تپسی مدرسه، مسیر را گم کرد!

بررسی صورت‌های مالی سرویس مدرسه تپسی در سامانه کدال نشان از زیان قابل‌‌توجه این شرکت دارد و به این ترتیب ادامه فعالیت آن را با شک و تردید همراه کرده است.

به گزارش اکونگار؛ مرداد ماه سال گذشته بود که روابط عمومی تپسی از راه اندازی سرویس مدرسه با هماهنگی سازمان تاکسیرانی تهران خبر داد.

قرار بود که تعرفه قیمت در سرویس مدرسه این شرکت، متناسب با نرخ مصوب شورای شهر و تاکسیرانی تعیین شده و تا 30% ارزان‌تر از سرویس‌های سنتی باشد.

سرویس مدرسه تپسی

تپسی در این سرویس، به یکی دیگر از نارضایتی‌های اولیا از سرویس‌های سنتی که عدم بازگشت وجه در روزهای تعطیل بود نیز پاسخ داد و اعلام کرد که به ازاء روزهای تعطیل غیرتقویمی (مانند آلودگی هوا و شرایط جوی)، هزینه را به والدین بازمی‌گرداند.

 شوک «سرویس مدرسه تپسی» به والدین دانش‌آموزان

 اما روز دوم مهر 1402، درست با آغاز مدارس، سرویس مدرسه تپسی در اتفاقی غیرمنتظره و بدون اطلاع قبلی به خانواده‌ها اعلام کرد که تا دهم مهر از سرویس خبری نیست، که این موضوع باعث سردرگمی بچه مدرسه‌ای‌ها و خانواده‌هایشان شد.

حاتمی، سرپرست پشتیبانی تاکسی اینترنتی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون هیچ اطلاعیه مبنی بر بروز این مشکل صادر و به خانواده‌ها اطلاع داده نشده است، گفته بود:  تا ساعت 20 شب دوم مهرماه در تلاش بوده‌ایم که این سرویس را به موقع و از فردا به خانوادها ارائه کنیم.

او افزود: متاسفانه تاکنون این امکان فراهم نشده و تپسی حداکثر تا 10 مهرماه به تدریج امکان ارائه سرویس مدارس را برای خانواده‌ها برقرار خواهد کرد.

حاتمی در پاسخ به این سوال که چرا از 10 مهرماه با این مقدار تاخیر قرار است این سرویس ارایه شود نیز تصریح کرده بود که ما برای حصول اطمینان از نحوه ارائه سرویس، تصمیم گرفتیم با تاخیر این خدمت را ارائه کنیم تا خانواده‌ها دچار مشکل نشوند و ما هزینه عدم سرویس دهی در این ایام را به حساب تپسی افراد برمی‌گردانیم.

سرپرست پشتیبانی تاکسی اینترنتی تپسی با اشاره به این موضوع که در صورت شاغل بودن پدر و مادر یک نفر عملا باید از کار در این ایام انصراف بدهد تا فرزند خود را به مدرسه ببرد و قطعا کسی برای گرفتن کد تخفیف یا خسارت در این سرویس ثبت نام نکرده و یک نفر از خانواده یک روز کاری خودش را از دست می‌دهد، گفته بود: ما در این زمینه فقط می‌توانیم از خانواده‌ها عذرخواهی کنیم و نهایتا کد تخفیفی 50 هزار تومانی برای دو مسیر رفت و برگشت خانواده‌ها در نظر گرفته‌ایم.

کمپین تبلیغاتی گسترده برای خدمتی که روی هوا بود!

تاکسی اینترنتی تپسی حدودا از ابتدای شهریور ماه 1402 با کمپین بزرگ تبلیغاتی که در فضای مجازی و ارسال پیامک به مشتریان خود اعلام آمادگی کرده بود که با قیمتی رقابتی آمادگی ارائه سرویس مدارس برای مشتریان خود را دارد.

در تبلیغات تپسی آمده بود که متقاضیان می‌بایست برای استفاده از این سرویس ابتدا مبلغ 500 هزار تومان به صورت ودیعه و با ثبت آدرس مبدا و مقصد و ساعت حضور و خروج از منزل را به صورت دقیق در اپلیکیشن موبایلی تپسی یا در سایت اینترنتی شرکت ثبت و پس از مشخص شدن مبلغ نهایی مابقی مبلغ را به حساب این شرکت بابت اختصاص راننده واریز کنند.

 واکنش تپسی به اختلال در ارائه سرویس مدرسه

روز بعد از این اتفاق روابط عمومی اچسی در گفت‌وگو با ایرنا، مهم‌ترین دلایل تاخیر در ارائه سرویس را افزایش چشمگیر درخواست‌های والدین طی هفته آخر شهریور 1402 و غیرقطعی بودن ساعات مدارس تا لحظات آخر و درخواست‌های متعدد والدین برای تغییر ساعات اعلام کردند.

تپسی برای جبران این موضوع و تسهیل رساندن دانش‌آموزان به مدرسه طی آن روزها، روزانه ۱۰۰ هزار تومان تخفیف تپسی به والدین را لحاظ کرد.

ادامه فعالیت تپسی‌‌مدرسه در هاله‌‌ای از ابهام

پس از گذشت یک سال تحصیلی از راه اندازی این سرویس، بررسی صورت‌های مالی سرویس مدرسه تپسی در سامانه کدال نشان از زیان قابل‌‌توجه این شرکت دارد و به این ترتیب ادامه فعالیت آن را با شک و تردید همراه کرده است. به این ترتیب انتشار صورت‌های مالی شرکت نوآفرینان رابین پارس در سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه ۱۴۰۲ در سامانه کدال که با نام تجاری سرویس مدرسه تپسی شناخته می‌شود، نشان‌‌دهنده زیان انباشته بیش از ۱۲۴ میلیارد ریالی این شرکت و معادل ۱۲.۴۰۹ برابر سرمایه آن است.

سرویس+مدرسه+تپسی

حسابرس این شرکت با در نظر گرفتن این صورت‌های مالی نظر خود را به این صورت اعلام کرده است: «صورت‌‌های مالی فوق‌‌الذکر با فرض تداوم فعالیت شرکت در آینده تهیه شده است، لیکن با توجه به زیان انباشته شرکت در پایان دوره مالی مورد رسیدگی که بالغ بر ۱۲۴ میلیارد ریال و معادل ۱۲٫۴۰۹ برابر سرمایه شرکت بوده و در نظر گرفتن اینکه دارایی‌‌های شرکت در تاریخ مذکور کفاف پرداخت یا تسویه بدهی‌‌های آن را ندارد، تداوم فعالیت شرکت مورد تردید است.»

در ادامه توضیح داده شده است که فرض تداوم فعالیت این شرکت مستلزم افزایش سرویس‌‌های روزانه آن از ‌هزار به پنج هزار، کاهش ۲۰ درصدی تعداد رانندگان، افزایش تعداد نفرات در هر سرویس و ارائه آموزش‌‌های مدون به سفیران است. بر اساس این صورت‌های مالی، درآمد عملیاتی سرویس تپسی‌‌ مدرسه ۲.۹ میلیارد تومان و زیان خالص آن ۱۲.۴ میلیارد تومان است و همچنین سرمایه شرکت در تاریخ صورت‌های مالی برابر با یک میلیون تومان است.

این در حالی است که صورت‌های مالی تپسی در سال مالی منتهی به آخر اسفند ۱۴۰۲ در سامانه کدال، نشان از احتمال سرمایه‌گذاری این شرکت در شبکه هوشمند امید با نام تجاری باکسیت دارد. در واقع به نظر می‌رسد که تپسی در ازای تملک ۲۸‌درصد از سهام باکسیت به دنبال سرمایه‌گذاری در آن است. در بخش یادداشت‌‌های توضیحی این صورت‌‌مالی ذکر شده طبق قرارداد فیمابین با شرکت شبکه هوشند امید مقرر شده تپسی با پرداخت ۲.۵ میلیارد تومان در آن شرکت به شرط افزایش سرمایه، سرمایه‌گذاری کند اما تا تاریخ تهیه این گزارش افزایش سرمایه صورت نپذیرفته است.

با این همه اما همچنان رقم این سرمایه‌گذاری مشخص نیست و در جدول مربوط به همین بخش یادداشت‌‌های توضیحی، رقم سرمایه‌گذاری به عنوان مانده سرفصل اشخاص وابسته ۲۵ میلیارد تومان ذکر شده است. باکسیت یک سیستم هوشمند توزیع ارسال بسته به سراسر کشور است که دو سرویس ارسال درون‌‌شهری در همان روز (Same-Day Delivery) و ارسال بین‌‌شهری از روز آینده (Next-Day Delivery) را ارائه می‌دهد و در حال حاضر در شهرهای تهران، کرج، قم، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، ساری و رشت خدمات اکسپرس ارسال بسته را پوشش می‌دهد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد