فعالان بخش خصوصی تعطیلی شنبه را توصیه می کنند

موضوع انتخاب دومین روز تعطیل هفته، همچنان از بحث های مهم محافل اقتصادی کشور است. عده ای در دولت و مجلس به تعطیلی پنجشنبه رضایت دارند و عده ای از مجلس و سایر گروه ها رای به شنبه می دهند.

به گزارش اکونگار، به نقل از تجارت‌نیوز، ، تعطیلی روز پنجشنبه در ایران، ممکن است به دلیل همخوانی نداشتن با روز‌های کاری بین‌المللی، ارتباطات سیاسی و تجاری را به چالش بکشد. در حالی‌که در سایر کشور‌ها پنجشنبه روز کاری و شنبه تعطیل است، این تفاوت می‌تواند بر ارتباطات با بازار‌های جهانی تأثیر بگذارد و کشور را از رونق باز دارد. تعطیلی روز شنبه در ایران می‌تواند باعث رونق اقتصادی و تجاری در کشور شود و ایران را با اقتصاد منطقه‌ای و بین‌المللی و بازار‌های جهانی همگام کند و در رشد کشور،تأثیر مثبت بگذارد.

مخالفت با تعطیلی شنبه با استدلال ارتباط با یهودیان جنبه کج فهمی دارد

عباس آرگون، عضو اتاق بازرگانی تهران، درباره تأثیر تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه بر بخش تجارت و اقتصاد کشورگفت:  اگر تعطیلی روز شنبه جایگزین روز پنجشنبه شود، تأثیرات مثبتی در تجارت و اقتصاد کشور دارد. چرا که امکان ایجاد رقابت با بازارهای جهانی فراهم می‌شود و همین‌طور، امکان هماهنگی بیشتری با سایر کشور‌ها و بازار‌های جهانی به وجود می‌آید و برای بازار‌ ایران، این امکان فراهم می‌شود که به سمت بهینه شدن وبین‌المللی شدن پیش ‌برود. همچنین امکان تبادلات تجاری و ترانزیتی بیشتر ایجاد می‌شود در نهایت حضور کشور در عرصه اقتصاد‌های منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم می‌شود.

تعطیلی پنجشنبه، مانعی سر راه تبادل بیشتر با هم‌پیمان‌ها

 آرگون افزود: ایران در پیمان‌هایی همچون شانگهای، بریکس، اوراسیا عضویت دارد که تمام کشور‌های عضو در این پیمان‌ها، روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و اینگونه  ایران برای تبادل با این کشور‌ها دچار چالش می‌شود.

معایب تعطیلی پنجشنبه

وی درباره معایب تاثیر پنجشنبه‌ها در اقتصاد کشور اظهار کرد: 90 درصد کشور‌های جهان در روز شنبه و یکشنبه تعطیل است؛  کشور‌های اسلامی هم روز‌های جمعه و شنبه را به عنوان تعطیلات آخر هفته اعلام کردند بنابراین ایران تنها کشوری است که روز‌های پنجشنبه و جمعه را تعطیلی آخر هفته انتخاب کرده  و تعطیلی روز پنجشنبه، باعث از دست رفتن 25 درصد فرصت کشور برای ارتباط تجاری و اقتصادی با سایر کشور‌های جهان می‌شود.     

این فعال بخش خصوصی درباره موافقت کمیسیون اجتماعی مجلس با این طرح اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی مجلس هم با این طرح موافقت کرده و تعطیلی روز جمعه و شنبه را به صحن علنی مجلس پیشنهاد داده‌است.

 او درباره حمایت  و موافقت سایر نهاد‌ها و وزارتخانه‌ها از این طرح تصریح کرد: بخش خصوصی، اتاق‌های بازرگانی و اصناف و حتی وزارت خارجه، برای تبادل بیشتر با شرکای خارجی خود و بازار‌های جهانی  از این طرح حمایت کردند.

 او درباره زمان اجرای این طرح تشریح کرد: این طرح باید در صحن علنی مجلس به تصویب برسد سپس با تأیید شورای نگهبان، به قانون تبدیل و بعد به دولت ابلاغ شود و در نهایت مجلس این طرح را در دستور کار قرار می‌دهد تا در یک بازه زمانی عملیاتی شود.

  بنابراین، احتمال تعطیلی روز شنبه به جای پنجشنبه برای همگامی با اقتصاد و بازار‌های بین‌المللی ، خیلی زیاد است و اینگونه به رشد اقتصاد کشور کمک شایانی می‌شود.     

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان