روزهای سخت سیب‌زمینی‌کاران / شرایط صادرات مهیا شود

رییس جهاد کشاورزی اردبیل تصریح کرد: قیمت سیب‌زمینی امسال بسیار پایین است و دولت برای برای این موضوع تدبیری بیندیشید.

به گزارش اکونگار به نقل از بازار، نوبخت اژدری اظهار کرد: با همکاری شهرداری اردبیل قرار است اولین بازار عرضه محصولات کشاورزی استان راه اندازی شود تا مردم به صورت مستقیم خریدهای خود را از این بازار با قیمت مناسب انجام داده و بدون واسطه گوشت، مرغ، لبنیات و محصولات باغی خود را به قیمت مناسب دریافت کنند.

وی به پایین بودن قیمت سیب زمینی و پر بودن انبارها از این محصول استراتژیک اشاره کرد و گفت: قیمت سیب زمینی بین ۶ تا ۱۱ هزار تومان در این استان به فروش می رسد که با سورتینگ و بسته بندی های مناسب می توان تا ۱۱ هزار تومان این محصول را صادر کرده و یا امکان عرضه آن را به بازار مهیا کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تولید ۷۶۹ هزار تن سیب زمینی را در استان یادآور شد و تصریح کرد: کاشت سیب زمینی در استان اردبیل از ۲۲ هزار هکتار اراضی به کمتر از ۱۹ هزار هکتار کاهش یافته است.

اژدری دلیل این امر را رعایت الگوی کشت سیب زمینی عنوان کرد و افزود: ۲۰۰ هزار تن نیاز صنایع و مصرف خوراکی مردم استان است و ۵۶۹ هزار تن مازاد بر مازاد مصرف استان صادر شده و یا به سایر استان ها ارسال می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: تاکنون ۲۲۰ هزار و ۶۰۰ تن صادرات به جمهوری آذربایجان انجام شده و روزانه ۲۲ کامیون سیب زمینی به سایر مناطق کشور ارسال می شود.

اژدری با اشاره به فعالیت ۱۵ صادرکننده سیب زمینی ادامه داد: در استان اردبیل انبار سرد مکانیزه و استاندارد نگهداری سیب وجود ندارد و بهتر است در این زمینه سرمایه گذاری انجام شود.

وی سیب زمینی کاران را به تهیه بذر از اصفهان و همدان بر حذر داشت و اضافه کرد: بذر سیب زمینی سایر استان ها فاقد مشخصات استاندارد است و امیدواریم سیب زمینی کاران استان از بذر بومی استفاده کنند.

اژدری حل مشکل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را یادآور شد و بیان کرد: اگر مشکل لغو کارت بازرگانی تجار برطرف شود، امکان صادرات بیشتر به کشور آذربایجان وجود دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در صورت تداوم شرایط جوی موجود، امکان فاسد شدن سیب زمینی وجود دارد و اگر مسئولان کشوری تدبیری نیندیشند سیب زمینی استان اردبیل با فاجعه فساد گسترده روبه رو خواهد شد.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان