حقوق کارگران در سال آتی به چه صورت محاسبه می شود؟+ جدول

پس از چند روز مذاکره، شورای عالی کار دستمزد کارگران را به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش داد که نمایندگان کارگری این میزان افزایش را کافی نمی دانستند.

به گزارش اکونگار، به نقل از تجارت‌نیوز، دولت و اعضای کارفرمایی شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ را نسبت به سال۱۴۰۲، به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش دادند. به این ترتیب حداقل دستمزد کارگران به ۷ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۱۰۶ تومان رسید که با احتساب سایر بندهای دستمزدی به بیش‌از ۱۱ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

 ادامه طناب کشی میان دولت و کارگران بر سر تعیین مزد

آنگونه که ایرنا گزارش داده است، سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی کار که از عصر روز دوشنبه، بیست و هشتم اسفند آغاز شده بود در بامداد سه‌شنبه، 29 اسفند و آخرین روز سال به پایان رسید و مزد کارگران برای سال آینده را تعیین کرد.

بر اساس این مصوبه، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه رقم ثابت ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۸۰ ریال تعیین شد. با توجه به سایر آیتم‌های مزدی، حداقل دریافتی کارگران در سال آینده بیش از ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان خواهد بود.

تعریف ردیفی با عنوان حق عائله‌مندی

صولت مرتضوی وزیر کار پس از جلسه شورای عالی کار توضیح داد:‌ از ویژگی‌های مصوبه شورای عالی کار این بود که برای اولین بار ردیفی تحت عنوان حق عائله‌مندی به ردیف‌های احکام کارگزینی کارگران اضافه می‌شود و مزیت آن بدین صورت است که اگر در گذشته کارگر متاهل مشغول به کار می‌شد به اندازه کارگر مجرد، دریافتی داشت اما با این مصوبه حق تاهل هم به وی داده می‌شود.

مرتضوی افزود: بر اساس تصمیم دیگر شورای عالی کار، قرارگاه مسکن برای کارگران عزیز تشکیل خواهد شد و نمایندگانی از کارگران و کافرمایان در آن حضور خواهند داشت. همچنین تمام کسانی که مشمول قانون کار هستند و در نهادها و ادارات و صندوق‌های بازنشستگی وابسته به منابع عمومی شاغل هستند، مشمول قانون حداکثر حقوق و مزایا خواهند بود.

وی درباره اصلاح قانون کار هم گفت: نباید افزایش حقوق در دو سطح بودجه توسط مجلس و شورای عالی کار تعیین شود. به دنبال این هستیم که با این اصلاحیه، افزایش حقوق کارگران در بودجه تعیین شود. همچنین برخی تشکل‌های کارگری معترضند که چرا فقط از یک تشکل در شورای عالی کار حضور دارند و به دنبال این هستیم که از هر تشکل یک عضو در شورای عالی کار حضور داشته باشند.

افزایش 35 درصدی حداقل مزد روزانه

رعیتی‌فرد معاون وزیر کار هم در توضیح جزئیات این مصوبه گفت: حداقل مزد روزانه با ۳۵ درصد افزایش به ۲ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۷۲۸ ریال افزایش یافت. حق اولاد به تبع حداقل مزد از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار به ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار ریال افزایش یافت. پایه سنواتی ثابت ماند اما کمک هزینه اقلام مصرفی ۳۰۰ هزار تومان زیاد شد و از ۱.۱ میلیون تومان به ۱.۴ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین کمک هزینه مسکن ۹۰۰ هزار تومان ثابت ماند و حق تاهل ۵۰۰ هزار تومانی هم برای اولین بار به کارگران متاهل اعطا خواهد شد.

به گفته وی، حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند از ۸ میلیون و ۵۷۹ هزار تومان  به ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان افزایش پیدا کرد. حداقل دریافتی ماهانه کارگران با بعد خانوار ۳.۳ نفر از ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان افزایش یافت.

اعلام حداقل دستمزد بدون رضایت نمایندگان کارگری

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام برخی رسانه‌ها حداقل دستمزد کارگران در سال 1403 بدون رضایت طرف‌های کارگری تصویب شده است. پیش از نمایندگان کارگران در جلسات شورای عالی کار اعلام کرده‌ بودند که پایه حقوق باید حداقل در حدود 15 میلیون تومان باشد.

البته ارقام دیگری نیز از سوی آنها مطرح بود. برای مثال روز گذشته، محسن باقری، نماینده جامعه کارگری در شورای عالی کار،  حداقل دستمزد پیشنهادی برای سال ۱۴۰۳ را مبلغ ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرده و گفته بود که «انتظار می‌رود دولت با ۷۵ درصد آن موافقت کند.» (مهر)

او همچنین تاکید کرده بود که کف دریافتی کارگران باید ۱۵ میلیون تومان باشد و نمایندگان کارگری، با ارقام کمتر از آن موافقت نمی‌کنند (ایلنا).

بر همین اساس رقم مصوب شورای عالی کار بدون امضای طرف‌های کارگری به تصویب رسید. ایسنا در این مورد گزارش داده است: «شورای عالی کار پس‌از ساعت‌ها چانه‌زنی و مذاکره‌ی سخت و فشرده، سرانجام حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۳ را با ۳۵ درصد افزایش و بدون امضای نمایندگان کارگری تصویب کرد.»

در ادامه گزارش آماده است، نشست نهایی دستمزد شورای عالی کار که عصر دوشنبه(۲۸ اسفند) با حضور وزیر کار و نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی آغاز شد و مدتی بعد با پیوستن وزیر صمت ادامه یافت، پس‌از گذشت ساعت‌ها چانه‌زنی و مذاکره فشرده، سرانجام با تصویب افزایش ۳۵.۳ درصدی حداقل دستمزد بدون موافقت گروه کارگری و امضای آنها پایان یافت. بر این اساس حداقل دستمزد کارگران از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به ۷ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۱۰۶ تومان افزایش یافت.

همچنین به دنبال افزایش ۳۵ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۳ دریافتی کارگران با احتساب مبلغ بن خواروبار، کمک‌هزینه مسکن، حق اولاد و سایر مزایای جانبی، مزد به بیش‌از ۱۱ میلیون تومان افزایش یافت.

1041883

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان