خبرسازی سازمان تجارت جهانی در مناظره‌های نامزدهای انتخاباتی/ WTO چیست؟

علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در اولین مناظره خود گفت که ترکیه عضو سازمان WHO است.

به گزارش اکونگار، شب گذشته اولین مناظره شش نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از رسانه ملی پخش شد. درجریان مناظره‌ها، علیرضا زاکانی  در بخشی از اظهارات خود در دور اول مناظرات انتخابات ریاست جمهوری گفت: « ناظر به موضوع کار عرض کنم، که مردم اطلاعات و آمار در دستشان است. ترکیه هم عضو ناتو است، هم WHO و هم اف ای تی افی که شما تاکید داشتید در مرکزیت آن قرار دارد. تا امروز از ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۳، ۲۵۰ میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شده است.»

برخی وعده‌های انتخاباتی ترسناک است/ با ایده‌های برخی از نامزدها کشور باید چند صد سال به عقب برگردد

اشتباه او هنگام به نام بردن از سازمان تجارت جهانی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. او در دور آخر مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، متوجه اشتباه خود شده و این بار از مخفف نام سازمان تجارت جهانی، WTO استفاده کرد.

 WTO چیست؟

 WTO مخفف World Trade Organization، است که به عنوان مهمترین سازمان در رابطه با تنظییم قوانین مربوط به تجارت جهانی در میان تمامی کشورها شناخته می‌شود. 

مهمترین وظیفه WTO چیست؟

مهمترین وظیفه WTO با همان سازمان تجارت جهانی، تنظیم قوانین مربوط به تجارت در عرصه جهانی و همچنین رسیدگی و  حل و فصل اختلافات مربوط به تجارت بین الملل است. 

WTO از چه زمانی آغاز شد؟ 

سازمان جهانی تجارت از ابتدای سال ۱۹۹۵ برای مدیریت مناسبات تجارت چند جانبه بین‌المللی جایگزین راه‌اندازی شد و اکنون به یک سازمان بزرگ جهانی تبدیل شده است. در حال حاضر ۱۵۳ کشور عضو WTO هستند و هنوز کشورمان به عضویت سازمان تجارت جهانی در نیامده است. 

WTO چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

بر اساس آمار،  بیش از ۹۵ درصد کل تجارت جهانی (صادرات و واردات) در اختیار WTO قرار داردو اهدافی مانند ارتقای سطح زندگی، تأمین اشتغال کامل در کشورهای عضو،توسعه تولید و تجارت و بهره‌وری بهینه از منابع جهانی، دستیابی به توسعه پایدار با بهره‌برداری بهینه از منابع، حفظ محیط زیست و افزایش سهم کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته از رشد تجارت بین‌المللی را دنبال می‌کند. 

در اساسنامه سازمان تجارت جهانی مهمترین اصول آن  عبارتند از:

1-برابری کاملاً ضروری همه اعضای سازمان. صرف نظر از نفوذ سیاسی کشور ها، در WTO کلیه اعضا کاملاً از حقوق برابر برخوردارند. اگر عضوی از سازمان امتیازاتی دریافت کند، بطور خودکار برای سایر اعضایای WTO این امتیاز اعمال می شود.

2- اگر در جریان معاملات، طرفین امتیازات ویژه ای دریافت کنند، مطمئناً در مورد تمام شرکت کنندگان در این معاملات اعمال می شود. کشورهای توسعه نیافته در اینجا یک استثنا خاص هستند، که به آنها یک دوره زمانی مشخص و یک سری امتیازات داده می شود تا بتوانند هنجارهای لازم در سازمان را بدست آورند.

3-در صورت بروز اختلافات، سازمان تجارت جهانی موظف است موضع بی طرفی اتخاذ کرده و آنها را با استفاده از مذاکرات حل و فصل کند. هرگونه اقدام خشونت آمیز به شدت ممنوع است.

4-هر جنبه از فعالیت WTO براساس استانداردها و قوانین خاص است. همه آنها باید شفاف و قابل مطالعه برای همه اعضای سازمان باشند. همچنین، کلیه اطلاعات مربوط به فعالیت های WTO باید در منابع اطلاعاتی آزاد منتشر شود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد