بیشترین زیان انباشه متعلق به کدام شرکت بورسی است؟ + جدول

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مجموع زیان انباشه ۷شرکت ۵۸۰هزار میلیارد تومان است.

به گزارش اکونگار، در آبان‌ماه سال جاری صورت‌های مالی بیش از ۱۰۰ شرکت دولتی و غیر بورسی منتشر شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در میان آنها ۱۰ شرکت سودده بوده و مابقی زیان‌ده و یا از حالت زیان‌دهی به سوددهی رسیده‌اند. 

شرکت‌های بورسی وضعیت و شرایط متفاوت‌تری نسبت به شرکت‌های غیربورسی دارند. بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد که بیشترین مبلغ سود انباشته در بین شرکت‌های تولیدی حاضر در بازار سرمایه مربوط به گروه‌های فولادی با نمادهای فولاد، فملی، شپنتا،پارس، مارون و نوری است. 

در میان شرکت‌های بورسی، برخی نمادها پرچم‌دار زیان انباشته هستند.  بررسی‌ها نشان می‌دهد که مجموع زیان انباشه ۷شرکت ۵۸۰هزار میلیارد تومان است. در این میان بانک آینده با زیان انباشته ۲۸۴هزار میلیارد تومان در صدر این فهرست قرار دارد. 

زیان ۶۹۲درصدی بانک آینده طی شش ماه

بررسی عملکرد شش ماهه بانک آینده نشان می‌دهد که هزینه سود سپرده‌های  این بانک در پایان شهریور ۱۱۶ درصد بیش از درآمد تسهیلاتی آن بود. زیان عملیاتی بانک آینده ۶۹۲ درصد در شش ماهه ۱۴۰۲ رشد پیدا کرده و زیان خالص بانک با رشد ۲ هزار و ۴۳۳ درصدی رکوردی بجا گذاشت که بدترین شکل مدیریت در شبکه بانکی هم قادر به خلق آن نیست.

نتایج ناامید کننده بانک آینده که روی سود و زیان خالص سهام آن اثرگذار بوده باعث شد تا زیان خالص هر سهم بانک نیز که رابطه مستقیم با زیان خالص آن دارد ۲ هزار و ۴۳۳ درصد بیشتر شود و شاید اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند آینده ای برای بانک آینده نتوان متصور بود.

بانک آینده

زیان‌دهی متوالی صنعت خودرو در سال‌های متمادی

ایران خودرو یکی از شرکت‌های زیان‌دهی است که سال‌هاست این وضعیت حفظ کرده، صنعت خودروسازی امروز 200 هزار میلیارد تومان زیان انباشته، 180 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی، 50 هزار میلیارد تومان بدهی به قطعه سازان و 20 هزار میلیارد تومان خرید دین به قطعه‌سازان دارند.بررسی‌ها نشان می‌دهد که مجموع زیان انباشته ایران خودرو و سایپا، حدود ۱۵۲هزار میلیارد است. 

در سال جاری وضعیت نمادهای خودرویی نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده و ایران خودرو پس از سال‌ها زیان‌دهی در ۹ماهه اول سال به ازای هر سهم ۴ریال سود شناسایی کرده است. 

با وجود اینکه دولت با حمایت‌ها فراوان و تلاش برای حذف قیمت‌گذاری دستوری در نظر دارد وضعیت خودروسازان را بهبود بخشد، اما همچنان دو شرکت بزرگ خودروسازی کشورمان در رتبه‌های بالای شرکت‌های بورسی قرار دارند که دارای زیان انباشته هستند.  

 

جدول زیر ۷شرکت با مجموع زیان انباشته ۵۸۰هزار میلیارد تومانی را بر اساس بیشترین میزان زیان نشان می‌دهد. 

نام شرکت

نماد بورسی

مبلغ زیان انباشته(تومان)

بانک آینده

وآیند

۲۸۴هزار میلیارد

ایران خودرو

خودرو

۱۰۴هزار میلیارد

بانک سرمایه

سمایه

۵۳هزار میلیارد

سایپا

خساپا

۴۸هزار میلیارد

بانک ایران زمین

وزمین

۴۲هزار میلیارد

بانک دی

دی

۲۶هزار میلیارد

پارس خودرو

خپارس

۲۳هزار میلیارد

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان