شناسه خبر: ۲۶۲۳
لینک کوتاه کپی شد

برای اولین بار در کشور؛ نخستین راکتور فوق سنگین ماشین‌سازی اراک در عسلویه نصب شد

نخستین راکتور فوق سنگین کشور که توسط ماشین‌سازی اراک طراحی و ساخته شده است در عسلویه نصب شد.

برای اولین بار در کشور؛ نخستین راکتور فوق سنگین ماشین‌سازی اراک در عسلویه نصب شد

به گزارش اکونگار و به نقل از روابط عمومی و صنعتی ماشین‌سازی اراک؛ به همت مهندسان و متخصصان شرکت مادرتخصصی ماشین‌سازی اراک اولین راکتور اصلی طرح‌های متانول کشور با نام Secondary Reformer R-۲۰۰۴ که برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شد در روز ۱۱ اردیبهشت سال‌جاری در پتروشیمی دنا نصب شد.

این رآکتور فوق سنگین ۲۴۰ تنی و با قطر ۶ونیم متر و طول ۲۲ متر به منظور تولیدگاز سنتز مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای نخستین بار در کشور مطابق با استاندارد‌‌‌های جهانی در ماشین‌‌‌سازی اراک ساخته شده است و از آن به عنوان عنوان قلب تپنده پتروشیمی نام برده می‌شود که با موفقیت در پتروشیمی دنا که یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌‌‌های تولید متانول کشور است، نصب شد.

این تجهیز یکی از تجهیزات بسیار مهم متانول پتروشیمی دناست که تا قبل از این از کشورهای خارجی تامین می‌شده و به دلیل تحریم‌ها و عدم‌همکاری شرکت‌های طرف قرارداد خارجی و با توجه به توانمندی ماشین‌سازی اراک، ساخت آن به این شرکت واگذار شده و صرفه‌جویی ۲ میلیون یورویی برای کشور به همراه داشته است. تاکنون دو تجهیز از این نوع در ماشین‌سازی اراک ساخته شده که دیگری مربوط به پتروشیمی سیراف است. ماشین‌سازی اراک با ورود به این عرصه علاوه بر بی‌نیاز کردن کشور از واردات اینگونه تجهیزات، جهشی در تولید محصولات دانش‌بنیان و اشتغال پایدار فراهم کرده است، همچنین افتخار بزرگ‌تری نصیب کشور شده که ریشه در باور ملی و اعتماد در سپردن کارهای بزرگ به متخصصان داخلی است.

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر