شناسه خبر: ۸۰۶
لینک کوتاه کپی شد

کاهش ۵۰ مگاواتی برق شرکت‌های آلومینیومی در تابستان

بر اساس مصوبه هیات وزیران، شرکت‌های آلومینیومی مکلف به کاهش ۱۰۰مگاواتی مصرف برق در تابستان شدند که با پیگیری‌‌‌های مستمر به ۵۰مگاوات کاهش یافت و با مساعدت وزارت نیرو و افزایش ۱۰مگاوات برق در پاییز امسال، میزان تولید شرکت‌‌‌‎های آلومینیومی به میزان نرمال خود بازمی‌گردد.

به گزارش اکونگار به نقل از ایرنا؛ محمدرضا میری لواسانی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران با اشاره به اصلی‌‌‌ترین نیاز در صنعت آلومینیوم اظهار کرد: چهار شرکت فعال در این صنعت در کشور وجود دارند که ظرفیت تولید آنها افزون بر ۷۲۰‌هزار تن می‌شود؛ صنعت آلومینیوم یک صنعت استراتژیک در کشور محسوب می‌شود که برق اصلی‌‌‌ترین نیاز این صنعت است.

تفاوتی که میان برق در صنعت سیمان و فولاد با صنعت آلومینیوم وجود دارد این است که در تمام صنایع دیگر قابلیت قطع برق وجود دارد و پس از حداکثر مدت زمانی تا یک ماه، صنعت می‌تواند فعالیت خود را از سر بگیرد. اما در صنعت آلومینیوم چنین ویژگی وجود ندارد.

او با اشاره به نامه هیات وزیران و وزیر نیرو به شرکت‌های آلومینیومی در ابتدای خردادماه سال‌جاری، تصریح کرد: بر اساس این نامه، شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) مانند سه شرکت آلومینیومی دیگر، باید ۱۰۰ مگاوات از ۳۴۰ مگاوات برق مصرفی خود را کاهش دهد که به معنای کاهش ۳۰درصدی برق مصرفی این شرکت بود.

لواسانی با اشاره به دیگ‌‌‌های در مدار تولید ایرالکو گفت: این شرکت ۶۰۰ دیگ در مدار تولید دارد و اگر مقرر بر این می‌شد که ۱۰۰ مگاوات را سه‌ماهه و به صورت ۲۴ ساعته کاهش دهد، این موضوع تبعات مالی و انسانی بسیاری همچون کاهش نیروی انسانی در پی کاهش میزان تولید را برای صنعت آلومینیوم و شرکت ایرالکو در پی داشت.

وی افزود: پیامد‌‌‌های مهم مالی این موضوع پس از نامه یادشده از طریق کدال به سهامداران اطلاع‌‌‌رسانی شد؛ پس از این اطلاع‌‌‌رسانی، ابتدا ۵۰ مگاوات کاهش داده شد و این میزان کاهش از طریق خروج ۷۰ دیگ از مدار میسر شد و موفق شدیم سیستم را کنترل کنیم و همچنین ۴۵ نیروی انسانی جدید نیز استخدام شدند تا اگر ناچار به کاهش تا ۵۰ مگاوات دیگر شدیم، بتوانیم با خارج کردن حدود ۷۰ دیگ دیگر و با به‌کارگیری نیروی انسانی، سیستم را کنترل کنیم.

این مدیر ارشد در صنعت آلومینیوم گفت: از سوی دیگر، با برنامه‌‌‌ریزی‌‌‌هایی که در هیات‌‌‌مدیره این شرکت انجام شده، قادر خواهیم شد در ۱۵ مهر تمامی دیگ‌‌‌ها را به مدار تولید بازگردانیم تا در کوتاه‌‌‌ترین زمان ممکن تولید به حداکثر برسد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر