بسته پیشنهادی به دولت چهاردهم برای حل مشکلات صنایع

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: دولت چهاردهم باید بیشتر مشغول به تنظیم‌گری باشد تا تصدی‌گری؛ به خصوص اینکه تصدی‌گری دولت در حوزه صنعت، مخصوصاً در حوزه خودرو حتی با سهام ۶ درصدی برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادآنلاین، فرهاد طهماسبی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در دولت سیزدهم در حوزه صنایع حرکت‌های خوبی شروع و انجام شد، اما به اعتقاد بنده کافی نبود.؛ به خصوص اینکه متاسفانه به خاطر عدم ثبات در مدیریت و برنامه‌ریزی مداوم، شاهد آسیب‌های جدی در حوزه صنایع بودیم.

وی در ادامه توضیح داد: از مشکلات حوزه صنعت می‌توان به عدم ثبات در نرخ انرژی‌های مورد استفاده صنایع اشاره کرد؛ این در حالی است که عدم ثبات در پایداری انرژی و قطعی‌های گاز و برق در زمستان و تابستان، آسیب‌های جدی به حوزه صنعت وارد کرده است.

تیغ ناترازی برق و گاز بر گلوی کارخانه‌های فولاد

این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نیاز بود که دولت این ناترازی انرژی را کنترل و برای حل مشکل آن برنامه‌ریزی کند. البته باید پیشتر در دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای پایداری انرژی و حوزه صنایع چاره‌اندیشی انجام می‌شد. به عنوان مثال باید از قبل زیرساخت‌‎ها ایجاد می‌شد که ما امروز شاهد ناترازی انرژی نباشیم.

وی افزود: از سوی دیگر، در حوزه مصرف خانگی با مشکل مواجه نشویم و بتوانیم در صنایع نیز کار را پیش ببریم که این ناترازی باعث شد که خسارات بسیار سنگینی را در حوزه صنایع شاهد باشیم؛ ضمن اینکه صنایع پتروشیمی و فولادی از این محل آسیب‌های جدی را متحمل شدند.

طهماسبی تصریح کرد: در دولت سیزدهم، نرخ انرژی را بدون محاسبه در بسیاری از صنایع افزایش دادند و این افزایش نرخ انرژی باعث شد که بسیاری از صنایع زیانده شوند؛ ضمن اینکه برخی از صنایع هم به سودهای نامتعارفی که ناشی از مصرف انرژی یارانه‌ای بودند، دست پیدا کردند که این عدم ثبات بیشتر به دلیل مشکلات مدیریتی در کشور بود. امیدواریم با زیرساخت‌هایی که دولت سیزدهم تهیه کرده برای مصرف انرژی و استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها در حوزه صنعت، دولت چهاردهم تدبیری بیاندیشد.

وی در مورد پیشنهاداتش به دولت چهاردهم در خصوص مشکلات صنایع کشور گفت: دولت چهاردهم ابتدا باید مشکل انرژی را برطرف و سپس بازارهای مصرف را مدیریت کرده و عوارض صادراتی یا گلوگاه‌های وارداتی کشور را با یک مدیریت واحد و هماهنگ با حوزه تولید و صنعت داخلی مدیریت نماید.

طهماسبی در ادامه اضافه کرد: دولت چهاردهم باید از دانش روز استفاده کند. ؛ به این معنا که ما باید شاهد فناوری‌های روز دنیا باشیم، نه این که تکنولوژی‌های دست دوم و از رده خارج کشورهای جهان سوم یا بعضی از کشورهای اروپایی را به کشور بیاورند؛ این در حالی است که امروز ما یک مونتاژکار صرف شده‌ایم و باید تکنولوژی در حال پیشرفت صنعت خودرو را داشته باشیم.

این نماینده مجلس اشاره کرد: اگر در صنعتی می‌توانیم در بازار جهانی رقابت کنیم، باید حمایت شود تا ادامه حیات بدهد؛ این در حالی است که اگر در صنعتی دولت نمی‌تواند خوب عمل کند به بخش خصوصی واگذار کنیم. اگر کلاً هم توانایی در داخل وجود ندارد، از محصولات با کیفیت بالای خارجی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دولت باید بیشتر مشغول به تنظیم‌گری باشد تا تصدی‌گری، گفت: تصدی‌گری دولت در حوزه صنعت، مخصوصاً در حوزه خودرو حتی با سهام ۶ درصدی، برای مردم مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. به عنوان نمونه، از لحاظ کیفیت و نحوه عرضه در بازار مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده که امیدواریم در دولت چهاردهم شاهد حل این مشکلات باشیم و این موارد اصلاح شود.

این نماینده در مورد سرانجام واردات خودرو در دولت چهاردهم گفت: مجلس قانونی را برای واردات خودرو تصویب کرده و دولت موظف است آن را اجرا و ارز مورد نیاز برای واردت خودرو را تامین کند. دولت نباید بگذارد دلال‌ها در تنظیم بازار و واردات دخیل باشند. به اعتقاد بنده دلال‌ها در بازار، واردات و اجرای قانون دخالت دارند که امیدوارم در دولت چهاردهم هم به این مورد پرداخته شود.

طهماسبی در خصوص احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: قیمت حامل‌های انرژی باید متناسب با بازار و امکاناتی که در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد، به قیمت فوب خلیج فارس نزدیک بشود تا بتوانیم از قاچاق جلوگیری کنیم؛ اما برای مصارف حمل‌ونقل عمومی و حمل کالا، فکر و برنامه‌ریزی انجام شود که با اعمال یارانه در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بگیرد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد