پیش‌بینی قیمت تن ماهی تا پایان سال

در شرایطی که به گفته کارشناسان با توجه به تورم حاکم و پایین آمدن قدرت خرید مردم، بسیاری از بخش‌های تولیدی به نوعی در رکود به سر می‌برند، بخش صنایع غذایی نیز تا حدودی مشمول این شرایط است

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ با وجود این از گذشته‌های دور یکی از ارزان‌ترین غذاها در سطح کشور با وجود دارا بودن تمام مواد موردنیاز برای تامین سلامت جامعه «کنسرو تن ماهی» بوده است. این در وضعیتی است که فعالان این صنعت نیز تحت‌تاثیر مسائل کلان کشوری همچون دیگر صنایع درگیر یکسری چالش‌ها و مشکلات بوده‌اند و از مهم‌ترین آنها می‌توان به بالا رفتن هزینه‌های تولید اشاره کرد.

 بسیاری معتقدند باید دولت شرایطی برای تولیدکنندگان مهیا سازد تا این غذای کامل کماکان با قیمتی مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسد. آن هم در شرایطی که بازار جهانی کنسرو ماهی تن تحت‌تاثیر تغییر ترجیحات مصرف‌‌‌‌کننده‌ها به سمت غذاهای دریایی به دلیل فراوانی پروتئین‌‌‌ها، ویتامین‌‌‌ها و مواد معدنی ضروری قرار دارد.

در واقع به دلایلی همچون دارا بودن ارزش غذایی بالا، مصرف غذاهای دریایی از جمله کنسرو تن ماهی طی چند سال گذشته در سراسر جهان افزایش چشمگیری داشته است و بنابراین انتظار می‌رود دولت‌ها با فراهم ساختن شرایطی، امکان استفاده از این نوع صنایع غذایی را برای مصرف‌کنندگان تسهیل کنند.

در همین زمینه«مسعود بختیاری» رئیس سندیکای کنسرو ایران معتقد است پیش‌شرط ثابت ماندن قیمت کنسرو ماهی در کشور تسهیل واردات تن ماهیان توسط بخش دولتی است.

بختیاری  گفت: به‌رغم اینکه در کشور شرایط به گونه‌ای است که هیچ کس نمی‌تواند آینده بازار را پیش‌بینی کند و نوسانات ارز هم اخیرا زیاد شده است و قطعا بر روند کار تولید اثرگذار خواهد بود، اما بنای ما بر این است که قیمت مصرف‌کننده فعلا افزایش نداشته باشد.

او افزود: در واقع با تولیدکنندگان گفت‌وگو کرده‌ایم به‌رغم اینکه قیمت دلار در حال افزایش است و قطعا هزینه‌های تمام‌شده افزایشی است، قرار شده است به هیچ عنوان بر قیمت مصرف‌کننده کنسرو تن ماهی تا پایان سال افزایشی اعمال نشود. به این ترتیب الان قیمت مصرف‌کننده ۸۷‌هزار و ۵۰۰ تومان است و کوشش داریم قیمت کنسرو ماهی از این رقم فراتر نرود و ثباتی تا پایان سال بر بازار حاکم باشد.

بختیاری همچنین در خصوص قیمت این محصول در فروردین ماه ۱۴۰۳ نیز گفت: در آن طرف سال هم باید شرایط را بسنجیم و ببینیم افزایش حقوق‌ها، تورم موجود، هزینه‌های سربار و... به چه نحوی می‌شود و بر آن اساس تصمیم می‌گیریم. با وجود این به احتمال زیاد تلاش خواهیم کرد که فروردین سال آینده هم همین نرخ باقی بماند و قیمت ثابت بماند؛ در واقع ثابت ماندن قیمت کنسرو تن ماهی تا پایان اسفندماه امسال قطعی است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان