استارتاپ‌های بیمه‌‌ای، پشت سد بی‌اعتمادی مردم/ شکاف ایران و جهان جدی است

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ریشه مشکلات استارتاپ‌های بیمه‌ای بی‌اعتمادی مردم به خرید آنلاین بیمه ونبود وجه تمایز میان استارتاپ‌ها و نمایندگان بیمه است.

به گزارش اکونگار، راه‌اندازی یک استارتاپ‌ در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد، در یک جلسه طوفان فکری، ایده‌ای تبدیل به کسب و کار می‌شود تا نیازی را پاسخ دهد. بسیاری از استارتاپ‌ها در تمامی دنیا این گونه به وجود آمدند و گاهی تحولات شگرفی ایجاد کردند؛ اما تحقیقات رسمی موسسه مکنزی نشان می‌دهد که از هر ۱۰ استارتاپ تنها یک استارتاپ مسیر موفقیت را طی می‌کند و احتمال از بین رفتن این نوپاهای خلاق بسیار زیاد است.

استارتاپ‌ها در کشورمان وارد صنایع مختلفی شدند و تحولات خلاقانه‌ای را در بسیاری از صنایع رقم زدند. یکی از صنایعی که هرگز نتوانست استارتاپ‌های موفقی را در دل خود جای دهد، صنعت بیمه بود. استارتاپ‌ها همان اندازه که در صنعت حمل و نقل موفق بودند در صنعت بیمه مشکلات جدی را تجربه کردند.

 در ده سال گذشته نزدیک به ۱۰ استارتاپ بیمه‌ای در کشور شکل گرفت که بیشتر بر بازار فروش آنلاین تمرکز داشتند. با این حال، تبلیغات محیطی گسترده، حمایت موسسات مالی بزرگ و شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ هم نتوانست سهمی برای استارتاپ‌ها از صنعت بیمه به ارمغان آورد.

فعالان استارتاپی صنعت بیمه  معتقدند که فضای حاکم بر کسب و کارهای پلتفرمی با فضای سنتی فرق دارد و نمی‌توان قوانین قدیمی را به آن تعمیم داد به این معنی که این پلتفرم‌ها درصورت لزوم می‌توانند با ابزار تخفیف، انگیزه لازم را برای خرید آنلاین بیمه در مشتریان ایجاد کنند.

اذعان وزیر اقتصاد به عقب ماندگی اکوسیستم استارتاپی بیمه‌ای

چندی پیش هم وزیر اقتصاد نسبت به عقب ماندگی اکوسیستم استارتاپی در صنعت بیمه انتقاد کرد و نسبت به کندی روند تحول دیجیتال و سرعت نامطلوب آن گفت: بیمه گری ما نه در عرصه تشکیل پرونده، تعیین ضرایب، عرصه پرداخت و نه در عرصه استفاده از منابع در سطح اقتصاد ملی هوشمند نیست.

گزارش‌های جهانی نشان می‌دهند استفاده از هوش مصنوعی، اطلاعات کلان داده، رایانش ابری ظرفیت بالایی برای ارتقا کارایی عملیاتی شرکت‌های بیمه‌ای به وجود می‌آورد. به‌عنوان‌مثال برآورد می‌شود با کاربرد هوش مصنوعی در عملیات بیمه‌گری و یا ارتقا توانایی نیروی انسانی به‌گونه‌ای که هم مهارت اصلی(core skill) یا بیمه‌گری خود را دارد و هم مهارت دیجیتال (digital skill) پیداکرده؛ یعنی با ترکیبی است از این دو، بهره‌وری نیروی انسانی شرکت‌های بیمه بالا می‌رود. متاسفانه در کشورمان هیچ یک از این زمینه‌ها در صنعت بیمه فراهم نشده است.

فعالان اکوسیستم استارتاپی با ماهیت صنعت بیمه آشنایی ندارند

نیما لطفمی،کارشناس صنعت بیمه در خصوص مشکلات استارتاپ‌های بیمه‌ای به خبرنگار اکونگار می‌گوید: استارتاپ‌ها معمولاً تجاری هستند و بعد فنی ندارند.بیشتر استارتاپ‌های کشورمان از بستر آی‌تی برای فعالیت خود استفاده می‌کنند. نکته قابل توجه این است که هیچ یک از این استارتاپ‌ها پرسنل بیمه‌ای ندارند. نبود این افراد در اکوسیستم استارتاپی منجر می‌شود که فعالان درکی از خواسته‌های بیمه‌گر نداشته باشد و صرفاً یک برند تجاری برای کسب درآمد خلق شود.

شرکت‌های بیمه زیرساخت‌های لازم برای آنلاین بودن را ندارند

وی تصریح کرد: یکی از چالش‌های جدی صنعت بیمه این است که، شرکت‌های بیمه‌ای زیرساخت‌های لازم برای آنلاین بودن را ندارند. اگر شرکت بیمه زیرساخت را داشته باشد باید کدینگ بیمه نامه با  بیمه مرکزی همخوانی داشته باشد. تا بیمه‌نامه بدون دخالت شرکت بیمه توسط بیمه‌گذار به صورت آنلاین  پرداخت و هم صادر شود. متاسفانه این اتفاق به دلیل عدم زیرساخت کافی و کامل شرکت‌های بیمه انجام نشده است. البته خسارت آنلاین را در حد اعلام خسارت داریم. با این حال خسارت آنلاین  هنوز شرکت‌های بیمه راه‌اندازی نشده‌اند.

وی تاکید کرد:هم نبود زیرساخت‌ها منجر می‌شود که استارتاپ‌های بیمه‌ای که آی تی محور هستند، نتوانند در این اکوسیستم رشد کنند.

این کارشناس صنعت بیمه در پاسخ به این سوال که، چرا صنعت بیمه نمی‌تواند به صورت آنلاین فعالیت داشته باشد؟ گفت: بحث صدور بیمه چند سالی که در استارتاپ‌‌ها مطرح شده است.برخی از این استارتاپ‌ها به صورت آنلاین صدور بیمه نامه را انجام می‌دهند؛ اما آنچه که در واقعیت انجام می‌شود، مقایسه قیمت‌ها به صورت آنلاین است و مشتریان بازهم فعالیت حضوری را بر آنلاین ترجیح می‌دهند. صدوربیمه‌نامه و هرگونه فعالیت بیمه‌ای آنلاین هنوز در صنعت بیمه جایگاهی پیدا نکرده است. دلیل این امر زیرساخت‌های شرکت‌های بیمه از نظر فناوری اطلاعات که متاسفانه هماهنگی زیرساختی وجود ندارد.

عدم همکاری استارتاپ‌های بیمه‌ای با فعالان صنعت 

او اظهار کرد: متاسفانه زیرساخت هنوز به جایی نرسیده که شرکت بیمه توان فعالیت را داشته باشند. این نکته را نیز اشاره کنم، عدم همکاری استارتاپ‌ها با صنعت بیمه نیز وجود دارد

لطفی در پایان خاطرنشان کرد: درحال حاضر کارگزاری‌ها فعالیت‌های خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. کارگزاری‌های بیمه هم درخواست آنلاین را می‌پذیرند؛ اما جمع‌بندی اطلاعات فنی توسط استارتات‌ها هنوز با ضعف جدی انجام می‌شود. اگر استارتاپ‌های بیمه‌ای نیروی توانمندی از لحاظ فنی داشتند باشند و به صورت جدی از متخصصان حوزه بیمه استفاده کنند شرایط بسیار آسانتر می‌شود. مشکل اصلی اینجاست که شرکت‌های بیمه‌ای زیرساخت‌های آی تی ضعیف دارند و استارتاپ‌ها تنها به حوزه آی تی متمرکز شده‌اند در نتیجه اکوسیستم استارتاپی صنعت بیمه رشد نمی‌کند.

مردم به بیمه‌های آنلاین اعتماد ندارند!

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که حضور در نمایندگی‌های بیمه و ارتباط مستقیم با اپراتورها برای مخاطبان اطمینان خاطر بیشتری به وجود می‌آورد.

محمد، ۲۹ ساله، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی، در یکی از نمایندگی‌های بیمه‌ای در حال تمدید بیمه خودرو است. او در پاسخ به این سوال که چرا از بیمه‌های آنلاین استفاده نمی‌کند، می‌گوید«چند استارتاپ بیمه در سه چهار سال اخیر شروع به تبلیغات در فضای شهری و مجازی داشتند؛ اما روش‌ها و نوع خدمات دهی آنها جذابیت کافی برای جلب مخاطب را نداشت. وقتی به صورت حضوری به نمایندگی مراجعه می‌کنیم، علاوه بر دریافت تخفیف ویژه یک اشراف کامل به موقعیت پیدا می‌کنیم. خدمات دهی استارتاپ‌های بیمه‌ای بسیار گنگ است.

بیمه‌های آنلاین تلاشی برای جلب اعتماد مشتریان نمی‌کنند

حسین افشاری ۴۵ ساله، فروشنده لوازم یدکی، در یک نمایندگی بیمه در حال تکمیل بیمه عمر است، وی در رابطه با استفاده نکردن از بیمه‌های آنلاین به خبرنگار اکونگار می‌گوید«من هیچ اعتمادی به این بستر ندارم. درحالی‌که روزانه چندین بار از تاکسی‌های اینترنتی استفاده می‌کنم؛ اما بیمه‌های آنلاین هیچ روشی برای جلب اعتماد مشتریان ندارند. به علاوه اینکه شرکت‌های بیمه‌ای آنلاین جذابیت‌های لازم را ایجاد نمی‌کنند. در نتیجه هیچ جایگاهی در میان مخاطب پیدا نمی‌کنند. هیچ پیگیری و مداومت در کار آنها دیده نمی‌شود. خود این موضوع سطح اعتماد را پایین می‌آورد.

حرکت منفعلانه استارتاپ‌های بیمه‌ای در این صنعت

مریم آقایی، ۳۹ ساله و مشغول به کار حسابداری در متروی انقلاب با کارشناس بیمه در حال گفتگو است. او می‌گوید«استارتاپ‌های بیمه‌ای به اندازه‌ای منفعلانه عمل کرده‌اند که هر روز سطح اعتماد عمومی نسبت به آنها از دست می‌رود. از سوی دیگر هیچ رقابتی میان این شرکت‌ها وجود ندارد. هیچ جذابیتی هم در زمینه ارایه خدمات ندارند. در نتیجه از دید مردم دور می‌مانند.»

تخفیف ویژه برگ برنده نمایندگی‌های بیمه

فرزانه قدیمی، ۴۱ ساله که به کار پرستاری مشغول است، در رابطه با اینکه چرا برای تمدید بیمه خودرو به نمایندگی مراجعه می‌کند، می‌گوید«نمایندگی‌ها تخفیف‌های ویژه‌ای برای مشتریان قایل می‌شوند. اپراتورها دایم در حال پیگیری امور هستند. در یک فضای رقابتی خدمات رسانی می‌کنند. آنچه که خدمات بیمه را متمایز می‌کند، سطح قیمتی است و این موضوع در استارتاپ‌های بیمه‌ای دیده نمی‌شود. انگار این استارتاپ‌ها هدف توسعه‌ای ندارند و هیچ تلاشی برای جلب اعتماد مخاطبان نمی‌کنند. حتی بسیاری از محصولات و خدمات آنها برای مردم غیر شفاف است. تمامی این موارد باعث می‌شود که مخاطبان علاقه‌ای به بهره‌مندی از خدمات آنها نداشته باشند.».

 

دیدگاه