۳۱ میلیارد دلار، سود پرداختی غول نفتی عربستان به سهامدارانش

شرکت نفتی آرامکو باوجود کاهش ۲۵ درصدی درآمد نسبت به سال قبل سود بیشتری را به سهامداران و دولت عربستان پرداخت کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران؛ شرکت نفتی آرامکو باوجود افت قیمت‌­های انرژی و کاهش تولید، سود سهام خود را افزایش داد، این درحالی است که این کشور با افزایش کسری بودجه مواجه است.

براساس گزارشی از بلومبرگ، آرامکو برای سه ماهه چهارم در مجموع 31 میلیارد دلار به سهامداران و دولت عربستان سعودی پرداخت کرد، که نسبت به سه ماهه قبل افزایش داشته است، این درحالی است که کاهش تولید نفت درآمد خالص آن را 25 درصد به صورت سالانه کاهش داده است.

بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام جهان، بخش عمده‌­ای از درآمد دولت عربستان را از طریق سودهای سهام سخاوتمندانه تامین می­‌کند. باتوجه به اینکه ولیعهد عربستان، محمدبن سلمان پروژه­‌های گران‌قیمتی چون پروژه شهری نئوم، خرید بازیکنان فوتبال و سهام در لیگ‌­های فوتبال را دنبال ‌می‌کند و به دنبال متنوع‌سازی اقتصاد از نفت است، این تقسیم سود حیاتی‌تر نیز می‌شود.

 بااین وجود، کسری بودجه اثرات منفی خود را نشان می­‌دهد. دولت عربستان سعودی تا سال 2026 برای هرسال کسری بودجه را پیش‌بینی می‌­کند، که سبب می­‌شود برخی از پروژه‌­هایی که به عنوان بخشی از برنامه تحول اقتصادی دنبال می‌­کند به تاخیر بیفتد. دولت همچنین ماه گذشته به آرامکو دستور دارد تا افزایش ظرفیت تولیدی خود را متوقف کند که به آزاد شدن سرمایه برای سایر حوزه‌ها کمک می­‌کند.

آرامکو

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تعلیق احتمالا سرمایه‌گذاری ثابت آرامکو را در فاصله زمانی سال‌های 2024 تا 2028 حدود 40 میلیارد دلار کاهش می‌دهد. هزینه­‌های سرمایه­‌ای سال گذشته با 28 درصد افزایش به حدود 50 میلیارد دلار رسید و انتظار می‌­رود در سال 2024 حدود 48 تا 58 میلیارد دلار باشد.

مدیرعامل آرامکو در بیانیه‌­ای اعلام کرد که دستورالعمل دولت انعطاف‌پذیری را افزایش داده است و فرصتی فراهم آورده است تا تمرکز بر افزایش تولید گاز بیشتر شود.

براساس برآوردهای آژانس رتبه‌بندی فیچ، ریاض امسال برای تامین بودجه هزینه­‌های خود نیاز به فروش نفت بشکه‌­ای بیش از 90 دلار دارد. این درحالی است که نفت خام برنت این هفته در لندن روی 82 دلار بسته شد. درآمد صادرات نفت عربستان سال گذشته با 80 میلیارد دلار کاهش به 248 میلیارد دلار رسید، که وابستگی بالای این کشور به قیمت­‌های بالای انرژی را نشان می‌­دهد.

مجموع سود پرداختی آرامکو در سال 2023 به حدود 98 میلیارد دلار رسید. درصورتی که این شرکت سود پایه را روی سطح سه ماهه چهارم 2023 معادل 20.3 میلیارد دلار حفظ کند، و به وعده توزیع 43.1 میلیارد دلار سود عملکرد در سال 2024 عمل کند، مجموع پرداخت آن برای سال جاری 124.3 میلیارد دلار خواهد بود، که افزایشی 66 درصدی را نسبت به سال 2021 رقم می‌زند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان