قیمت هر کیلو پسته صادراتی اعلام شد/ انصراف تجار از صادرات پسته با رفع تعهد ارزی

رییس هیات مدیره انجمن پسته ایران با بیان اینکه رفع تعهد ارزی سبب انصراف تجار از صادرات پسته شده، قیمت هر کیلو پسته صادراتی را بین ۷ تا ۸ دلار اعلام کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادآنلاین، محمد صالحی، رییس هیات مدیره انجمن پسته ایران  درخصوص میزان تولید پسته کشور در سال جاری گفت: امسال برداشت پسته یک مقدار از آنچه که فکر می‌کردیم کمتر بوده، خیلی خوب نبوده، اما بد هم نبوده است.

وی افزود: بسته به قیمت و میزان برداشت پسته و شرایط داخل ایران، معمولا ۱۵ تا ۲۵ درصد پسته تولیدی به مصرف داخلی می‌رسد و بقیه صادر می‌شود. البته ممکن است ۲۰ هزار تن انبار شود و سال بعد صادر شود.

صالحی ادامه داد: ایران دیگر رتبه اول صادرات پسته را در دنیا ندارد و در حال حاضر آمریکا اول است. به غیر از آمریکا که رقیب اصلی ماست، کشورهای اسپانیا و ترکیه هم در این زمینه فعال هستند و نمی‌توانیم بگوییم ایران دقیقا جایگاه دوم یا سوم را در دنیا دارد.

رییس‌هیات مدیره انجمن پسته ایران می‌گوید: اگر تفاوت قیمت پسته ایرانی و آمریکایی زیاد نباشد، مشتری ترجیح می‌دهد که پسته ایران را انتخاب کند. سالهایی هم بوده که پسته ایران دو دلار گران‌تر از پسته آمریکا بوده و مشتری پسته ایرانی خریداری کرده است.

به گفته صالحی، مشتری اصلی پسته ایران، چین، هند، کشورهای اروپایی و عربی هستند و هر سال ممکن است مصرف و خرید یکی از این کشورها از ما بیشتر باشد.

این صادرکننده خشکبار، قیمت هر کیلو پسته صادراتی را بین ۷ تا ۸ دلار اعلام کرد و گفت: از زمانی که بحث رفع تعهد ارزی پیش آمده، قیمت پسته که در دنیا، ۸ و نیم تا ۹ دلار بوده، یک و نیم دلار افت پیدا کرده است.

رییس هیات مدیره انجمن پسته ایران با بیان این که با وجود بحث رفع تعد ارزی شرایط کار خیلی سخت شده و این موضوع مانع صادرات شده، گفت: با این وضعیت صادرکننده‌ها دیگر نمی‌توانند کار کنند و از صادرات بسیاری از محصولاتمان منصرف شده‌ایم. صادرکننده‌ای که سابق بر این بر ۵ کشور صادر می‌کرد الان به یک تا دو کشور و آن هم در حجم خیلی کم صادرات دارد.

صالحی در پایان گفت: اگر مانع صادرات نشوند، امسال می‌توانیم یک و نیم تا دو میلیارد ارزآوری از طریق صادرات پسته داشته باشیم. 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان