مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی:هدف از اجرای رتبه‌بندی شرکت‌ها ایجاد شفافیت است

مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه مهم‌ترین هدف این سازمان در اجرای رتبه‌بندی شرکت‌ها ایجاد شفافیت است، ادامه داد: در ImI۱۰۰ براساس داده‌هایی که براساس گزارش‌های حسابرسی‌شده به‌دست آمده به‌دنبال کمک به فضای کسب‌وکار کشور هستیم.

به گزارش اکونگار، بیست‌ششمین دوره معرفی شرکت‌های برتر ایران یا IMI100  از سوی سازمان مدیریت صنعتی در مرکز همایش‌هایی صداو سیما با حضور مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی کشور، وزیر اقتصاد، وزیر صمت،  مدیر عامل ایدرو و  جمعی از مسئولان و فعالان اقتصادی و صنعتی در حال برگزاری است. 

در ابتدای این همایش مصطفی مومنی، مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه مهم‌ترین  هدف  این سازمان در  اجرای رتبه‌بندی شرکت‌ها ایجاد شفافیت است، ادامه داد: در ImI100 براساس داده‌هایی که براساس گزارش‌های حسابرسی‌شده به‌دست آمده  به‌دنبال کمک به فضای کسب‌وکار کشور هستیم.

وی با تاکید بر اینکه این ارزیابی براساس گزارش‌های حسابرسی شده شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ انجام شده، گفت: شاخص فروش اصلی‌ترین شاخص برای معرفی شرکت‌های این دوره بوده است.  البته کمیته علمی همایش  روی شاخص‌های جدید برای ارزیابی شرکت‌ها متمرکز است که در آینده  بتوانیم شرکت‌ها را با شاخص‌های دیگر نیز موردسنجش قرار دهیم. مومنی با اشاره به اینکه گزارش امسال چند خبر خوب را به همراه دارد، اظهار کرد: با وجود اینکه در سال ۱۴۰۱  نسبت به سال قبل نرخ رشد همراه با تورم، کاهشی بود، اما نرخ واقعی فروش، افزایشی بود  و به نظر می‌رسد در یک سال گذشته قدری تورم و قیمت‌ها کنترل شده است. براساس گزارش IMI100  شاهد افزایش حدود ۱۱ درصدی نرخ واقعی فروش بوده‌ایم که به نظر می‌رسد ناشی از  رشد تولید، افرایش بهره‌وری یا  افزایش ارزش‌افزوده. بوده که البته نیاز به بررسی علمی و دقیق‌تر دارد.

وی ادامه داد: خبر خوب بعدی  حضور شرکت‌های دانش بنیان در بین ۱۰۰ شرکت اول است. از آنجا که این ۱۰۰ شرکت برتر به واسطه سهمی که در  تولید و صنعت کشور دارند به نوعی موتور محرک اقتصاد ایران هستند، حضور دانش‌بنیان‌ها در بین آنها اتفاق خوبی به شمار می‌رود.

مومنی در پایان با اشاره به اینکه گزارش ImI100 بیست و ششم امیدوارکننده بود، اظهار کرد: نتایج بررسی‌های رتبه‌بندی شرکت‌ها برای این دوره از IMI100 در آینده نزدیک برای کمک به سیاست‌گذاران، صنعتگران، محققان و پژوهشگران منتشر خواهد شد.

وی ادامه این همایش مجید درویش، دبیر بیست و ششمین همایش رتبه‌بندی شرکت های برتر ایران نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی در دوره بیست و ششم   اظهار کرد: مهم‌ترین شاخص در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر کشور، شفافیت و  فرایند رتبه بندی است. این فرایند براساس   رتبه بندی  بین المللی فورچون انجام میشود که البته IMI100 به نام ایران شناخته می‌شود.

دبیر بیست و ششمین همایش رتبه بندی همچنین گفت: شاخص فروش در رتبه بندی، نشا‌ندهنده سهم شرکت‌های  تاثیرگذار در اقتصاد کشور است و از این رو اهمیت دارد. در واقع در این رتبه بندی  آمار و ارقام مرتبط با ۵۰۰ شرکت برتر کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا روند فعالیت  آنها را در طول سال ها رصد کنیم.

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان