تشویق به آرامش می‌کند، معتقد است« بازنشستگان باید در گام نخست دولت را ملزم به اجرای قوانین کنند. اگر قوانین به درستی انجام شود، دیگر نیازی به اعتراض و یا برپایی تجمعات اعتراضی نیست.»

به گفته وی، خواسته تمامی بازنشستگان کارگری این است که دولت، قبل از هر چیز اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی و پرداخت مستمری‌ها براساس خط فقر اجرایی کند. در مرحله بعد، بازنشستگان خواستار ارائه خدمات درمانی رایگان و برخورداری از رفاهیات مناسب هستند.

وی تاکید دارد: مگر دولت خود را حامی محرومان نمی‌داند، پس چطور به راحتی ماده قانونی را زیرپا می‌گذارد و حق کارگران و بازنشستگان را ضایع می‌کند. حقوق 11میلیون تومانی کفاف حداقل هزینه‌های زندگی در 10روز ابتدایی ماه را هم نمی‌دهد، اما وزارت کار همیشه کمبود بودجه، بحران‌های مالی و کسری منابع صندوق‌های بازنشستگی را بهانه‌ای برای ضایع کردن حق بازنشستگان می‌کند.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد