پاکستان وعده داد خط لوله گاز صلح را احیا می‌کند

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مجلس با بیان اینکه موضوع انتقال گاز ازسوی وزرای نفت ایران و پاکستان مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: طرف پاکستانی اعلام کرده، در حال تنظیم قرارداد با شرکت‌های مختلف جهت تسریع برای اجرای خط لوله گاز صلح هستند.

به گزارش اکونگار، به نقل از خانه ملت، احمد امیرآبادی فرآهانی با اشاره به سفر رئیس جمهور به پاکستان به‌منظور پیگیری تزریق هرچه سریع‌تر گاز به خط لوله آی‌پی، گفت: از آنجا که پاکستان یکی از کشورهای بسیار مهم منطقه است، جمهوری اسلامی ایران روابط بسیار خوبی با این کشور دارد به همین دلیل طی چند سال گذشته از نظر روابط اقتصادی و تراز تجاری ما با این کشور افزایش داشته است.

نبرد پاکستان برای گریز از پرداخت غرامت "خط لوله صلح" به ایران

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این سفر احیای موضوع خط لوله صلح انتقال گاز به پاکستان مدنظر دولت بود، افزود: اگرچه طرح انتقال گاز ایران به پاکستان از حدود ۱۵ سال گذشته طراحی و اجرا شده و ایران به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده و حتی لوله گاز را تا مرز پاکستان کشیده، اما این کشور هنوز تعهدات خود را انجام نداده است.

وی ادامه داد: در روز نخست سفر رئیس‌جمهور به پاکستان، موضوع انتقال گاز ازسوی وزرای نفت دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و طرف پاکستانی اعلام کرد؛ برای تسریع در اجرای خط لوله صلح در حال تنظیم قرارداد با شرکت‌های مختلف هستند.  

امیرآبادی‌فراهانی مهم‌ترین پروژه در حوزه انرژی بین دو کشور، احداث خط لوله صادرات گاز از ایران به پاکستان دانست و گفت: به‌یقین اگر دولت پاکستان موضوع گاز طبیعی را از طریق ایران به کشورش برساند، رضایتمندی خوبی را در داخل و به نفع دولت این کشور شکل خواهد داد چراکه تامین گاز آن‌ها از طریق (ال.پی.جی) است و بسیار گران تمام می‌شود و این خط لوله صلح می‌تواند در اقتصاد، رشد صنعت و آسایش مردم پاکستان مفید باشد.

این نماینده مجلس اظهار کرد: پیشنهاداتی برای عملیاتی کردن این خط لوله وجود دارد، اما برخی کشورهای ثالث خارج از منطقه با ایجاد موانع، دخالت‌هایی در این مورد دارند که دولت پاکستان باید بدون توجه به آنها منافع مشترک دو ملت را مد نظر قرار دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: وزیر نفت پاکستان نیز پس از نشست دیروز اعلام کرد، فرصت‌های خیره‌کننده‌ای میان دو کشور برای تعمیق همکاری‌های تجاری و اقتصادی وجود دارد و ایران و پاکستان به همکاری‌های خود برای رفاه منطقه و تأمین منافع ملت‌های یکدیگر ادامه می‌دهند.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان