حمایت رسانه‌ها، پیش شرط تقویت تولید داخلی

دبیرکل خانه صنعت ایران گفت: ما احتیاج داریم با کمک ‌رسانه‌ها اعتماد به تولید داخلی و فراگیر کردن استفاده مردم از تولیدات داخلی را بهبود بخشیم.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادسبز آنلاین؛ مدتی است که بحث حمایت از تولید داخلی در رسانه‌ها کمرنگ شده، در حالی‌که در گذشته رسانه ها با ما همراه‌تر بودند اما این روند تضعیف شده که بدون شک در این راستا مشکلی هم از جانب ما مطرح بوده است.

محمدرضا مرتضوی، دبیرکل خانه صنعت ایران ضمن بیان این مطلب افزود: امروز ما در صنعت شیرینی و شکلات، مواد شوینده، تولیدات غذایی، صنعت رنگ و فولاد تولیدات خوبی داریم و به طور واقع حرف برای گفتن داریم اما متاسفانه به اهداف خود نرسیدیم.

او خاطرنشان کرد: معتقدیم که مردم باید نسبت به خرید کالای ایرانی قانع شوند از این رو ما باید به کمک رسانه‌ها در جهت حرکت مردم به سمت خرید کالای ایرانی وارد عمل شویم.

دبیرکل خانه صنعت ایران با بیان اینکه ما باید در بازارهای کشورهای همسایه و جهان از جمله چین، پاکستان و روسیه تمرکز کنیم گفت: عراق یکی از کشورهایی است که ما معتقد هستیم با توجه به سیاست‌های مالی که در این کشور حاکم است روابط ما باید با آنها تداوم پیدا کند.

مرتضوی تصریح کرد: متخصصان جهت‌دهی به اذهان عمومی مردم رسانه‌ها هستند؛ بنابراین ما احتیاج داریم با کمک ‌رسانه‌ها اعتماد به تولید داخلی و فراگیر کردن استفاده مردم از تولیدات داخلی را بهبود بخشیم. در حال حاضر شاهد حمایت لازم و کافی از تولید داخلی نیستیم و مانند پروژه‌ای است که مهجور مانده است. در سال‌های گذشته تعصب ملی برای حمایت از تولید داخلی پررنگ‌تر بوده و رسانه‌ها با تولیدکنندگان همفکری بهتری داشتند.

او ادامه داد: در حوزه‌های مختلف صنعتی، تولیدات داخلی قابلیت رقابت با نمونه خارجی را دارند و قیمت آنها نیز مقرون‌به‌صرفه‌تر است. مردم باید متقاعد شوند که جنس ایرانی ارزش خرید دارد و آن را بخرند نه اینکه فقط از روی تعصب ملی جنس داخلی را انتخاب کنند. برای دست‌یابی به این هدف با کمک‌ رسانه‌ها باید موجی ایجاد شود تا شناخت بهتری نسبت به این تولیدات برای مردم به‌وجود بیاوریم.

حمایت از صنعت و بخش خصوصی به برخی شاخه‌ها محدود شده و این حمایت نیز اغلب با دخالت همراه است. برای مثال با اختصاص ارز ارزان‌قیمت به برخی صنایع بازار را دستکاری کرده و از حالت عادی خارج می‌کنند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان