کاهش ۲۰درصدی کشت سیب‌زمینی در کشور/ خشکسالی چه بلایی بر سر سفره خانوار می‌آورد؟

عضو هیئت مدیره انجمن ملی سیب‌زمینی گفت: قیمت کنونی هرکیلو سیب زمینی سرمزرعه را ۸ تا ۱۰ هزارتومان و سیب‌زمینی کهنه انبار را ۷ هزارتومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، حداقل قیمت تمام شده ۱۲ هزارتومان است.

به گزارش اکونگار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رحیم نیازی ، گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که امسال سطح زیرکشت سیب زمینی نسبت به مدت مشابه سال قبل ناشی از افزایش هزینه‌های تولید، عدم صرفه اقتصادی و مشکلات کم آبی ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

او با بیان اینکه کشت سیب زمینی تا اوایل تیر ادامه دارد، افزود: طبق روال سنوات گذشته سیب زمینی مناطق معتدل تا یک ماه آینده وارد بازار می‌شود و کماکان کشت پاییزه سیب زمینی تا اواخر خرداد و ۱۰ تیرماه ادامه دارد. با استفاده از بذر خوب می‌توان عملکرد تولید در واحد سطح را افزایش داد.

چرا سیب‌زمینی گران به دست مردم می رسد؟

عضو هیئت مدیره انجمن سیب زمینی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزارتن سیب زمینی در کشور تولید شده است، افزود: بنابر آمار سالانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتن سیب زمینی مورد نیاز صنف، کارخانه و بذر مصرفی کشاورزان است و مازاد این میزان باید به بازار‌های هدف صادر شود.

او قیمت کنونی هرکیلو سیب زمینی سرمزرعه را ۸ تا ۱۰ هزارتومان و سیب‌زمینی کهنه انبار را ۷ هزارتومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، حداقل قیمت  تمام شده ۱۲ هزارتومان است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد