هشدار درباره تشدید التهابات ارزی / قیمت دلار در آستانه رکوردهای جدید

یک کارشناس حوزه ارزی با اشاره به اینکه حرکت صعودی دلار شروع شده است، خاطر نشان کرد: اگر قیمت دلار بالای کانال ۵۵ هزار تومانی حفظ شود، امکان این وجود دارد که سقف قبلی شکسته شود؛ یعنی قیمت به نزدیکی کریدور ۶۰ هزار تومانی برسد.

به گزارش اکونگار، هفته گذشته نرخ دلار محدود 52تا 53هزار تومان در نوسان بود. با وجود تعطیلات پایان هفته، بازهم قیمت دلار یکجا نماند و نوسانات اندکی را تجربه کرد. با این حال پیش بینی می‌شد با ورود بانک مرکزی به بازار و تزریق درهم توسط یکی از پتروشیمی‌های کشور نرخ دلار را کاهش دهد. 

کارشناسان معتقدند که عامل اصلی افزایش قیمت دلار در ماه های آینده را بایستی در افزایش نرخ نقدینگی و تورم جستجو کنیم ،این چیزی است که علم اقتصاد به ما می آموزد ،یعنی عرضه و تقاضا ی دلار . اگر بنا باشد که نرخ رشد نقدینگی حتی مطابق آن چیزی که خود دولت ادعا می کند روی ۲۵ درصد بماند و متعاقب آن نرخ تورم به ۳۰ درصد خواهد رسید قاعدتا با فرض ثابت ماندن درآمد نفت در ماه های آینده ما باید منتظر افزایش ۳۰ درصدی قیمت دلار باشیم.بنابراین پیش بینی می کنم که اگر تحولات سیاسی خارج از کنترل اتفاق نیفتد و بخواهیم فقط بر مبنای مولفه های اقتصادی تحلیل کنیم فرض من این است که در ماه های پیش‌رو درآمد نفتی ایران در حد عملکرد سال ۱۴۰۲ ثابت خواهد بود و اگر بین ۲۵ تا ۳۰ درصد به تقاضای دلار از طریق افزایش نرخ رشد نقدینگی ونرخ تورم افزوده شود، قیمت دلار تا پایان سال آینده بین ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان باید بشود .

به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت دلار در شروع نخستین روز از دومین هفته بهمن، در روند صعودی قرار گرفت. بازار ارز بیش از ۱۰ روز است که به طور پیوسته در روند صعودی قرار دارد. برزو حق‌شناس، کارشناس اقتصادی از ابتدای سال درباره شکل‌گیری این روند در ماه‌های پایانی سال هشدار داده بود.

ریشه رشد قیمت دلار در سیاست‌های بانک مرکزی است

در همین راستا وی سیاست‌های ارزی بانک مرکزی را در ایجاد روند فعلی قیمت دلار دخیل دانست و گفت: «وقتی دلار در پی حمله موشکی سپاه به برخی مواضع تروریستی کشورهای منطقه در روند صعودی افتاد، این پیش‌بینی وجود داشت که اگر قیمت دلار زیر منطقه ۵۳ هزار تومانی برنگردد، قیمت به کانال ۵۵ هزار تومان خواهد رسید.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه قیمت ۵۵ هزار تومانی دلار همان هشداری است که از ابتدای سال توسط کارشناسان اقتصادی داده شد بود، اظهار کرد: «بارها تاکید شده بود که با رفتار ارزی بانک مرکزی ادامه این سیاست در پایان سال سخت خواهد شد. تداوم فریز قیمت دلار علی‌رغم در پیش داشتن انتخابات مجلس و‌ اشتیاق دولت به حفظ قیمت، باز هم سخت است.»

وی افزود: «موضوع، همان فنر فشرده دلار است که نهاد دولتی و متولی پولی کشور در سیاست‌گذاری اقتصادی، آن را قبول ندارند. اکنون این فنر رها شده و شاهد این هستیم که دلار به سمت سقف قبلی در حرکت است.»

سقف ۶۰ هزار تومانی دلار شکسته می‌شود؟

حق‌شناس با اشاره به اینکه حرکت صعودی دلار شروع شده است، خاطر نشان کرد: «بارها نسبت به ایجاد این روند صعودی در ماه‌‌های پایانی سال هشدار داده شده بود. وقتی فاصله دلار با ارزش ذاتی به بیش از ۲۰ درصد برسد تحرکات قیمتی شروع می‌شود که نتیجه‌اش شکستن سقف قبلی خواهد بود.»

وی در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار در هفته جاری گفت: «اگر قیمت دلار بالای کانال ۵۵ هزار تومانی حفظ شود، امکان این وجود دارد که سقف قبلی شکسته شود؛ یعنی قیمت به نزدیکی کریدور ۶۰ هزار تومانی برسد.»

وی افزود: «در صورت استراحت قیمت دلار در بازه زمانی فعلی، احتمال برگشت به کانال ۵۳ هزار تومانی هم وجود دارد. اما بعید است دلار به زیر کانال ۵۲ هزار تومانی برگردد. بنابراین می‌توان این منطقه را به ‌عنوان کف جدید قیمت دلار اعلام کرد.»

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان