ایران، سومین کشور تولیدکننده گرید نسل جدید پتروشیمی در جهان

نایب رییس کمیسیون پتروشیمی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت: یکی از بزرگترین شرکت‌های پلیمری داخلی با تولید گرید LEC ۱۹۶۹ در راکتور لوله‌ای نسل جدید خود، به‌عنوان سومین شرکت در حوزه تولید گریدهای نسل جدید مطرح شده است.

به گزارش اکونگار به نقل از مهر؛ محمدرضا حیدرزاده، نایب رییس کمیسیون پتروشیمی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه تا کنون تولید این گرید در انحصار آمریکا و سوئد بوده و ایران با تولید آن به خودکفایی صد درصدی رسیده است، گفت: یکی از بزرگترین شرکت‌های پلیمری داخلی با تولید گرید LEC ۱۹۶۹ در راکتور لوله‌ای نسل جدید خود، پس از شرکت‌های معظم Sabic و Dow chemical، به‌عنوان سومین شرکت در حوزه تولید گریدهای نسل جدید Extrusion Coating (دومین Segment پرمصرف جهانی LDPE) مطرح شده و بواسطه آن موفق به اخذ گواهینامه دانش بنیان شده است.

او با اشاره به اینکه ایران در کنار دو کشور دیگر می‌تواند بخشی از بازار بین‌المللی را به‌دست آورد، افزود: طبق بررسی‌های انجام شده می‌توان حدود ۲۰ درصد بازار جهانی گرید پلیمری LEC۱۹۶۹ را در مرحله اول تأمین کرد.

نایب رئیس کمیسیون پتروشیمی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با بیان اینکه تولید گرید LEC۱۹۶۹ دستاوردی جدید در ایران است، ادامه داد: تکنولوژی تولید و دانش فنی این گردید تنها در اختیار دو شرکت در جهان بوده است. اما اکنون ایران به دانش فنی و تولید این تکنولوژی دست یافته است و حالا تبدیل به سومین شرکت در جهان در تولید این محصول شده است.

حیدرزاده با بیان اینکه صنعت نفت و به‌ویژه صنعت پتروشیمی به‌عنوان یک صنعت پویا و پیشران اقتصاد کشور، نماد شعار امسال هستند، تصریح کرد: با توجه به فناوری‌های پیچیده صنعت پتروشیمی نسبت به دیگر صنایع، شرکت‌های دانش‌بنیان بیشترین نقش را در توسعه و تکامل فرآیندهای این صنعت خواهند داشت.

او با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌ها، تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی سالانه حدود ۴.۵ درصد رشد خواهد داشت، در صورتی که افزایش تقاضای فرآورده‌های نفتی رو به کاهش است، خاطرنشان کرد: بنابراین باید محصولات نفت و گاز کشور را به سمت توسعه صنعت پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر هدایت کنیم.

به گفته حیدرزاده بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، ظرفیت صنعت پتروشیمی تا ۱۰ سال آینده از ۹۰ میلیون تن کنونی به نزدیک ۲۰۰ میلیون تن در سال خواهد رسید و دو برابر خواهد شد و نقش تعیین‌کننده‌ای در جریان تحریم‌ها در ارزآوری برای کشور دارد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه