اجرای طرح تولید اتیلن دی آمین برای اولین بار در کشور

هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با خرید شرکت اکسیر دانش آرش با هدف تولید اتیلن دی آمین (EDA) برای اولین بار در کشور، گامی دیگر در راستای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری پیشران زنجیره ارزش صنعت شیمیایی کشور، رفع نیاز داخل، جلوگیری از واردات و کاهش وابستگی کشور به محصولات پایین دستی پتروشیمی برداشت.

به گزارش اکونگار به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران؛ آیین امضای قرارداد خرید شرکت صنایع شیمیایی اکسیر دانش آرش در راستای اجرای طرح سرمایه‌گذاری پیشران و تکمیل‌کننده زنجیره ارزش در محصولات پتروشیمیایی و به منظور تولید اتیلن دی آمین (EDA) برای اولین بار در کشور با حضور مدیرعامل، معاونین و مدیران ارشد دو شرکت برگزار شد.

این اقدام هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با هدف افزایش سهم محصولات با ارزش افزوده بالا در سبد محصولات تولیدی شرکت، رفع نیاز داخل، جلوگیری از واردات و کاهش وابستگی محصولات پایین دستی پتروشیمی انجام شده که پس از بهره‌برداری طی دو سال آینده ضمن ایجاد اشتغال برای 110 نفر از جوانان کشور، محصول فناورانه و های‌تک «اتیلن دی آمین» (EDA) برای اولین بار در کشور تولید خواهد شد.

این محصول یکی از محصولات شیمیایی میان دستی، خاص و استراتژیک کشور محسوب می‌شود که در صنایع پایین دستی مختلف نظیر صنایع شوینده، داروسازی، کشاورزی، پلاستیک و رزین و همچنین روغن و روانکار کاربرد دارد. بر اساس داده‌های موجود، این محصول اکنون در کشور تولید نمی‌شود و به همین دلیل در سال 1401 بیش از 9 میلیون و 600 هزار دلار برای واردات این ماده از کشور خارج شده است.

با توجه به اهمیت EDA، طرح تولید داخلی این محصول به عنوان طرح منتخب پیشران در کمیته سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد شناخته شده و موفق به دریافت تمامی مجوزهای مربوط، از جمله مجوز سازمان محیط زیست و موافقت اصولی وزارت نفت شده است. ظرفیت اسمی این طرح 14 هزار تن در سال و میزان سرمایه‌گذاری آن حدود 40 میلیون دلار است که در زمینی به مساحت دو هکتار در شهرک صنعتی خمین احداث خواهد شد و عملیات تکمیل تا بهره‌برداری از آن تا 2 سال آینده ادامه دارد.

قابل ذکر است که بهره‌برداری از این پروژه که دارای نرخ بازده داخلی ارزی بیش از 38 درصدی است و آغاز تولید اتیلن دی آمین، علاوه بر اینکه کشور را از نیاز خارجی به این محصول شیمیایی مهم بی‌نیاز کرده و از خروج ارز کشور جلوگیری می‌کند، ارزش افزوده بالایی برای هلدینگ سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به دنبال خواهد داشت و یکی از حلقه‌های اصلی پارک اتیلن آمین‌هاست. سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌های این حوزه نیز به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت و خبرهای خوبی برای سهامداران هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در راه است.

با توجه‌ به پیشرفت فیزیکی 38 درصدی طرح که به تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده و موافقت اصولی وزارت نفت، این طرح دارای مصوبه تسهیلات از تبصره 18 قانون بودجه کشور بوده و با اکتساب طرح توسط هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، تأمین مالی طرح از طریق شبکه بانکی با جدیت پیگیری خواهد شد. از سوی دیگر با توجه انتخاب طرح در زمره پروژه‌های پیشران در کمیته سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد، مذاکرات مقدماتی برای تبدیل طرح به شرکت سهامی عام پروژه و تأمین مالی آن از طریق بازار سرمایه میسر خواهد بود.

گفتنی است هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلکیل‌ بنزن خطی، آلکیلات سنگین و نرمال پارافین در منطقه خاورمیانه است که با در اختیار داشتن بیش از 70 درصدی سهم بازار داخلی آلکیل‌ بنزن خطی، در زمره صادرکنندگان نمونه کشور نیز قرار دارد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان