رقم کلان سرمایه‌گذاری خصوصی‌ها برای روشنایی معابر

معاون وزیر نیرو گفت: سرمایه‌گذاری ۳هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در طرح‌های بهینه‌سازی روشنایی معابر ۱۰ استان کشور صورت گرفته است.

به گزارش اکونگار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ محمود کمانی، معاون وزیر نیرو در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر و بهره‌‌‌وری گفت: در راستای برنامه‌‌‌های دولت سیزدهم و وزارت نیرو برای اقدام به بهینه‌‌‌سازی مصرف برق و تاکید ریاست‌جمهوری و وزیر نیرو بر آغاز پرداختن به موضوع بهینه‌‌‌سازی از سوی وزارت نیرو، برنامه‌‌‌ریزی لازم صورت گرفت.

او ادامه داد: یکی از بخش‌‌‌هایی که باعث مصرف بالای برق می‌شود روشنایی معابر است. بنابراین برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌های لازم صورت گرفت که طی مدت زمانی مشخص، کلیه چراغ‌‌‌های روشنایی معابر شهری و برون‌شهری که عمدتا چراغ‌‌‌های پرمصرف گازی اعم از بخار سدیم یا بخار جیوه است با چراغ‌‌‌های فوق کم‌مصرف LED جایگزین شود.

معاون وزیر نیرو اضافه کرد: این موضوع در دستور کار قرار گرفت و در قالب‌ سازوکار‌‌‌ بازار بهینه‌‌‌سازی انرژی و محیط‌زیست فراخوان منتشر شد. سرمایه‌گذاران برای مشارکت در این حوزه دعوت شدند و با توجه به اعتمادی که سرمایه‌گذاران و مردم به دولت سیزدهم و وزیر نیرو داشته‌‌‌اند، استقبال خوبی شد و در نهایت در فاز اول در شهرهای یزد و کردستان، قرارداد مربوطه در این زمینه منعقد شد.

او از امضای قرارداد‌های مربوط به بهینه‌سازی روشنایی هشت شهر و استان دیگر کشور با حضور وزیر نیرو خبر داد و خاطرنشان کرد: قرار است اصلاح و تعویض چراغ‌‌‌های معابر شهری در هشت‌شهر و استان به میزان ۱.۵میلیون چراغ طی حداکثر دوسال انجام شود.

کمانی عنوان کرد: طی چند وقت اخیر نیز برای هشت‌استان دیگر شامل تهران بزرگ، آذربایجان‌غربی، البرز، ایلام، گیلان، چهارمحال و بختیاری، گلستان و مرکزی، سرمایه‌گذاران به صورت رسمی برای بهینه‌سازی روشنایی معابر اعلام آمادگی کردند. سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌شده بالغ بر ۳‌هزار میلیارد تومان است و نتیجه آن، نزدیک به ۲۰۰مگاوات کاهش توان مصرفی برق را در بر خواهد داشت.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان