واردات بنزین چقدر هزینه روی دست دولت می‌گذارد؟

نماینده مجلس دوازدهم گفت: واردات بنزین هزینه‌هایی بالایی را روی دست دولت می‌گذارد.

به گزارش اکونگار به نقل از قدس، صنعت خودروسازی داخلی ایران با وجود قدمتی چند ده ساله، همچنان با چالش‌های بسیاری مواجه است. یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها، تداوم استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی در فرآیند تولید خودروها است. بسیاری از خودروهایی که امروز در ایران تولید می‌شوند، از فناوری‌ها و طراحی‌های دهه‌های گذشته بهره می‌برند که این مسئله تأثیر مستقیمی بر کیفیت و ایمنی خودروها دارد. در حالی که صنعت خودروسازی جهانی به سرعت در حال پیشرفت و نوآوری است، خودروهای داخلی ایران از نظر فناوری و کیفیت همچنان در جایگاه پایینی قرار دارند.

متقاضیان کارت‌های سوخت بنزین نوشماره بخوانند/ روش دریافت کارت جدید اعلام شد

مهم‌ترین مسئله ناترازی بنزین، به مسئله مربوط به کیفیت پایین خودروهای تولید داخل باز می‌گردد که ضربه اساسی به اقتصاد کشور و همچنین ناترازی ارزی بودجه کشور از محل تشدید واردات بنزین زده است؛ از همین رو دولت چهاردهم باید نگاه ویژه‌ای به مسئله اصلاح صنعت خودروسازی برای حل معضل ناترازی بنزین داشته باشد. برای بررسی این مسئله با عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مجلس دوازدهم شورای اسلامی به گفتگو پرداختیم.

حسین‌زاده به پیشرفت کشورهای منطقه در خودورسازی، تصریح میکند: در سال‌های اخیر، کشورهای منطقه به دنبال اصلاح وضعیت صنعت خودرو خود هستند و با هدف کاهش وابستگی به نفت و تنوع‌بخشی به اقتصاد خود، برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را در حوزه‌های مختلف صنعتی از جمله خودروسازی آغاز کرده‌اند. پروژه‌های بزرگی مانند احداث کارخانه‌های تولید خودروهای برقی و هیبریدی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و تنوع بخشیدن به سبد سوختی خودروهای سواری از جلمه این اقدامات هستند.

نماینده مجلس دوازدهم شورای اسلامی اظهار داشت: برای ایران، حفظ رقابت در این حوزه نیازمند تغییرات اساسی در سیاست‌ها، سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های جدید و بهبود شرایط اقتصادی است. تنها با این اقدامات می‌توان امید داشت که ایران بتواند مسئله بهبود کیفیت خودروهای داخلی و مسئله ناترازی بنزین را حل کند.

حسین زاده در رابطه با تاثیر مستقیم وضعیت صنعت خودروسازی کشور در ناترازی بنزین کشور اظهار کرد: ایران در حال حاضر با ناترازی بنزین مواجه است و برای تأمین نیازهای داخلی، مجبور به واردات بنزین با هزینه‌های بالا شده است، در حالی که با توجه به منابع غنی نفتی، این کشور می‌توانست صادرکننده بنزین باشد. اگر ایران نیز مانند کشورهای پیشرفته توانسته بود خودروهای هیبریدی و کم‌مصرف با تکنولوژی روز تولید کند، نه تنها مصرف داخلی بنزین کاهش می‌یافت و نیاز به واردات آن کمتر می‌شد، بلکه امنیت انرژی بیشتری برای کشور فراهم می‌آمد و اقتصاد کشور نیز بهبود می‌یافت.

وی در پایان گفت: تولید خودروهای پیشرفته و کم‌مصرف می‌تواند به کاهش وابستگی به واردات، کاهش آلودگی هوا و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید منجر شود، که همگی در نهایت به نفع اقتصاد ملی خواهند بود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد